Про Budni
Наші продукти
Щоб розібратись, чим займається книжковий ілюстратор, запросили Любу Потапенко. Вона займається цифровою ілюстрацією з 2017 року. Працювала як для книг українських авторів, так і для письменників зі США. У вільний час працює над власною книгою, яку планує читати донечці перед сном.
Люба поділилась досвідом, який допоможе світчерам зрозуміти, чи сподобається їм ця професія. З’ясували, що це за професія та що потрібно вивчати, щоб заробляти на малюнках.
Становлення як ілюстратора дитячих книг
Люба навчалася на архітектора, адже любила малювати та обчислювати ще з дитинства. Часто малювала на планшеті після роботи. У 2018 році вона залишила професію архітекторки і пішла у фриланс.
Своє перше замовлення Люба отримала від американської авторки Елізабет Хоттел, потрібно було ілюструвати три книги на океанічну тематику. Письменниця замовила детальні ілюстрації «як у мультику». Хоч досвіду в ілюструванні книжок у Люби було небагато, за роки постійної практики вона випрацювала мультиплікаційний стиль. Дівчина з радістю взялася за роботу, адже з донечкою часто передивлялись анімаційний фільм «В пошуках Немо».
Таке замовлення дівчині вдалося отримати, адже:
Якщо у вас немає портфоліо та досвіду роботи, корисно малювати для себе і багато практикуватися, щоб зацікавлювати потенційних замовників напрацьованим стилем.
Ілюстратора долучають, щоб зробити книгу привабливішою, підвищити читабельність та підняти продажі. Часто до книжкового ілюстратора звертаються автори, які хочуть самостійно видавати книгу. В більшості випадків це електронні книги, які продаються на Amazon. Тому й ілюстрації цифрові.
Зазвичай робота полягає лише в ілюструванні – додаванні малюнків на тему книги, але на практиці часто доводиться виконувати допоміжні задачі.
Загальні етапи ілюстрування книги:
Після того, як ілюстратор завершить свою роботу, книга продовжує свій шлях до читачів. Наступні етапи включають верстку, випуск книги та монетизацію.
На цих етапах допомога ілюстратора теж може знадобитися. Наприклад, обкладинка, яку також створює Люба, впливає на монетизацію. На те, як часто на книгу клікатимуть в інтернет-магазині, чи захочуть її переглянути, чи приверне обкладинка потрібну увагу. Інколи Люба займається також і версткою.
Головна задача ілюстратора – зрозуміти, як «оживити» книгу, втілити текстовий опис у персонажів, образи та картини, які можна побачити.
Адже треба влучити і в авторське бачення, і в стиль, і в думки читачів. Перед малюванням, корисно зануритись в тему книги, пошукати референси, сформувати загальне бачення, образи, подумати над стилем. В процесі – малювати скетчі, ескізи для швидкого пропрацювання героїв, стилю ілюстрації, концепцій кадрів тощо.
Без університету і художньої школи не обійтися. Це – база, адже доводиться часто малювати геометричні фігури, глечики, кубики, конуси тощо.
База, яку треба знати ілюстратору:
Композиція – це розташування елементів на малюнку, щоб вони створювали гармонійне та привабливе зображення. Це як складання пазла, де кожна частинка повинна бути на своєму місці, щоб картинка мала цілісний вигляд.
Колористика – це використання кольорів у малюнку. Це не тільки вибір кольорів, але й їх поєднання, гармонія та контрасти. Правильна колористика допомагає передати настрій та атмосферу ілюстрації.
Форма — це обриси та контури об’єктів на малюнку. Наприклад, коло, квадрат, силует дерева чи тварини.
Робота з кадром – це вибір того, що саме потрапить у зображення, як об’єкти будуть розташовані в межах рамки малюнка. Це схоже на те, як режисер фільму вирішує, що буде видно в кадрі, щоб історія була зрозумілою та цікавою. У кадрі вибудовується історія за правилами композиції або ж навмисним їх спотворенням для потрібного акценту.
Звісно, для опанування цих навичок не обов’язково здобувати вищу освіту в художньому напрямку. UX- та вебдизайнери також вивчають ці основи. Крім викладачів, багато фрилансерів ведуть блоги про дизайн, де доступно пояснюють роботу з кольорами, композицію та інші важливі аспекти, використовуючи приклади з практики.
Однак самостійне навчання може бути складним через брак мотивації та чіткої структури. Світчери часто хаотично шукають інформацію, стикаються з безліччю думок експертів та порад в інтернеті, але не завжди розуміють, з чого почати та як правильно організувати процес навчання. Наприклад, що вивчати спочатку: форми об’єктів чи композицію?
Багатьом важко вчитися без плану, тому важливо бути готовими до самодисципліни. Постійне застосування отриманих знань на практиці допоможе зберегти мотивацію та не полишати цифровий малюнок. Адже вивчене перетвориться з теорії на конкретний результат.
Ілюстрація – це практика. Навіть якщо вивчити всі основи, перший малюнок навряд чи буде ідеальним. Чим більше ви малюєте, тим кращими стають ваші роботи.
Щоб виробити власний стиль, потрібно використовувати отримані знання та експериментувати з різними образами, аналізувати роботи інших ілюстраторів, шукати референси та використовувати їх для створення нових, унікальних малюнків. Наприклад, Любу раніше впізнавали за малюнки з дуже смішними великими та занадто круглими очима у героїв.
Без практики стиль не сформується, а без власного стилю легко загубитися серед інших ілюстраторів. Адже саме за унікальний стиль, здатний оживити будь-яку історію, і платять ілюстратору.
Сергій Мачуський, автор медіаплатформи budni
Читайте ще: Кар’єрний глухий кут: чому довго працювати на одному місці – не завжди гарна ідея?