Програми розвитку талантів будуються на принципі win-win. Адже молоді фахівці отримують підтримку та середовище, щоб розпочати успішну кар’єру. А компанія – швидко й ефективно готує лідерів, які незабаром очолять важливі бізнес-напрямки. Ми поспілкувалися з Катериною Прокопенко, керівницею відділу управління персоналом міжнародної компанії BAT в Україні, про очікування від кандидатів та можливості, які учасники отримують на програмі Global Graduate Programme.

Катерино, BAT Ukraine має програму Global Graduate. Чи можна сказати, що ця програма є частиною стратегії вашої компанії в управлінні талантами – залучати та «зрощувати» їх у межах організації, вкладати в розвиток молодих фахівців?

– Безперечно. Програма існує вже понад 15 років не тільки в Україні, але й глобально. Цій програмі приділяється дуже багато уваги в компанії, адже головною метою є набір найкращих молодих талантів, які демонструватимуть прогрес і рухатимуться кар’єрою в пришвидшеному темпі, закриваючи потреби кадрового резерву.

Чи важливо кандидату на участь в програмі мати вищу освіту чи освіту саме в тому напрямку, на який подається?

– Звісно, бажано мати профільну освіту, особливо, якщо йдеться про вакансію в галузі фінансів. Але головне для нас – це рівень розвитку лідерських компетенцій. Адже функціональну частину вивчити значно легше, ніж розвинути лідерські навички.  

Серед вимог до кандидатів є готовність до переїзду. Релокація куди потенційно можлива?

– Оскільки ВАТ є міжнародною компанією, то й опції для подальшого розвитку кар’єри є як у межах України, так і в інших країнах, де представлена компанія. Зазвичай міжнародні переміщення стаються вже на подальших етапах кар’єри. За необхідності отримання відповідного досвіду, передбачена тримісячна ротація в одній з країн нашого регіону. Це може бути Туреччина, Італія, Румунія та країни Адрії.

Які етапи відбору проходять кандидати?

– Кандидати подаються на вакансію через наш сайт, після чого отримують посилання на проходження гейміфікованого тесту. Далі рекрутер проводить телефонне інтерв’ю, і у разі успіху, призначає співбесіду з HR бізнес-партнером. Після цього успішні кандидати проходять центр оцінки, який складається з трьох вправ на основі бізнес-кейсу – презентація, групова дискусія та глибинне інтерв’ю за компетенціями. Останнім етапом є зустріч з керівником відповідної функції.  

Про що саме йдеться в пункті «відповідальність із першого дня»?

– Перед початком програми коуч, який куруватиме global graduate протягом усієї програми, разом з HR бізнес-партнером розробляють ротаційний план на 18 місяців. Кожна ротація – це реальний проєкт чи набір задач, які потрібно виконати в рамках відповідного відділу. Наприклад, global graduates в маркетингу може отримати задачі в рамках кампанії з запуску певної марки, а global graduate, що проходить програму у відділі HR, розробити та запровадити підхід з онлайн-навчання для всієї компанії. Важливо зауважити, що global graduates користуються підтримкою та наглядом на кожному етапі та в кожному проєкті з боку коуча, лінійного керівника та HR бізнес-партнера.

Чи багато кандидатів зазвичай подають свої заявки і які напрямки найбільш популярні?

– Звісно, з початком повномасштабного вторгнення ми відчуваємо дефіцит кандидатів на всі рівні вакансій. Але все-таки завдяки Global Graduate Programme ми знаходимо справжні діаманти. Зазвичай найбільш популярний напрямок – це маркетинг, думаю, не тільки в нашій програмі, а взагалі у світі.

– Які переваги фахівцям-початківцям надає ця програма, як допомагає спростити та пришвидшити розвиток кар’єри?

– Головна ціль програми – відібрати кандидатів, які могли б рухатися кар’єрою у пришвидшеному темпі, для того, щоб задовольняти потреби кадрового резерву. Відповідно, головною цінністю програми для випускників та фахівців, які починають свій кар’єрний шлях, є прискорена побудова кар’єри через прикладний досвід роботи з реальними комплексними бізнес-задачами та проєктами.

