Про Budni
Наші продукти
Якщо ви навіть не помітили, що перший робочий тиждень після новорічних свят шестиденний, тому що завжди працюєте у вихідні, та і затяжних свят у вас не було, – вітаємо, ви залежні від роботи. Попри постійні розмови про шкідливість перепрацювань, які призводять до вигорання, тисячі офісних працівників продовжують засиджуватися на роботі допізна, перевіряють пошту серед ночі та радо беруться за нове завдання у вікенд. Розповідаємо про основні небезпеки такої залежності, її симптоми та способи лікування.
Небезпека від роботи
Трудоголізм та залежність від роботи поки не визнали розладом, але вчені продовжують говорити про його небезпеку. Так, Метт Гловяк, ліцензований клінічний професійний консультант говорить, що залежність від роботи – це важкий стан, за якого у людини розвивається психологічна, емоційна та соціальна залежності. За його словами, це захворювання прогресує та стає хронічним.
Психолог та лікар, що працює з наркозалежними, Брайан Вінд погоджується з цією думкою та наголошує на тому, що залежність від роботи реалізується коштом інших сфер життя. Люди забувають про сон, фанатично виконують робочі завдання, які насправді то і не дуже термінові. Хворі із такою залежністю намагаються звільнити якнайбільше часу для роботи і перебувають у стресі, коли не можуть працювати.
Коли залежність від роботи доходить до піка, ви вже не можете працювати ефективно, відчуваєте виснаження, хронічну втому. На фоні цього можуть виникнути психічні розлади та фізичні проблеми зі здоров’ям.
Проте тут важливо не переплутати любов до своєї професії або періодичні перепрацювання та залежність від роботи. Адже те, що у період квартальних звітів вам доводиться затриматися на роботі на годину-дві, ще не робить вас залежним трудоголіком.
Діагностика залежності
Щоб визначити власну залежність, важливо проаналізувати не те, скільки часу ви приділяєте роботі, а те, як ставитеся до неї. Варто бити на сполох, якщо помітили у собі такі симптоми:
- Непереборне бажання працювати завжди. До роботи вас спонукає саме це бажання, а не зовнішні обставини.
- Постійні думки про роботу: під час прогулянки з собакою, гри з дитиною, романтичного вечора з чоловіком/дружиною тощо.
- Робота у збиток своєму здоров’ю: ви не ходите на лікарняні, працюєте вночі, забуваєте про харчування.
- Вважаєте себе незамінним і виконуєте роботу за себе і за «того хлопця».
- Ігнорування робочих повідомлень у будь-яку пору доби – табу.
- Безсоння, яке ви волієте проводити за роботою.
- Робота без відпусток. Якщо ви навіть і їдете на відпочинок, то берете ноутбук, і не можете провести ні дня, щоб не працювати і не думати про роботу.
- Перемикатися з роботи на якусь іншу діяльність – важко: ви не можете нічого робити вдома, закинули заняття у спортзалі тощо.
- Почуваєте себе енергійним та перебуваєте в гарному настрої лише на робочому місці.
- Часті приступи гніву, особливо поза стінами офісу.
Залежність від роботи непомітно розвивається від стадії, коли ви час від часу затримуєтеся в офісі та інколи працюєте у вихідні до моменту, коли у вас не залишається ресурсів на інші сфери свого життя та виснаження організму.
Лікування залежності
Перший крок до позбавлення від трудової залежності – її визнання. Визнавши проблему, потрібно працювати над власним сприйняттям роботи та знаходити час на інші аспекти життя. Якщо власноруч позбутися залежності не вдається – не бійтеся звернутися до фахівця.
Відпочинок VS Робота. Обмежуйте час для роботи і відводьте час для відпочинку. Це може бути найважчим кроком. Тому що людина, залежна від роботи, вважає, що час, приділений праці, дуже важливий для її результату. Проте практика показує, що в обмеженні часові проміжки працюється набагато ефективніше.
Дозвілля. Легше буде не приділяти час роботі, якщо ви зможете заповнити його цікавим дозвіллям. Заплануйте щось після завершення робочого дня та на вихідні. Наприклад, прочитайте книгу чи сходіть у кіно, помедитуйте або приготуйте вечерю за новим рецептом. Важливо знайти те, що працює саме для вас і що допомагає не думати про роботу.
Сім’я та друзі. Від надмірної роботи часто страждають ваші стосунки з друзями та родиною. Обов’язково знаходьте час для них. Можете навіть вносити заплановані сімейні прогулянки чи ігри у робочий календар – так буде легше перший час не відмовлятися від цього та слідувати чіткому плану.
Головне пам’ятайте, що роботи – багато, а життя у вас одне!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: