На роботі нерідко виникають конфлікти та непорозуміння, але іноді ситуація стає ще складнішою. Зокрема, деякі працівники можуть почуватися так, наче їх думки та відчуття постійно ставлять під сумнів інші, а реальність викривляють. Це призводить до серйозних наслідків для психічного та фізичного здоров’я.

Щоб зрозуміти, що це за явище і як з ним боротися, звернулися до психологині та психотерапевти Мирослави Третяк. Нижче ділимось рекомендаціями.

Мирослава Третяк

Що таке газлайтинг?

Газлайтинг – це форма психологічного маніпулювання, під час якої людина або група осіб змушує жертву сумніватися у своїй адекватності та сприйнятті реальності. Цей термін походить від назви п’єси «Газове світло» (Gas Light), у якій чоловік маніпулює своєю дружиною, змушуючи її вірити, що вона втрачає розум.

Ознаки газлайтингу на робочому місці

  1. Заперечення фактівКолега або керівник відкидає факти, які ви точно памʼятаєте.
  2. Перекручення інформаціїМаніпулятор може перекручувати або змінювати інформацію, щоб виглядати правим і створювати сумніви в правдивості слів жертви.
  3. Приниження та знеціненняПостійна критика (або непрямі натяки), приниження та знецінення компетентності, професійних досягнень.
  4. Ізоляція. Спроби ізолювати жертву від колег (ігнорування), змушуючи її почуватися самотньою та безпорадною.
  5. Перекладання виниМаніпулятор перекладає власні помилки або відповідальність на жертву.
  6. Емоційні гойдалкиСпочатку людина робить компліменти, хвалить, а потім дуже сильно принижує та знецінює.

Наслідки газлайтингу

  • Хронічний стрес і тривожність.
  • Зниження самооцінки.
  • Депресія.
  • Проблеми зі сном.
  • Зниження продуктивності праці.

«Газлайтинг також призводить до сумнівів у власній адекватності та здоровому глузді. Це розхитування власної опори, після якої людина не вірить навіть сама собі», — зазначає Мирослава.

Як протистояти газлайтингу?

Зрозуміти, що справа не у вас

Газлайтинг є проблемою поведінки маніпулятора, а не вашою. Розуміння цього допоможе зберегти самоповагу та менше піддаватися сумнівам. Також Мирослава додає, що в жодному разі не потрібно виправдовуватись і заслуговувати прихильність людини, яка змушує вас вагатися. 

Записувати всі події та ситуації

«Якщо колега чи роботодавець постійно хоче вас в чомусь переконати, фіксуйте розмови, домовленості та події в письмовій або електронній формі. Обовʼязково записуйте дату, час, місце та учасників кожної ситуації. Описуйте, що саме було сказано або зроблено, ваші враження та реакції. Цю інформацію зберігайте. Таким чином будете впевнені у своїй правоті та зможете зібрані докази використати у випадку звернення до керівництва або суду», — наголошує психологиня.

Знайти підтримку

Надійні колеги можуть надати моральну підтримку, підтвердити ваші слова та допомогти у відстоюванні прав. Але важливо шукати допомоги в тих, хто має досвід, авторитет у компанії або галузі та не піддається впливу агресора. З такими колегами варто відкрито спілкуватись про те, що відбувається. Також потрібно не боятись розповідати про ситуації, у яких ви відчули газлайтинг. Це допоможе краще зрозуміти ситуацію та побачити її з іншого боку.

Не мовчати

Коли ви відчуваєте, що стали жертвою газлайтингу, не бійтеся говорити про це з колегами або керівництвом. Чітко описуйте ситуації, у яких відбувалися маніпуляції, зазначаючи, хто був присутній та що саме сталося. Чим більше фактів ви зможете надати, тим складніше буде ігнорувати скаргу. «Газлайтинг – це порушення прав людини. Щоб маніпулятори понесли відповідальність, важливо звернутися до керівництва та надати докази. Потрібно зупинити таку поведінку, поки не стало гірше», — зауважує Мирослава Третяк.

Вибудовувати чіткі кордони з маніпуляторами

Комунікуючи з такими людьми, варто мати чіткі особисті кордони. І дуже важливо не доказувати, не виправдовуватися, не піддаватись емоціям і не говорити щось на кшталт: «Ти впевнений у тому, що ти кажеш?», «Чому ти так вважаєш?». «Залишайтесь спокійними, об’єктивними та якомога більше ставте питань маніпулятору. Робити це потрібно для того, щоб він відповідав на питання, а не ви», — зазначає Мирослава.

Звертатися за юридичною допомогою

Якщо керівники та HR-відділ ніяк не реагують на газлайтинг, не соромтесь звернутися до профспілок або юристів. Вони нададуть додаткову підтримку та допоможуть вирішити конфлікт. «Інколи лише таким методом можна зупинити маніпуляторів і припинити газлайтинг, який відчуваєте ви та з яким можуть стикнутись інші працівники. Закон на боці тих, хто від цього страждає від газлайтингу», — говорить психотерапевтка.

Газлайтинг на робочому місці – це серйозна проблема, яка може негативно вплинути на ваше психічне здоров’я та професійне життя. Тож не бійтеся відстоювати свої права та шукати допомогу, якщо зіштовхнулися з цим явищем на роботі.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Career Lattice: що треба знати про нову модель кар’єрного зростання?