Здавалося б, що десятки реалізованих проєктів, блискучі рекомендації від попередніх роботодавців, хороша освіта та унікальні компетенції мають бути беззаперечною перевагою на ринку праці. Однак, в реальності саме ці якості нерідко стають причиною відмови.

У статті розповідаємо, чому так відбувається і як переконати роботодавця, що ваша висока кваліфікація – не загроза, а перевага.

Причини, через які роботодавці відмовляють висококваліфікованим кандидатам

Поняття «надмірної кваліфікації» (або оверкваліфікації) звучить трохи дивно. Як можна бути «занадто хорошим» для роботи? Втім, у роботодавців на це свої причини:

Страх втратити працівника

Керівники побоюються, що надто кваліфікований співробітник швидко втратить інтерес до рутинної роботи та покине компанію у пошуках більш амбітних завдань. Також є ризик того, що кандидат розглядає цю посаду як тимчасову.

Високі фінансові очікування

Ще одна причина – упередженість, що кваліфікований кандидат вимагатиме значно вищу зарплату, ніж компанія готова запропонувати. І часто роботодавець навіть не проводить інтерв’ю, адже вважає, що такі кандидати навряд чи погодяться на нижчу зарплату.

Сумніви щодо мотивації

Керівники та рекрутери можуть вважати, що кандидат погоджується на посаду з відчаю (тимчасові фінансові труднощі, відсутність інших пропозицій), а не з інтересу чи бажання працювати саме тут. Через таке упередження кандидат може не отримати роботу.

Проблеми з адаптацією та підпорядкуванням

Нерідко роботодавці остерігаються, що працівник із великим досвідом не зможе адаптуватися до умов нової посади або колективу, особливо якщо посада передбачає нижчу ієрархічну позицію, ніж та, до якої звик кандидат (працівник не захоче підпорядковуватися молодшим за віком або менш досвідченим керівникам).

Побоювання конкуренції та внутрішньої напруги

Роботодавці іноді уникають надто кваліфікованих кандидатів, тому що бояться потенційної конкуренції. Крім того, досвідчений працівник з винятковим резюме та досягненнями може створити напругу всередині команди та навіть підірвати авторитет керівників.

Що робити висококваліфікованим кандидатам, щоб не отримати відмову?

Якщо відчуваєте, що ваша кваліфікація значно перевищує очікування роботодавця, пропонуємо рекомендації, які допоможуть уникнути тавра overqualified:

  • Правильно складіть резюмеУ резюме не треба вказувати абсолютно всі досягнення. Краще зупинитися на тих компетенціях і досвіді, які безпосередньо релевантні посаді, на яку претендуєте. Так ви справлятимете враження цілеспрямованого кандидата, а не професіонал, який погодився на роботу від безвиході.
  • Напишіть супровідний лист з поясненням мотивації. Рекрутери рідко намагаються зрозуміти, чому досвідчений кандидат хоче знайти простішу або менш оплачувану роботу. Тому пояснюйте це самі. Наприклад: ви хочете змінити сферу діяльності, зменшити рівень стресу, знайти стабільність або мати більше часу для особистого життя. Чітка мотивація допоможе зняти головні побоювання роботодавців.
  • Продемонструйте гнучкість та готовність до навчання. Одна з причин відмов – сумнів у вашій здатності адаптуватися до нових умов. Тож під час співбесіди переконайте роботодавця в тому, що ви відкриті до змін і постійного навчання. Крім того, наголосіть на готовності працювати в команді, слухати поради керівників і підтримувати менш досвідчених колег.
  • Заздалегідь уточніть свої очікування щодо заробітної плати. Багатьох досвідчених кандидатів автоматично сприймають як таких, які хочуть надто високу зарплату. Щоб розвіяти ці сумніви, варто ще на етапі подачі резюме або у супровідному листі чітко вказати свої очікування. Якщо ви погоджуєтесь на запропоновану компанією зарплату – скажіть про це прямо. 
  • Уникайте зверхності та надмірної самовпевненості. На співбесіді поводьтеся професійно, але скромно. Навіть якщо ваш досвід значно перевищує рівень вакансії, не показуйте, що ви знаєте набагато більше. Натомість виявляйте щиру цікавість до роботи, ставте уточнювальні запитання та демонструйте повагу до думок інших.

Якщо ж після співбесіди вам все одно відмовили – ввічливо запитайте, що саме стало причиною такого рішення. Отримана відповідь допоможе проаналізувати ситуацію, зробити висновки та зрозуміти, як краще себе представити наступного разу.

Надмірна кваліфікація – це не кінець кар’єри, а лише черговий виклик, з яким можна успішно впоратися, якщо правильно себе позиціювати. Іноді достатньо змінити кілька формулювань у резюме або щиро поговорити на співбесіді – і двері, що здавалися зачиненими, відчиняться.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Буфетник, помбур, копрівник, прохідник: добірка неординарних вакансій березня