Про Budni
Наші продукти
Цього року командою Львівської консалтингової групи було проведено 10-й річний огляд зарплат (з фокусом на виробничих компаніях та на посадах, що є істотними для виробництв складальної галузі автомобільного напрямку). Додатково до огляду залучались компанії легкої та харчової промисловості, виробники упаковки, а також представники галузей метало- та деревообробки. Учасниками стали 19 компаній зі штатом в середньому від 500 до кількох тисяч працівників, які працюють на території Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей.
Предметом дослідження були стала та змінна частини грошової компенсації працівників усіх рівнів, а також інструменти, які компанії використовують для залучення та утримання персоналу.
Отже, огляд дає можливість прослідкувати такі тренди на ринку праці Західної України.
1. Зростає дефіцит робочої сили
Це спонукає компанії переглядати традиційні підходи до пошуку, залучення та утримання працівників.
Попри це 50% виробничих компаній, переважно автомобільної галузі, мають намір збільшувати чисельність працівників; 15% компаній, а саме представники металообробної та деревообробної галузей, будуть зменшувати штат працівників; решта 35% (представники харчової, електронної галузей та будматеріалів) не планують ні зростати, ні скорочуватись.
2. Зростає плинність працівників
У 2018 році на виробничих підприємствах плинність працівників встановить 15%, що на 2-3,5% більше у порівнянні з 2017 роком. В автомобільній галузі мінімальна плинність становить 2%, медіана – 12%, а максимальний показник плинності 29%. Молодь залишається працювати на одному місці від 6 місяців до 1,5 року.
Читайте ще: Как выжить украинскому рынку труда: 5 неутешительных итогов года и прогнозов
3. Компанії частіше переглядають зарплати
Роботодавці мають плановий перегляд раз на рік, але більш ніж 44% компаній переглядають зарплату додатково усім категоріям працівників або обраним, намагаючись утримати в першу чергу робітників високої кваліфікації.
У 2019 році зарплати в середньому зростуть на 10-12% у порівнянні з груднем 2018 року, найбільше для робітників – у середньому на 17%; для спеціалістів та менеджерів відповідно на 12,3% та 13,7%.
В умовах зростання конкуренції при перегляді оплати праці роботодавці зважають на політику не лише локальних конкурентів, але і закордонних компаній, які виходять на місцевий ринок праці з пропозиціями роботи. Ринкові зарплати та оцінка індивідуальних результатів конкретних працівників допомагають деяким компаніям залучати і утримувати працівників потрібної кваліфікації. Офіційний рівень інфляції також спонукає роботодавців переглядати зарплати, а от такі фактори, як курс валют та зростання прибутку компанії, які в минулі роки були вагомими підставами для перегляду рівня оплати праці, зараз не мають великого впливу. Переважна більшість роботодавців номінує оплату праці у гривнях без прив’язки до твердої валюти.
У порівнянні з минулим роком середня базова зарплата в гривнях керівників на виробництві зросла на 15-27% і становить 43000-54000 грн. Середня базова зарплата спеціалістів зросла на 23-26% до 13000-18000 грн. Кваліфіковані робітники зараз отримують середню базову зарплату 9000-12000 грн (ріст на 25-27%), а некваліфіковані працівники 8000-9600 грн, тобто на 26-33% більше, ніж минулого року.
Середня місячна зарплата (медіана) (в $) вищої управлінської ланки виробничих підприємств Західного регіону України в 2015-2018 рр. (відповідно до офіційного курсу валют)
4. Преміальні стають вагомим інструментом заохочення працівників
100% компаній виплачують преміальні робітникам та працівникам комерційного відділу; 78% компаній виплачують преміальні працівникам усіх підрозділів.
Роботодавці винагороджують робітників та керівників середньої ланки за індивідуальну ефективність та командні результати щомісяця, а керівників вищої ланки – здебільшого раз на рік, рідше – раз на квартал, за досягнення цілей окремих підрозділів та виконання корпоративних планів.
Зараз преміальні становлять не менше 65% загальної компенсації робітників та технічного персоналу на виробництві та 23-35% загальної компенсації спеціалістів та керівників невиробничої сфери.
Читайте ще: Как разработать HR-стратегию: алгоритм и рекомендации марчара
5. Компенсаційний пакет перестає бути чимось надзвичайним
Адже 95% компаній, принаймні з іноземним капіталом, пропонують своїм працівникам компенсаційні пакети. Найбільш доступними для всіх категорій працівників є пільгове або безкоштовне харчування та професійне навчання, яке здійснюється внутрішніми силами компаній. Для вищої та середньої ланок управління найбільш поширеними пільгами є оплата мобільного зв’язку, організація курсів іноземної мови, медичне страхування та додаткова оплачувана відпустка. Керівникам вищої ланки половина компаній забезпечує службове авто або надає компенсацію за використання власного авто та можливість отримати безвідсоткові кредити. В умовах дефіциту робочої сили компанії почали надавати житло для всіх категорій працівників та забезпечувати пенсійні виплати.
Оксана Абраменко, партнер Львівської консалтингової групи
Читайте більше за тегами: