Про Budni
Наші продукти
Ольга Карпенко,
медична психологиня, спеціалістка з когнітивно-поведінкової терапіїЧи помічали ви, як змінюється ваше мислення, коли хвилюєтеся? Думки починають бігати наче по колу, набираючи обертів. Ви постійно запитуєте в себе «А що, якщо..?». І таких питань стає дедалі більше, а можливі відповіді лякають все сильніше. Нескінченні переживання на кшталт «А що, якщо станеться … (та чи інша подія)?» підсилюють вашу тривожність, забирають сили на роздуми і змушують вірити, що щось погане неминуче станеться.
Прояви тривоги
Тривога має тілесні прояви. Згадайте, що з вами відбувається, коли сильно переживаєте? Напевно, знайдете декілька симптомів із перерахованих:
Ні, це не симптоми якоїсь страшної хвороби, а лише прояви сильної тривоги. Чи можливо в такому стані справлятися з проблемами чи розв’язувати робочі питання? Якщо ви часто переживаєте таку тривогу, то якість вашого життя знижується, вам складно досягати цілей і жити та працювати на повну.
У нашому суспільстві існує думка, що тривожність – це риса характеру, з якою нічого не можна вдіяти, а також, що тривожитися – це добре. Тривожні працівники все роблять на максимальних обертах і вчасно. Вони все перевіряють багато разів і не роблять помилок. Але є й інша сторона медалі. Тривожні працівники швидко «вигорають», а ще їм важко зважитися на щось нове та ризикувати. Одним словом – вони негнучкі. Але тривога – це не вирок. Цілком можливо навчитися так обходитися зі своїми тривожними думками, щоб вони не псували вам життя.
Перше, у чому потрібно розібратися – ваша тривога в конкретній ситуації має сенс чи ні.
Наприклад, ви помітили, що зробили у своїй роботі якусь помилку. Починаєте хвилюватися і швидко все перероблювати. Коли все зроблено, видихаєте і заспокоюєтесь. Тут ви потрапили в реальну ситуацію, на яку мали вплив, і розв’язали цю проблему. Всі помиляються, і нічого катастрофічного у цьому немає. Ваша тривога швидко минула, ви продовжили працювати. Така тривога називається корисною. Тобто, реальна проблема була, і ви її розв’язали.
Але якщо ви схильні до підвищеної тривожності, все може бути інакше. Уявіть, ситуація аналогічна. Ви припустилися помилки на роботі та вчасно її помітили. Починаєте переживати, що, можливо, є ще якісь помилки. Або раніше теж робили помилки, але не помічали їх. Відчуваєте себе поганим працівником, виправляєте помилку, а потім вирішуєте по декілька разів перевіряти всі документи та щоразу хвилюєтеся. А через хвилювання знижується концентрація уваги, і ви знову робите помилки… Жахливе замкнене коло.
Якщо ви хвилюєтеся через те, що ще не сталося і що може і не статися – це некорисна тривога. Якщо ви ніяк не можете вплинути на цю подію – це теж некорисна тривога. Вона також характеризується постійним неконтрольованим накручуванням себе. Ви наче не можете відігнати ці думки, які зводять вас з розуму. І саме з такою некорисною тривогою потрібно працювати.
Пропонуємо декілька рекомендацій, за допомогою яких можна полегшити свій стан.
Важливо взяти собі за звичку керувати тривожними думками. Вони, звичайно, будуть виникати й надалі, але ви зможете швидко їх помічати та виходити із тривожного кола.
І найголовніше, що треба робити, щоб відчувати менше тривогу: ви повинні підтримувати свій ресурсний стан.
Бути у ресурсі – це стан людини, коли задоволені всі її біологічні та психологічні потреби. А навіть якщо якась потреба незадоволена, то вона перекривається іншими. Намагайтеся так організувати своє життя, щоб ви висипалися, мали фізичну активність, вчасно їли, мали в оточенні приємних людей, займалися цікавою роботою та справами, які вас надихають.
Якщо ви відчуваєте втому, постійну тривогу та роздратованість, запитайте у себе, чого саме вам зараз не вистачає. Можливо, ви протягом останнього тижня пізно лягали спати й дуже виснажені. Або ваше життя нагадує «день бабака», і в ньому не вистачає фарб? Дайте собі те, чого бажаєте, зважаючи на свої можливості. Якщо будете регулярно поповнювати свої ресурси, тривога оминатиме вас стороною.
Читайте більше за тегами: