Ден Дубравін

Ден Дубравінпрактичний психолог, тренер з емоційного інтелекту

Уявіть собі, що колись улюблена робота стала джерелом постійного стресу та виснаження. Ви відчуваєте, що застрягли в рутині, а кожен новий день схожий на попередній. Можливо, ви вже зіткнулися з емоційною кризою на роботі.

Наразі все більше людей стикаються з емоційними кризами на роботі. Ці стани не лише негативно впливають на продуктивність, а й можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Як зрозуміти, що ви на межі виснаження? У статті розглянемо п’ять ключових ознак, які допоможуть вам вчасно розпізнати емоційну кризу.

Ознака 1. Емоційна напруга

Це стан підвищеної емоційної активації, який виникає внаслідок стресу, сильних емоцій або викликів, з якими ми зіштовхуємося у повсякденному житті та на роботі. Виникнення емоційної напруги у людини пов’язане з відчуттям небезпеки. Ми відчуваємо, що у нас недостатньо ресурсів, щоб справитись з певною ситуацією. 

Коли людина стикається зі стресом або травматичною подією, вона може навмисно відмовлятися визнавати, що переживає негативні емоції (страх, тривогу або гнів). Натомість вона може переконувати себе, що все добре. Це допомагає їй тимчасово уникнути відчуття болю та дискомфорту, пов’язаного з емоційними переживаннями.

Проте захисні механізми можуть призвести до накопичення емоційного навантаження, оскільки невиражені або придушені емоції накопичуються в нашій психіці. А це призводить до подальших проблем з фізичним та ментальним здоров’ям. 

Ознака 2. Емоційне виснаження

Це стан, коли ми відчуваємо інтенсивну втому та втрату енергії внаслідок тривалого перенавантаження. Довготривалі проєкти з високим рівнем відповідальності вичерпують психоемоційні ресурси. І якщо немає достатніх джерел для відновлення, працівник може втратити інтерес і мотивацію до роботи.

Ознаки емоційного виснаження:

  1. Втома та відчуття фізичного виснаження.
  2. Відчуття безсилля, втрати мотивації та енергії.
  3. Втрата інтересу та задоволення від роботи чи улюблених занять.
  4. Погіршення настрою, почуття роздратованості, пригніченості або тривоги.
  5. Відчуття відстороненості, втрати сенсу та значущості роботи.
  6. Зниження ефективності, збільшення кількості помилок у роботі.

Ознака 3. Емоційні гойдалки

Відображають коливання наших емоційних станів. Вони є своєрідним коливанням між емоційною відстороненістю і емоційним переповненням. 

Страх-Безпечність

Апатія- Ентузіазм

Любов до світу-Ненависть до всіх людей

В цих моментах наша емоційна реакція на події може бути перебільшеною або неадекватною. Емоційні гойдалки негативно відображаються на відносинах з колегами чи клієнтами. Їх результатом можуть стати емоційні зриви або саботаж.

Ознака 4. Емоційна яма

Це тимчасовий стан погіршення настрою та загального емоційного самопочуття, під час якого людина відчуває сумнів, зневіру, безнадію, пригніченість або тривогу. 

Емоційна яма може виникнути з різних причин, наприклад, стресова ситуація, особисті проблеми, втрата, конфлікти, проблеми на роботі або в особистому житті, недостатня самореалізація або незадоволеність життям. Люди можуть потрапити в емоційну яму, коли втрачають позитивну перспективу, почуваються перевантаженими, неспроможними досягати своїх цілей. Зазвичай, емоційна яма не має довготривалого ефекту. Вона може тривати від кількох годин до двох-трьох днів. 

Ознаки емоційної ями:

  1. Відчуття пригніченості, туги або сумніву.
  2. Втрата енергії та зниження ефективності.
  3. Відчуття безпорадності, невпевненості або безнадійності.
  4. Труднощі з концентрацією уваги та прийняттям рішень.

Ознака 5. Емоційне вигорання

Це стан, коли людина переживає тривалу емоційну, фізичну та психологічну втому внаслідок надмірної дії стресорів, пов’язаних з роботою або іншими сферами життя. Цей стан часто спостерігається у представників вимогливих професій, де велике значення має співпраця з іншими людьми, наприклад, в медицині, психології, соціальній роботі, викладанні тощо.

У своїй роботі з емоційним вигоранням я спираюсь на модель Маслач-Джексон, за якою «вигорання» визначається як синдром і включає три компоненти:

  • Емоційне виснаження.
  • Деперсоналізація – «знеособлення» людини.
  • Редукція – знецінення особистих досягнень.

Будь-яка з виявлених ознак – це ще не вирок, а сигнал про те, що час подбати про себе. Пам’ятайте, що ви не самотні, багато людей стикаються з цією проблемою. Існують ефективні методи подолання емоційного виснаження, які допоможуть відновити сили та знову відчути радість життя.

Поради, які допоможуть відновитися:

  • Встановіть межі. Не бійтеся казати «ні» додатковим завданням, які можуть вас виснажити.
  • Дбайте про себе. Висипайтеся, правильно харчуйтеся, займайтеся спортом.
  • Знайдіть час для того, що вам подобається. Читайте, слухайте музику, гуляйте на природі.
  • Спілкуйтеся з близькими людьми. Підтримка друзів і родини може допомогти вам пережити важкі часи.
  • Зверніться за професійною допомогою. Якщо ви не можете самостійно впоратися з емоційними кризами, психолог допоможе розробити план відновлення.

Пам’ятайте, що ви заслуговуєте на те, щоб відчувати себе щасливими та емоційно здоровими. Зробіть перший крок до цього вже сьогодні!

Читайте ще: Як пережити тиск осені? Поради психологині