Онлайн-співбесіди стали популярними ще у ковідні часи. З початком повномасштабного вторгнення українські роботодавці стали частіше проводити співбесіди онлайн, оскільки багато бізнесів були релоковані. Попри зручність та доступність, онлайн-співбесіди приховують багато підводних каменів, що можуть стати перепоною на вашому шляху до омріяної посади.

Зібрали найпоширеніші помилки під час онлайн-співбесіди, які можуть додати мінусів вашій кандидатурі.

Технічні несправності

Сюди можна віднести відсутність відео (або ж його погана якість), переривання звуку, поганий інтернет-зв’язок тощо. Ці нюанси здатні подати рекрутеру тривожні сигнали щодо вашої кандидатури. 

  • ВідеоВи можете відмовитися вмикати камеру, якщо перебуваєте не вдома, маєте поганий інтернет чи вам не подобається ваш зовнішній вигляд, але відсутність зображення сигналізує рекрутеру, що кандидат або не надто зацікавлений у вакансії, або має низьку цифрову грамотність і банально не вміє користуватися необхідними в роботі інструментами, або ж взагалі щось приховує.

Натомість увімкнена камера дає змогу встановити зоровий контакт із кандидатом, оцінити його впевненість та відкритість, зробити певні висновки на основі міміки та жестів. 

  • Звук. Мікрофон, який погано працює, відтворює ехо – великий мінус під час онлайн-співбесіди. Також погано впливає на хід співбесіди фоновий шум: гавкіт собаки, гул автомобілів, крики дітей. Все це відвертає увагу від сказаного вами, рекрутер може не почути важливої інформації.
  • Інші технічні проблеми. Поганий інтернет-зв’язок, невміння користуватися програмою для здійснення відеодзвінків, постійні сповіщення в месенджери тощо.

Щоб уникнути проблем, повʼязаних із технічною складовою, радимо:

  • дізнатися, де саме проходитиме ваша онлайн-співбесіда, а далі перевірити, чи встановлена потрібна програма на вашому компʼютері, чи має вона всі необхідні дозволи, чи не потребує оновлення, а також перевірити ваше імʼя на цій платформі;
  • перевірити, як працюють камера та мікрофон: для цього можна провести тестовий дзвінок із другом;
  • вимкнути телевізор, фонову музику, можна одягнути навушники для кращого звучання;
  • закрити зайві вкладки, які можуть сповільнювати інтернет-зʼєднання;
  • вимкнути сповіщення або закрити месенджери, в які можуть приходить сповіщення зі звуком;
  • зарядити ноутбук чи телефон і тримати поруч зарядку;
  • перевести телефон у безшумний режим або обрати режим зосередження «Не турбувати».

Підготувати технічну складову онлайн-співбесіди – це вже частина успіху. Адже і ви будете почуватися впевненіше, коли ніщо не буде вас відволікати, і рекрутер зможе оцінити ваші переваги.

Невідповідність фону

Перед початком співбесіди подбайте про нейтральний фон без зайвих деталей. Якщо немає такої можливості – використайте віртуальний фон або розмиття фону.

Адже те, що у вас знаходиться на задньому плані, також потрапляє в кадр, а значить може відволікати рекрутера і погано вплинути на хід співбесіди. Безлад на задньому плані, постери з серіалів чи навіть домашні улюбленці, що час від часу з’являються у кадрі, – усе це відволікає і справляє непрофесійне враження.

Неохайний зовнішній вигляд

Той факт, що на співбесіду ви підключаєтеся з дому, зовсім не означає, що ваш зовнішній вигляд також має бути домашнім. Піжама, розтягнута футболка чи неохайна зачіска – усе це може справити погане враження на рекрутера. 

Перед співбесідою одягніть охайний одяг та подбайте про решту деталей, які створять професійний вигляд. Це не обовʼязково має бути діловий костюм, а от футболка в нейтральних тонах виглядатиме виграшно. Не забудьте і про штани, можливо, раптом вам доведеться встати під час розмови.

 Несерйозне ставлення до онлайн-співбесіди

Інколи кандидати занадто розслабляються на онлайн-співбесіді, сприймаючи співрозмовника несерйозно. Пам’ятайте, на онлайн-співбесіді важливо тримати зоровий контакт, жестикулювати і говорити так, ніби вас не розділяє екран. Також намагайтеся не дивитися постійно на своє зображення.

Важливо: інколи у кандидатів під час онлайн-співбесіди виникає спокуса зачитувати відповіді з листочка чи екрана. Але це дуже помітно і точно не сподобається рекрутеру. Готуйтеся до співбесіди, але не бійтеся імпровізувати та йти не за сценарієм.

Онлайн-співбесіда – це, по суті, ваш виступ перед аудиторією. І хоча сцена віртуальна, враження – цілком реальні. Ваша ціль – показати себе з найкращого боку, щоб перейти до наступного етапу відбору.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Чому роботодавці відмовляють висококваліфікованим кандидатам і як це виправити?