Про Budni
Наші продукти
Марі Федорова, менторка, засновниця платформи «Нейровідмінні»
Якщо ви не мали звички читати новини щоранку до початку повномасштабного вторгнення, то за ці три роки вона, ймовірно, вона з’явилася. Особливо зараз, коли світ здається все більш хаотичним і непередбачуваним.
У періоди невизначеності людям властиво споживати більше інформації, адже здається, чим більше ми знаємо, тим краще контролюємо ситуацію. Це закономірний еволюційний механізм, відточений тисячоліттями, проте в умовах необмеженої інформації це призводить до ментального виснаження.
Як на людей впливає неконтрольований потік інформації?
Неконтрольований інформаційний потік виснажує вашу нервову систему та погіршує здатність відновлюватись. Ви починаєте довше виконувати робочі завдання, дедлайни просідають, а разом із ними зростає напруга і тривожність. Це підвищує рівень кортизолу – гормону стресу, який негативно впливає на сон, самопочуття і навіть імунітет.
Що відбувається з вашим ноутбуком, коли його памʼять переповнена? Він підвисає, перегрівається, може неконтрольовано відключатися. Схоже працює і наша нервова система при надлишку інформації, яку вона не встигає обробити. Це заважає працювати, приймати рішення та зберігати рівень працездатності.
Інформація, яку ми споживаємо за день, для наших предків була розтягнута на місяці, а то й роки. Технологічний прогрес різко відкрив доступ до необмеженої кількості даних, але нервова система залишилася такою ж, як і в XIX столітті.
Інформаційний детокс: як собі допомогти, коли енергії бракує?
Зробіть перегляд новин запланованою активністю з чіткими часовими рамками
Визначте для цього конкретний слот у вашому розкладі – наприклад, 20 хвилин під час обідньої перерви або поки їдете на роботу. Найкраще, якщо ця активність має природне завершення, як-от вихід з транспорту чи закінчення перерви. Якщо ж таких орієнтирів немає, допоможе звичайний таймер. Це простий спосіб не дати новинам поглинути більше вашого часу та енергії, ніж ви самі вирішили.
Якщо звичка починати ранок з телефоном в руках здається нездоланною – обхитріть мозок, замінивши її іншими діями
Наприклад, короткою рефлексією про плани на день, записом трьох ключових завдань або навіть роздумами про те, що може зробити цей день хорошим. Власний приклад: я почала записувати зранку ідеї для проєктів замість новинного скролінгу, це приносить ту ж дозу дофаміну, але на відміну від перегляду новин, має більший вплив на мої щоденні дії.
Щоб не потонути в тривожності через події, важливо перемкнути увагу з кола турбот (того, що неможливо змінити) на коло впливу (те, що реально у ваших руках)
Наприклад: ви не контролюєте події на фронті, але можете написати другу, який служить і запитати, чим можете допомогти його підрозділу. Ви не контролюєте економічну ситуацію в країні, але можете покращити свої професійні навички. Запишіться на онлайн-курс, оновіть резюме або підвищіть ефективність своєї роботи – це безпосередньо впливає на вашу кар’єру та фінансову стабільність.
Нині медитація в тренді, але як давно ви пробували буквально «робити нічого» впродовж 5 хвилин?
Ви здивуєтесь як швидко можна відпочити, якщо не слухати, не читати, не говорити, а просто мовчки спостерігати за тим, як пропливають хмари в небі за вікном. Дослідження Сіднейського університету показало, що п’ятихвилинні перерви підвищують концентрацію та продуктивність під час виконання складних завдань. Дочитайте цю статтю і спробуйте. Ця мікрозвичка здатна змінити ваш робочий процес докорінно!
Висновки
- Свідоме споживання інформації – це відповідальність перед собою. Безконтрольний потік новин виснажує нервову систему та знижує ефективність, тому важливо визначати чіткі межі для перегляду новин.
- Маленькі зміни в щоденних звичках мають великий вплив. Заміна ранкового скролінгу на рефлексію або творчу активність, короткі перерви без ґаджетів допомагають зберегти енергію та зменшити стрес.
- Зміщення уваги з кола турбот на коло впливу повертає контроль. Фокусування на діях, які ви реально можете виконати, зміцнює внутрішню стійкість і допомагає адаптуватися до складних обставин.
Ці прості кроки допоможуть вам зберігати ресурсний стан і залишатися продуктивними навіть у складні часи.
Читайте ще: 5 ознак емоційної кризи на роботі та поради, які допоможуть відновитися