Про Budni
Наші продукти
Чи критикував вас коли-небудь керівник, грубив, провокував конфліктні ситуації, принижував та ображав (перед колегами та віч-на-віч)? А, можливо, слідкував за вами та не давав шансу на помилку, впливав на колег, використовуючи нечесні методи?
Нездорова атмосфера
Прикро, але у деяких колективах такий психологічний дискомфорт стає нормою. Токсичні керівники здатні впливати на загальну атмосферу у колективі, їх поведінка призводить до того, що співробітники не проявляють ініціативу, а виключно роблять те, що написано у посадовій інструкції, стають «роботами». Або ж навпаки, через страх залишитися без роботи, працюють понаднормово, розгрібаючи купу справ.
Деякі співробітники адаптуються до такого ставлення, вони просто не усвідомлюють, що бос – токсик, для них таке ставлення – норма. Також багато підлеглих лояльно ставляться до проявів токсичності з боку керівника, особливо якщо вони проявляються не до однієї особи, а до всього колективу.
А що робити тим, хто не має намірів терпіти та нести на собі тягар таких методів управління, як розпізнати токсичних босів на перших порах?
Тривожні дзвіночки
Якщо керівник просить звертатися до нього «тату/мамо», «король», «президент» тощо, – потрібно задуматися, адже для звернення цілком достатньо назвати ім’я та по батькові. Або ж навпаки, якщо в колективі замість імені керівника просто використовують займенник у третій особі («він»/«вона», «його»/«її», «цей»/«ця») – це красномовна характеристика, яка повинна насторожити.
Якщо відчуваєте, що персонал боїться керівника, відчуває себе непотрібним, кожен сам за себе, це говорить про відсутність довіри, корпоративних цінностей, команди в цілому. Єдиним методом привернути до себе увагу у нездоровому колективі є доноси на колег, постійні розповіді про їх помилки, бажання бути кращим в очах керівника.
Що б ви не зробили – все не так, результат не влаштовує: довго виконуєте завдання, неякісно, це нікому не потрібно. А якщо влаштовує результат, то оцінить не вас особисто, а долучить до цього всю команду, або, ще гірше, себе. Або скаже «Добре, що так обставини склалися і вдало все вийшло».
На ваші ідеї та робочі плани босу байдуже, підтримки від нього дочекатися неможливо. Будь-яка спроба обговорити плани закінчується нічим. А це означає, що ваш розвиток у компанії під загрозою.
Схибити може кожен, незалежно від того – молодий це спеціаліст чи фахівець з досвідом роботи. Негативна бурхлива реакція на промах (серйозний/незначний) видає токсичного шефа. Якщо за помилку керівник кричить на вас, принижує чи погрожує звільненням, вирахуванням із заробітної плати, додатковими роботами тощо – йдіть.
Примушує затримуватися на роботі, працювати у вихідні та без перерви на обід. Водночас сам примушує підлеглих чекати на себе, запізнюється та не відповідає на дзвінки у робочий час.
Якщо ви чуєте фрази на кшталт: «Ми – одна команда», «У нас в компанії так не роблять», «Сподіваюся, всі так думають?!» – відчуваєте моральну відповідальність за процеси, якими не можете керувати. Маніпулятори часто налаштовують співробітників один проти одного заради власної вигоди, постійно змінюють свою думку, а потім звинувачують підлеглих у тому, що не правильно його зрозуміли. У результаті доводиться перероблювати завдання так і не зрозумівши, що від вас вимагається. А це погано позначається на продуктивності та психологічному кліматі у колективі.
Варто відстоювати свою позицію, робити уточнення, які стосуються виконання конкретного завдання, на початку та в процесі роботи. Так, принаймні, зекономите час. Проявляйте повагу до корпоративної культури, але не забувайте про дистанцію: дайте зрозуміти, що працюєте за графіком, знаєте про дедлайни, ознайомлені зі своїми обов’язками та правами та не готові витрачати власний час на роботу. Так маніпулювати вами буде складно.
Звільненням, пониженням в посаді, невиплатою заробітної плати та премій, якщо не виконали те, що він попросив. Прикрити свій гнів та неприязнь токсичний керівник може звільненням за невиконання трудових обов’язків, за невідповідність даній посаді, за спізнення та прогул, за розкрадання та розтрату, за втрату довіри тощо.
Не знаючи своїх прав, ви даєте зелене світло незаконним діям керівника, полегшуєте йому життя. Тому потрібно звернутися до Державної служби України з питань праці, юристів, щоб захистити свої права.
Якщо керівник наполягає написати заяву на звільнення за власним бажанням, ви можете залучити Державну службу України з питань праці для перевірки законності дій роботодавця та відмовитися від написання такої заяви.
Або ви погоджуєтеся працювати з таким керівником та підкоряєтеся йому, або звільняєтеся одразу, коли відчули нездорову атмосферу. Якщо залишитеся, то зовсім скоро ваша віра в себе як професіонала остаточно похитнеться. Помічатимете невпевненість у собі, знецінюватимете себе та свої досягнення, знизиться продуктивність.
Краще, звісно, піти від токсичного керівника, адже роботи багато, а людину не зміниш. Страх, постійний тиск, негативно впливають на психічне та фізичне здоров’я. Чим швидше звільнитеся, тим менше часу буде потрібно на відновлення. Надалі вибирайте не тільки компанію, а й керівника. Поважайте себе. Якщо відчули, що на вас тиснуть, впадаєте в паніку перед зустріччю з керівником та з’являється відчуття, що шеф на вас вкотре накинеться, сміливо розвертайтеся та без роздумів йдіть.
Читайте більше за тегами: