Життя завжди кидає нам виклики. Останнім часом людям дається все менше гарантій на спокій та стабільність: епідемії, економічні кризи, війни. Ці колапси мають вплив на світогляд людей. Одні приймають виклики, адаптуються до ситуації, взявши на себе повну відповідальність за власне життя і добробут. Інші йдуть по життю, не сприймаючи реалії, чекаючи на підтримку Всесвіту та звинувачуючи абстрактних ворогів у власній несамостійності та невдачах, розраховуючи на чужі ресурси, зневажаючи їх носія. Відповідальність проти інфантильності. Стабільна психіка проти істеричності. Вирішили розібратись з ознаками цих двох типів особистостей, аби краще орієнтуватися у суспільстві та оточенні.

Зріла особистість

Психологи визначають зрілу особистість як людину, що має особливий стан психічних процесів і світосприйняття, які дозволяють їй самореалізуватися. Зріла людина, на відміну від психологічно незрілої, здатна до кінця йти до своїх цілей та досягати їх різними способами.

Ознаки психологічної зрілості людини:

  • Самоконтроль – думати, прорахувати ризики та наслідки, зробити. Розуміти, що кохання, страх, провина контролюють нашу поведінку та впливають на вчинки. Вміння тримати на дистанції почуття, які можуть погіршити якість життя.
  • Вибудовані здорові кордони у відносинах – розуміти що саме прийнятне у робочих, дружніх, любовних стосунках, розуміти чим можна пожертвувати, а чим – ні, аби їх зберегти. Знати, чи потрібно їх взагалі зберігати у випадку критичних ситуацій.
  • Відповідальність – абсолютне розуміння відповідальності за якість власного життя.
  • Прийняття себе та інших – адекватне ставлення до переваг і недоліків, як власних, так і інших людей.
  • Здатність сприймати конструктивну критику – повна готовність вислухати правду та зробити висновки, а не уникати її. Неприйняття деструктиву.
  • Стресостійкість – розуміння, що стреси, страхи, внутрішні хвилювання призводять до фізичного руйнування. Несприйняття та протистояння стресу заради фізичного та духовного здоров’я.
  • Адаптивність до змін – здатність легко пристосовуватися до непередбачуваного, не дозволяючи роздратуванню та стресу від несподіваного вивести вас з рівноваги.

Якщо володієте повним спектром таких ознак, вітаємо – ви психологічно зріла та стабільна людина.

Незріла особистість

Якщо зріла особистість будує плани, ставить цілі та радіє досягненням, незріла насамперед керується комплексами та бажанням отримати матеріальні блага та задоволення. Егоїзм, лінь, бажання мати все, нічого не віддаючи – такі якості гальмують саморозвиток.

Основні ознаки незрілої особистості:

  • Знає, але не вміє. Замість дій видає критику та сумніви.
  • Сподівається, але нічого не робить.
  • Хоче маніпулювати та керувати іншими людьми замість самодисципліни.
  • Має завищені потреби. Хоче мати більше, ніж має і заслуговує, у результаті може залишитись без надбання та прибутку.
  • На першому місці ставить особисте життя, потім – кар’єру та справи. Часто у результаті стає залежною від інших людей.
  • Ігнорує особистісний розвиток.

Як бачимо, людські слабкості призводять до неякісного життя. Ніколи не пізно стати на шлях саморозвитку, взявши за принцип найпростіше правило – встань і роби. І хоча психологи стверджують, що зрілих особистостей у світі лише 1%, ми віримо і вважаємо, що розумних людей, які ставлять цілі вижити у буремному житті та отримати від цього задоволення, набагато більше.