Ден Дубравін

Ден Дубравінпрактичний психолог, тренер з емоційного інтелекту

Олена працювала маркетологинею у великій компанії. Вона була відома своєю креативністю, енергійністю та здатністю швидко приймати рішення. Однак з часом ситуація почала змінюватися. А все через новий проєкт, який вимагав від Олени максимум зусиль. Вона почала працювати по 12-14 годин на добу та у вихідні. Часто пропускала обід і вечерю. Спочатку ейфорія від нового проєкту нівелювала всі побічні ефекти. Вже через два тижні такого темпу недосип призвів до того, що Олена перестала справлятися зі своїми обов’язками. Ба більше, це призвело до спалахів гніву на нарадах і прямого конфлікту з керівником компанії. Вона втратила довіру керівництва і колег. Новий проєкт, який передбачав кар’єрний зліт, обернувся для неї повною невдачею. Врешті-решт Олену звільнили.

Ви коли-небудь помічали, що після безсонної ночі все валиться з рук та ваша ефективність на роботі значно знижується? Це не просто збіг обставин. Якість сну тісно пов’язана з нашим психічним здоров’ям. У статті дослідимо причини, як недосип впливає на працівників та що можна зробити, щоб цього уникнути.

В середньому офісний працівник спить на 1-2 години менше рекомендованої норми. Це тривожна статистика, адже недосип – не просто тимчасова незручність, а серйозна проблема. Це може призвести до зниження продуктивності, вигорання та навіть розвитку психічних розладів.

Чому недосип такий шкідливий? Коли ми не висипаємось, наш організм переживає справжній стрес. Брак сну порушує баланс вироблення важливих гормонів, таких як кортизол (гормон стресу) та мелатонін (гормон сну). Це призводить до низки проблем:

  • погіршується пам’ять, увага, здатність до навчання та прийняття рішень;
  • з’являються дратівливість, тривога, апатія;
  • організм стає більш вразливим до інфекцій та захворювань.

Важливість сну

Уявіть, що всередині вас є певний резервуар. Коли ви спите, він наповнюється психічною енергією. Протягом дня ви витрачаєте цю психічну енергію, а під час сну знову відновлюєте. За Зігмундом Фрейдом, психічна енергія – це життєва сила, яка рухає нашими думками, почуттями та діями. Вона може бути спрямована на задоволення бажань, саморозвиток і творчість. Сон – станція заправки паливом для душі.

Саме тому, коли ви недосипаєте, отримуєте дефіцит психічної енергії. Цей дефіцит переводить вас в енергозберігаючий режим. Тобто знижується концентрація уваги, сповільнюються рухи, відчуваєте сонливість і починаєте позіхати.

Було помічено, що працівники, які не висипаються, роблять більше помилок, повільніше виконують завдання та частіше відволікаються. Вони стають більш дратівливими та знервованими, що може призвести до конфліктів у колективі. Крім того, працівники, які не висипаються, можуть відчувати труднощі у спілкуванні з іншими людьми.

В окремих випадках хронічний недосип може бути фактором ризику для розвитку різних психічних розладів, таких як біполярний розлад, депресія і шизофренія.

Хто добре спить, той добре працює

Хто б міг подумати, що сон на роботі може стати запорукою успіху компанії? Все частіше з’являються новини про провідні організації, які не просто дозволяють, а й заохочують своїх співробітників відпочивати під час робочого дня.

  • Google. Одна з перших компаній, яка дозволила своїм працівникам спати на роботі. В офісах Google є спеціальні кімнати для сну, обладнані зручними ліжками.
  • Nike. Компанія відома своєю культурою фізичної активності, але також розуміє важливість відпочинку. В офісах Nike є спеціальні зони для релаксації, де працівники можуть подрімати.
  • Ben & Jerry’s. Ця компанія, відома своїми нестандартними підходами, також дозволяє своїм працівникам спати на роботі. Вони вважають, що щасливі працівники – це продуктивні працівники.

Дослідження показують, що денний сон тривалістю 20-30 хвилин може покращити пам’ять, увагу, швидкість реакції та здатність до навчання на 30-40%.

Короткі перерви на сон допомагають знизити рівень кортизолу – гормону стресу, що сприяє поліпшенню настрою та зменшенню дратівливості.

Дослідження NASA показало, що пілоти, які мали можливість спати протягом дня, демонстрували значно кращі результати в симуляторах польоту.

Сон під час роботи в українських компаніях не такий поширений. Ба більше, відомі випадки, коли працівників звільняли за сон на роботі. Однак хочеться сподіватись, що якщо керівники отримують цифрову кореляцію між денним сном і збільшенням ефективності працівника на 30%, а іноді й 40%, ситуація може кардинально змінитись. В компаніях можуть з’явитись окремі кімнати, для такого відпочинку. 

Що можуть зробити компанії для відпочинку працівників на роботі вже зараз?

  • Забезпечити комфортні умови праці на роботі. Це стосується чистого повітря, рівня шумів, гнучкого графіка роботи. Дозволити працівникам самим вибирати зручний для них час початку та закінчення робочого дня.
  • Заохочувати здоровий спосіб життя. Оплачувати спортзал, ініціювати спортивні змагання, пропонувати здорову їжу в офісі тощо.
  • Проводити інформаційні кампанії. Розказувати працівникам про важливість сну і давати практичні поради щодо його поліпшення. Проводити тренінги та навчання з mental health та емоційного інтелекту.
  • Облаштувати в офісі кімнату відпочинку. Створити можливості для відпочинку та короткотривалого сну, наприклад, закупити зручні меблі. 

Що важливо зробити перед сном?

Було б неправильно в питаннях сну знімати відповідальність з самих працівників. Адже після роботи, у свій вільний час, хочеться зробити так багато всього. І повечеряти, і з родиною поспілкуватись, і нарешті приділити час собі та своїм хобі. В такому випадку день може закінчитись далеко за опівніч. Для сну залишиться обмаль часу.

Дослідники Університету штату Пенсильванія стверджують, що для повноцінного сну потрібно 8,5 годин. Із загальної кількості часу, яку людина лежить у ліжку, на сон припадає лише 90%. Для восьмигодинного сну необхідно додаткових 30 хвилин. Тобто, якщо вам потрібно прокинутись о 7:00, лягти спати варто не пізніше 23:00.

  • Облаштуйте кімнату. Вона повинна бути темною, тихою і прохолодною. Використовуйте зручні матрац і подушку.
  • Корисні ритуали перед сном. Виконуйте щовечора одні й ті ж дії, які сигналізують вашому мозку, що прийшов час відпочивати. Читання, секс, тепла ванна, молитва, прогулянка тощо допоможуть розслабитися і підготуватися до сну.
  • Обмежте використання ґаджетів перед сном. Світло від екранів порушує вироблення мелатоніну.
  • Збалансуйте харчування. Уникайте важкої їжі, кофеїну та алкоголю перед сном.
  • Регулярні фізичні навантаження. Займайтеся спортом протягом дня, але уникайте інтенсивних тренувань безпосередньо перед сном.

Сон – це не просто відпочинок, це фундамент нашого фізичного та емоційного здоров’я. Коли ми спимо, організм відновлюється, а мозок обробляє інформацію, отриману за день.

Якість сну безпосередньо впливає на наш настрій, продуктивність і здатність справлятися зі стресом. Отже, якщо ви бажаєте досягнути успіху в професійній сфері, знайдіть час для якісного сну.

Читайте ще: Тривожні ознаки ментальних розладів, пов’язаних з роботою. На які варто звернути увагу?