Концепція growth mindset або ж мислення зростання, давно відома у бізнесі. Вперше її запропонувала професорка Стенфордського університету Керол Дуек. У книзі «Менталітет: Нова психологія успіху» вона ділить мислення умовно на два типи — фіксоване, тобто закрите до навчання, та мислення зростання. Останнє проявляється у переконанні, що лише навчаючись ми отримуємо простір та можливості для розвитку. 

Наш успіх залежить від часу та зусиль, які ми докладаємо, щоб вдосконалити свої знання, вміння та навички. А помилки є частиною процесу нашого розвитку. Пізніше концепцію growth mindset адаптували до бізнес-процесів і вона перетворилась на справжню філософію, яка допомагає людям розкривати свій потенціал та досягати успіху в кар’єрі. 

Дарія Різник

Дарія Різник, Growth and Development Manager в Intellias

Чому growth mindset став популярним у бізнес-середовищі?  

Згідно з висновками досліджень Harvard Business Review, growth mindset позитивно впливає на ставлення людей до компанії. Ось кілька красномовних цифр:

  • на 47% зростає ступінь довіри спеціалістів до роботодавця; 
  • 65% спеціалістів погоджуються з тим, що компанія заохочує їх пробувати нове та йти на ризики;
  • 49% спеціалістів вважають, що їхні роботодавці сприяють розвитку інноваційних рішень всередині компанії;
  • 34% відчувають лояльність та приналежність до компанії.

Якщо ж говорити про процеси керування талантами в бізнесі, то підхід growth mindset безпосередньо впливає на більшість з них. Зокрема, він стимулює спеціалістів та спеціалісток цього напряму поставити собі такі важливі питання:

  • Коли ми шукаємо нових людей в команду, чи враховуємо їхній потенціал для подальшого розвитку? 
  • Чи оцінюємо адаптивність та гнучкість мислення кандидатів?
  • Наскільки компанія плекає культуру відкритості та дружніх відносин з командою?
  • Як компанія ставиться до кар’єрного зростання і кого обирає для програм succession planning?
  • Чи достатньо в організації можливостей для професійного розвитку та росту спеціалістів в межах поточної професії або ж під час зміни професії? 

IntelliHub та інші інструменти для професійного зростання в Intellias

Навчання та створення умов для професійного зростання є наріжним каменем growth mindset. На основі цього підходу ми розробили інструменти, програми та ініціативи, які надають спеціалістам можливості для зростання. 

Переважно ми використовуємо дві платформи:

  • Fuel50 — платформа для управління кар’єрою

Це своєрідний внутрішній talent marketplace. На платформі Fuel50 спеціалісти можуть знайти та порівняти вимоги до будь-якої посади в компанії, поставити собі мету та прокласти особистий кар’єрний маршрут. Крім того, вони можуть пройти оцінювання технічних навичок, софт-скілів та потенціалу, а також отримати зворотний зв’язок від менеджера та колег. А ще на Fuel50 є заздалегідь підготовлені рекомендації від експертів для покращення необхідних навичок. З огляду на них працівники мають змогу скласти персональний план розвитку. А після цього вже самостійно перевірити свою готовність до підвищення й ініціювати його. 

  • IntelliHub — це онлайн-платформа, розроблена експертами Intellias

Завдяки їй спеціалісти мають доступ до всіх послуг і можливостей Intellias, зокрема професійних можливостей, вакансій, рекомендацій та винагород. І, що найважливіше, саме тут є розділ Career Hub, який збирає та показує працівникам їхню готовність до підвищення. 

Щоб впровадити growth mindset підхід у компанії, ми розробили низку програм навчання, як групового, так і індивідуального.

Хочеться особливо відзначити й порадити програму внутрішнього менторства. У нас вона називається IntelliMenrtorship. Це довготривала (6-9 місяців) програма співпраці з ментором, яка допомагає спеціалістам підвищити кваліфікацію або здобути нові навички, необхідні для їхнього кар’єрного зростання. Вона заснована на принципах постійного зворотного зв’язку. Програма менторства є ідеальним інструментом growth mindset, тому що:

  •     сприяє передачі знань серед колег компанії;
  •     спрямована на поступове й довгострокове навчання з застосуванням теорії в роботі.

1-time skill check — ще один зручний та доступний сервіс, який можна запросити через Career Hub. По суті, це сесія з сертифікованим внутрішнім експертом для перевірки готовності саме технічних навичок. Це експрес-оцінювання дає змогу виявити прогалини та створити план розвитку. А результати оцінювання можна використовувати як один з 4 необхідних критеріїв для підвищення.

Growth mindset варто впроваджувати тільки якщо це є частиною культури та поширюється на всю компанію. Тому важливою складовою мислення зростання є доступ до освітніх платформ. На сьогодні в компанії доступні 3 платформи на вибір: Coursera, Udemy або O’Reilly. За цьогорічними результатами, кожен другий працівник компанії використовує підписку на одну з трьох платформ та активно навчається на онлайн-курсах.

Для підтримки культури обміну знаннями та навчання, ми впровадили програму IntelliPerson – Contributors program. Завдяки їй спеціалісти, які зробили внесок в обмін знаннями або ж розвиток інших, можуть отримати винагороду. Відзнаки можна одержати за менторство, виступи у ролі спікерів, написання статей та матеріалів, активну участь у CSR-ініціативах, участь у розвитку професійних спільнот тощо. Найбільші контриб’ютори отримують персональний тренінговий бюджет, який можуть витратити на своє навчання.

Наступного року ми плануємо впровадити: 

  •     succession planning;
  •     gig-портал – платформа внутрішніх проєктів компанії для додатково заробітку та здобуття нових навичок для спеціалістів компанії;
  •     культуру надання зворотного зв’язку та психологічної безпеки. Наша мета – посилити культуру конструктивного фідбеку та порад, що допоможуть співробітникам розширити свої можливості й зростати, а також створити відчуття психологічної безпеки.

Ми надихаємося результатами першого року впровадження growth mindset. Адже з моменту запуску нового інструменту Fuel50 90% колег зареєструвалися на платформі. З них: 

  •     44% працівників провели власну оцінку навичок.
  •     358 користувачів пройшли або ж активно проходять менторство. Рівень задоволеності програмою — 8,9 з 10. 
  •     498 подали запит на 1-time skill check (425 проведено, 73 в процесі). Рівень задоволеності цим сервісом — 8,5 з 10. 

За результатами останнього опитування, наші інструменти, активності та програми покращують можливості для кар’єрного зростання на 17%. На запитання «Чи задоволені ви можливостями професійного розвитку в Intellias?» майже 91% опитаних відповіли, що повністю задоволені. Тож, ми впевнено продовжуємо розвивати growth mindset у 2024 році.

Читайте ще: Вплив наявності well-being-програми на залучення та утримання працівників