– Чи є статистика щодо успішного проходження програми й отримання учасниками оферів щодо постійної роботи?

– Авжеж, компанія вкладає багато ресурсів, тож ми уважно відстежуємо повернення інвестицій. Оскільки кандидати проходять ретельний процес відбору, до нас потрапляють дійсно талановиті, працьовиті, енергійні та амбітні хлопці та дівчата, тож відсоток global graduates, які успішно закінчують програму дуже високий, близько 90%.

– Чи пропонується учасникам програми, крім можливостей розвитку, матеріальна винагорода (зарплата або оплата стажування, соціальний пакет, інші бенефіти)?

– Безперечно, global graduates приймаються на роботу офіційно, як і всі інші співробітники. Вони отримують заробітну плату та річний бонус відповідно до рівня посади, а також весь набір бенефітів, що є у співробітників – наприклад,  медичне страхування, страхування життя, часткова компенсація харчування тощо.

– Розкажіть докладніше про напрямок програми в роботі з персоналом. Які саме піднапрямки є у вашій компанії?

– В HR-відділі ми маємо 3 основні напрямки – це бізнес-партнерінг, управління та розвиток талантів і напрямок HR-сервісів.

Напрямок управління та розвиток талантів займається всім, що стосується просування бренду роботодавця, онбордінгом, навчанням та розвитком працівників, керує процесом управління результатами діяльності та кадровим резервом.

Бізнес-партнери працюють безпосередньо з бізнесом, вони є головними радниками, консультантами та партнерами в питаннях, пов’язаних з управлінням людьми.

Стрім HR-сервісів працює з напрямком компенсацій та пільг, кадровим адмініструванням та іншими операційними процесами.

– Над якими завданнями працюють учасники програми в HRз операційної діяльності або окремих проєктів? Наведіть, будь ласка, приклади. 

– Це буде поєднання проєктів і операційних задач, адже нам потрібно підготувати майбутнього менеджера, який має розуміти, як працює HR на повсякденній основі, а також через проєкти зануритись глибше в певні HR-практики. Наприклад, одним із проєктів може бути перегляд підходу з онбордінгу нових працівників, потрібно буде продумати все в деталях – підхід, бюджет, матеріали, підрядники, презентувати старшому менеджменту та, власне, запровадити новий підхід і впевнитись, що він працює. Або, наприклад, у нас є ідея запровадити HR Chat bot для внутрішнього користування, щоб допомогти працівникам з навігацією в HR-питаннях – це теж чудовий приклад проєкту, який може бути довірений global graduate. Роботи багато і вона цікава 😊

– Ми знаємо, що ви також проходили програму свого часу. Поділіться, будь ласка, своїм особистим досвідомв які проєкти вас залучали? І як сам той досвід посприяв вашій кар’єрі надалі і допомагає зараз, у нинішній ролі?

– Так, я доєдналася до компанії в рамках програми global graduates і це неймовірний досвід. Тоді програма тривала 24 місяці, тож я встигла попрацювати в багатьох проєктах, напрямках та ініціативах, від підрахунку бонусу для всієї компанії до запровадження нової глобальної системи навчання в межах міжнародної ротації в нашій штаб-квартирі в Лондоні. Це було не просто корисно, але і дуже захопливо, адже, крім мене, були global graduates в інших напрямках, тож окрім повсякденної роботи ми ще брали на себе додаткові проєкти, як організація різноманітних масштабних подій для компанії.

Закінчивши програму, я посіла роль бізнес-партнера для функції маркетинг, і завдяки отриманому досвіду мала  поглиблене розуміння HR-процесів, практик, інструментів та підходів. А вже через два роки на цій посаді отримала своє перше підвищення. Весь мій досвід у програмі та сьогодні допомагає мені успішно виконувати свою роботу, адже ще з тих часів я знаю, як важливо мати драйв, енергію та прагнути запроваджувати фундаментальні позитивні зрушення, які допомагають рухати бізнес вперед. 

Докладніше про програму Global Graduate Programme – за посиланням.

Читайте ще: Як це – працювати у форматі workation? 5 підказок, як знайти баланс між роботою та відпочинком