У статті розповідаємо, що таке ефект Даннінга-Крюгера, чому він виникає, до яких наслідків може призвести та як його подолати. Основні тези зі статті The Dunning-Kruger effect: why and how we overestimate our own abilities до вашої уваги.

Ефект Даннінга-Крюгера: що це таке?

Ефект Даннінга-Крюгера – це когнітивне упередження*, через яке люди з низьким рівнем знань або навичок переоцінюють свою компетентність, водночас справжні експерти, навпаки, можуть сумніватися у своїх здібностях. Вперше цей ефект був описаний у 1999 році Девідом Даннінгом і Джастіном Крюгером, психологами з Корнелльського університету. 

Ефект Даннінга-Крюгера може спостерігатися, наприклад:

  • у новачків, які дають поради (людей, які мало знаються на темі, але впевнено висловлюють свою думку);
  • керівників, які не визнають помилок;
  • реальних експертів, які сумніваються – фахівці часто недооцінюють себе, бо знають, як багато ще потрібно вивчити.

*Когнітивне упередження – це систематичні помилки у мисленні, природні обмеження мозку, своєрідні логічні пастки, через які багато думок, суджень, висновків здаються людям правильними, але об’єктивно виявляються повністю хибними.

Чому виникає ефект Даннінга-Крюгера?

Чому деякі люди схильні так оптимістично оцінювати свої здібності, особливо в тих сферах, де мають обмежені знання та навички? 

У своїй роботі Даннінг і Крюгер описали це як «подвійний тягар». Люди рухаються вперед, переоцінюючи свої таланти, але їм водночас бракує усвідомлення (те, що психологи назвали «метакогнітивними здібностями»), щоб визнати, що вони не досягають результатів.

По суті, люди не знають, чого вони не знають. Оскільки людина недосвідчена в певній сфері, у неї немає базової інформації, необхідної для того, щоб відрізнити хороше виконання роботи від поганого.

Ще одна причина, чому люди схильні перебільшувати власні навички і таланти, полягає в тому, що їм може бути соромно визнати, що вони чогось не знають.

4 етапи ефекту Даннінга-Крюгера

  • Неусвідомлена некомпетентність. Ви абсолютно не усвідомлюєте прогалини у своїх навичках чи знаннях.
  • Свідома некомпетентність. Ви усвідомлюєте, яких навичок чи знань вам бракує, і прагнете їх здобути.
  • Усвідомлена компетентність. Ви здатні виконувати нову навичку, але з великою концентрацією та зусиллями.
  • Неусвідомлена компетентність. Ви здатні виконувати навичку настільки природно і легко, що можете робити це без особливих усвідомлених роздумів.

Саме на першому етапі (або на переході між першими двома етапами) найчастіше вступає в дію ефект Даннінга-Крюгера. 

Наслідки ефекту Даннінга-Крюгера

  • Некомпетентні працівники переоцінюють свої навички, що призводить до помилок, неефективних рішень і зниження загальної продуктивності.
  • Несприйняття критики та зворотного зв’язку. Якщо працівник впевнений у своїй правоті, він може ігнорувати поради більш досвідчених колег, не визнаючи власних помилок. Це ускладнює навчання та розвиток команди.
  • Проблеми з прийняттям рішень. Керівники, які страждають від ефекту Даннінга-Крюгера, можуть ухвалювати неправильні рішення, не усвідомлюючи власної некомпетентності. Це може призвести до фінансових втрат, неправильної стратегії або навіть кризи в компанії.
  • Несправедливий розподіл завдань. Занадто самовпевнені працівники можуть брати на себе більше, ніж здатні виконати, або, навпаки, делегувати свої завдання іншим, не усвідомлюючи своєї неефективності.
  • Недовіра між членами команди. Якщо ваша надмірна самовпевненість стає закономірністю, колеги можуть почати сумніватися у вашій здатності працювати на високому рівні в будь-якій сфері. Схильність давати багато обіцянок і не виконувати їх підриває довіру колег.
  • Конфлікти в колективі. Якщо людина з недостатньою кваліфікацією поводиться так, ніби вона експерт, це може дратувати колег і призводити до напруженості у команді.
  • Небажання навчатися та розвиватися. Коли працівник впевнений, що вже знає достатньо, він не намагається вдосконалювати свої навички, що гальмує його кар’єрний ріст і прогрес компанії.
  • Потенційна небезпека. Переоцінка навичок може становити небезпеку для вас та інших, особливо в небезпечних і ризикованих професіях.

