У сучасному бізнес-середовищі все більше компаній використовують поліграф. Це інструмент, який допомагає виявити нечесність або приховану інформацію через аналіз фізіологічних реакцій людини. Але багатьох працівників така перевірка лякає. Чи варто її боятися і чому компанії насправді використовують поліграф, розповідаємо далі.

Поліграф – пристрій, який вимірює фізіологічні реакції людини (серцебиття, дихання, електричний опір шкіри) під час відповіді на питання. Зміни в цих показниках вказують на стрес або брехню. Він не є абсолютно надійним методом визначення вигадок і багато чого залежить від вмінь поліграфолога ставити питання та інтерпретувати реакції. Однак, якщо ви чесні та спокійні, немає про що хвилюватися.

Навіщо компанії використовують поліграф?

Виявлення справжніх намірів працевлаштування

Цей пристрій може допомогти організаціям краще зрозуміти наміри кандидатів щодо працевлаштування. Адже буває, що люди дуже гарно та переконливо говорять, але їх справжні мотиви зовсім інші. А поліграф допоможе виявити – кандидат зацікавлений у довготривалій роботі в компанії, чи його наміри обмежені короткостроковими цілями та особистими вигодами. Крім того, пристрій допоможе виявити кандидатів, які не мають інтересу до роботи та хочуть її використати для досягнення власних цілей.

Зʼясування причин звільнень з попередніх місць роботи

Люди інколи приховують або прикрашають обставини, які призвели до їх звільнення, щоб підвищити свої шанси на здобуття нової роботи.

Використовуючи поліграф, компанії можуть перевірити правдивість причин звільнення і зʼясувати, чи є вони наслідком професійних конфліктів, порушень корпоративної етики тощо.

Завдяки цьому роботодавці зможуть ухвалити обґрунтовані рішення щодо найму працівників.

Виявлення залежностей, судимостей

Залежності (алкогольна, наркотична, ігрова) та приховані судимості можуть серйозно впливати на продуктивність і надійність працівника. Але навряд чи кандидат відверто розповість про них. Крім того, працюючи в компанії, він може негативно впливати на інших співробітників і підривати психологічний клімат у колективі. А завдяки поліграфу компанії можуть виявити ці аспекти та уникнути найму співробітників, які загрожують безпеці та репутації компанії.

Перевірка співробітників у разі виникнення позаштатної ситуації

Коли в компанії трапляються непередбачувані або критичні ситуації (крадіжка, збої у роботі тощо), важливо швидко та точно з’ясувати причини їх виникнення. Якщо цього не зробити, інциденти можуть повторитися і заподіяти ще більшу шкоду компанії. А завдяки поліграфу можна визначити справжні дії працівників (навмисні, випадкові тощо). Це допоможе оперативно прийняти рішення щодо подальших кроків: навчання персоналу, посилення контролю, дисциплінарні заходи, звільнення тощо. 

Зміцнення корпоративної культури

Використання поліграфа сприяє формуванню та зміцненню корпоративної культури, побудованої на прозорості, довірі та відповідальності. Коли співробітники знають, що компанія цінує чесність, вони намагатимуться завжди відповідати етичним стандартам і корпоративним принципам. Крім того, поліграф допоможе створити середовище, в якому працівники усвідомлюють важливість дотримання правил і стандартів. Це підвищує загальний рівень професійної етики в компанії та сприяє формуванню згуртованої команди.

Перевірка навичок кандидатів

Інколи резюме не відповідає навичкам кандидата. Аби впевнитися, що працівник володіє заявленими навичками та має досвід, компанії використовують поліграф.

Поліграф допоможе з’ясувати, чи не перебільшує кандидат про свої можливості та чи не приховує деталі, які можуть вплинути на якість виконання роботи.

Це особливо важливо для посад, які вимагають великої відповідальності (керівники відділів, фахівці з безпеки, фінансові аналітики тощо). У таких випадках помилки у виборі співробітника можуть коштувати компанії дуже дорого.

Захист конфіденційної інформації

Поліграф часто використовують для перевірки осіб, які мають доступ до інформації з обмеженим доступом або чутливих зон компанії. Це допомагає виявляти потенційні загрози та гарантує, що доступ до важливих даних мають лише надійні співробітники. Крім того, такий підхід мінімізує ризики витоку інформації, саботажу та інших небезпечних дій.

Загалом поліграф допомагає значно підвищити рівень безпеки та довіри в компанії. Однак його застосування має відповідати етичним і правовим нормам. В іншому випадку він викличе недовіру серед співробітників і негативно вплине на робочу атмосферу.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Еволюція чи революція: як змінюється робоче середовище під впливом нових тенденцій?