Втім, ефект Даннінга-Крюгера – це не так вже й погано. Трохи додаткового оптимізму та впевненості в собі може знадобитися людям для досягнення амбітних цілей, які іншим можуть здатися абсолютно необґрунтованими.

Ефект Даннінга-Крюгера проти синдрому самозванця

Ефект Даннінга-Крюгера знаходиться в прямому конфлікті з одним зі своїх більш відомих родичів – синдромом самозванця, який виникає, коли ми недооцінюємо власні таланти і боїмося (безпідставно), що нас викриють як шахраїв. 

Ці два синдроми справді протилежні, але обидва мають мертві зони. Синдром Даннінга-Крюгера, як правило, проявляється в тих сферах, де нам бракує досвіду, але ми вважаємо себе компетентними. На противагу цьому, синдром самозванця виникає тоді, коли ми дійсно є експертами, але все одно не віримо в себе.

Як подолати ефект Даннінга-Крюгера?

Подолання ефекту Даннінга-Крюгера самостійно

  • Регулярно навчайтеся та підвищуйте кваліфікацію. Регулярне навчання та розвиток навичок допоможуть залишатися конкурентоспроможними, розширювати можливості та підвищувати якість життя. Читайте книги, статті, дослідження, запишіться на онлайн-курси, відвідуйте тренінги, семінари, майстер-класи, лекції тощо.
  • Підтримуйте культуру відкритого зворотного зв’язку. 360-градусний зворотний зв’язок дає всебічну картину вашої ефективності, можливостей і того, як з вами працювати. Хоча деякі компанії роблять цей процес формальним, ви можете запитувати зворотний зв’язок у людей, з якими працюєте, на постійній основі (наприклад, під час зустрічей 1 на 1 або по закінченню великих проєктів), щоб тримати своє самосприйняття під контролем.
  • Подумайте про свій минулий досвід. Історія – чудовий вчитель, особливо коли йдеться про підвищення самосвідомості. Згадайте попередні проєкти чи виклики. Коли вам було важко? Коли завдання давалися легко? За що вас постійно хвалили? Яка робота приносить вам задоволення? Що вас виснажує? Це може підказати, де ваші здібності можуть бути використані найкраще.

Подолання ефекту Даннінга-Крюгера у команді

  • Визначте пріоритетом психологічну безпеку. Високий рівень психологічної безпеки означає, що люди почуваються комфортніше, коли визнають, що не мають необхідних знань для виконання певних завдань і їм не потрібно прикидатися.
  • Цінуйте та відзначайте різноманітні навички. Як у керівника, у вас може виникнути спокуса зосередитися на усуненні слабких місць у вашій команді. Але дослідження Gallup показало, що культура, заснована на сильних сторонах, на відміну від тієї, що фокусується лише на сферах зростання, підвищує залученість співробітників. Крім того, люди відчуватимуть, що їх цінують за їхні унікальні якості, а не за те, що вони виходять за межі своїх можливостей, щоб отримати ваше визнання та схвалення.
  • Виконайте вправу на самоаналіз. Вікно Джохарі – це оцінка особистості, яка покращує ваше розуміння себе. Ви обираєте п’ять або шість термінів, які найкраще описують вас, а ваші колеги також обирають слова-описи, які, на їхню думку, найкраще вам підходять. Нанесіть якості на матрицю, щоб побачити, як ваше самосприйняття співвідноситься з тим, як вас бачать колеги.
  • Підживлюйте мислення для зростання. Команда, яка прийняла мислення для зростання, прагне вчитися та вдосконалюватися і розглядає невдачі та помилки як можливості для навчання. Ви можете сприяти такому мисленню, надаючи членам команди багато ресурсів (наприклад, наставництво, семінари, книги, курси тощо) для вивчення та вдосконалення своїх навичок.
  • Давайте вдумливий і чесний зворотний зв’язок. Конструктивну критику важко вислухати, а іноді ще важче висловити. Але якщо ви триматимете язик за зубами і дозволите працівникам з низькими показниками продовжувати вважати, що вони все роблять правильно, вони залишатимуться на тому ж рівні, не усвідомлюючи, що не дотягують до бажаного.

Розуміння ефекту Даннінга-Крюгера і того, як він може проявлятися у роботі та житті, допоможе вам розвинути самосвідомість. Коли ви матимете більш прагматичне уявлення про свої сильні та слабкі сторони, шукатимете ролі, проєкти та ситуації, де ви (та інші члени вашої команди) зможете проявити себе.

Читайте ще: Запропонуйте гнучкість та кар’єрні можливості: як наймати та утримувати представників покоління Z у 2025 році?