Іноземці, що з різних причин змушені покинути свою країну, часто шукають захисту в Україні. За останніми даними Державної міграційної служби на території нашої країни проживає 1 276 осіб, яких визнано біженцями, та 859 осіб, яких визнано особами, які потребують додаткового захисту.

Правозахисники наголошують, що біженці та шукачі захисту – неоцінений трудовий потенціал для України, особливо це стосується робітничих спеціальностей, які часто вакантні. Проте інтегруватися таким особам у нормальне життя не так і легко. На шляху до працевлаштування виникає багато труднощів: хтось стикається з упередженим ставленням, когось лякає мовний бар’єр, а для декого і взагалі перепоною стає недостатність документів. Все ж позитивний досвід працевлаштування осіб, що шукають захисту, також є.

Ми поспілкувалися з представниками Благодійного Фонду «Право на захист», які розповіли про юридичні аспекти працевлаштування таких осіб, а також дізналися у самих біженців та роботодавців, перед якими труднощами вони постають та як працюють в Україні.

Юридичні аспекти

Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що особи, яким надано статус біженця або особи, що потребує додаткового захисту в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Тому порядок працевлаштування тих, кому надано посвідчення особи, що потребує додаткового захисту або посвідчення біженця, такий самий, як і для громадян України. Проте варто зазначити, що біженці та особи, що потребують додаткового захисту, не мають право обіймати посади, які передбачають доступ до державної таємниці.

Шукач захисту — це особа, яка звернулася за захистом в Україні та подала заяву до Державної міграційної служби України (далі — ДМС) на отримання статусу біженця.

Легальне перебування шукача захисту на території України підтверджується довідкою про звернення за захистом, виданою ДМС. Термін дії довідки складає від 1 до 6 місяців та може бути подовжений відповідно. Шукачі захисту мають право на тимчасове працевлаштування або ведення власного бізнесу в Україні.

Для офіційного працевлаштування шукача захисту роботодавцю необхідно отримати дозвіл на працевлаштування іноземця, який надається безоплатно для даної категорії осіб.

Отримання дозволу на працевлаштування іноземця можливе за умови виплати зарплати у розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Така вимога розповсюджується на всіх іноземних найманих працівників, крім тих, які перелічені у ч.2 ст.42(1) Закону. У випадку, якщо шукач захисту зареєстрований як фізична особа-підприємець в Україні, у роботодавця та шукача захисту є можливість укласти цивільно-правовий договір про надання послуг або виконання робіт.

А як на практиці?

Хезрінеджад Шаріфег Тофіг (країна Іран) – продавець-консультант секції гастрономії в супермаркеті БІЛЛА

Має статус біженця

«Раніше я працювала в піцерії – допомагала кухарям та мила посуд. Зараз працюю продавцем-консультантом в одному з супермаркетів мережі БІЛЛА. Коли лише працевлаштувалась, було дуже важко, але тепер знаю все і роблю швидко. Нарікань на мою роботу немає і це найголовніше.

Після приїзду в Україну декілька років довелося бути зовсім без роботи і весь цей час думала, чи вийде працевлаштуватися, чи, можливо, доведеться шукати прихисток деінде. Зараз на роботі дуже гарний колектив, доброзичлива атмосфера і до мене всі ставляться добре. Ні від керівництва, ні від колег немає упередженого ставлення, навпаки всі намагаються допомогти. Єдине, що залишається важким – це мова. Я все розумію, але говорити мені важко, тому пояснювати доводиться жестами».

Коментар роботодавця: «Наша компанія соціально відповідальна та готова приймати на роботу всіх без винятку. У нас працює велика кількість людей з особливими потребами. Тому коли Благодійний фонд «Право на захист» звернувся із пропозицією працевлаштовувати біженців – ми погодилися, але за умови, що вони мають всі потрібні документи. На той момент від БФ звернулись двоє людей, яких ми працевлаштували. Один з них з часом звільнився за особистими обставинами, але зараз знову готовий, за наявності вакансій, приступити до роботи в компанії. Це ще раз підтверджує, що ми відкриті та забезпечуємо рівні умови праці всім, хто до нас приходить.

Найбільші труднощі, з якими ми стикаємося під час прийому біженців на роботу, – це або неповний пакет документів, або їх некоректне заповнення під час оформлення.

Також інколи виникають проблеми у спілкуванні через мовний бар’єр, але ми завжди знаходимо можливості для подолання цих труднощів. У докризові часи ми навчали англійської офісних співробітників і кращих працівників філіалів для полегшення взаємодії між такими працівниками. У 2019 році  навчали керівників і працівників філій, де працює багато людей з особливими потребами, мові жестів для полегшення взаємодії між такими працівниками.

Ми завжди відкриті і готові запропонувати біженцям роботу, яка відповідає їх компетенціям.   Якщо у компанії передбачена якась допомога і працівник її потребує, то він її отримує, незалежно від того, яку посаду обіймає та який статус має. Чесність, взаємна довіра та повага – є фундаментальними складовими нашої корпоративної культури. Ми надаємо рівні можливості всім працівникам незалежно від віку, статі та їхнього статусу.  Одним з принципів нашої «БІЛЛА Родини» є наступний – «Найголовніше для нас – ЛЮДИ». Ми робимо багато речей, які дійсно допомагають нашим працівникам відчути себе однією сім’єю».

Бєлкіна Олена, Head of HR Department БІЛЛА Україна

Таберік Абдугапаров (Киргизстан) – кухар в ресторані «Il Molino»

Має статус особи, яка потребує додаткового захисту.

«Я працюю кухарем 3-ої категорії. Раніше готувати не вмів, але вирішив, що будь-якими зусиллями буду працювати на кухні! Повірив у себе, свій талант і влаштувався на роботу в престижне місце. Мені подобається адреналін під час ланчів і різних «запар». Повертаюся додому з приємною втомою».

Коментар роботодавця: «Це мій перший досвід роботи з іноземцем. Таберік все дуже швидко схоплює, він вихований і вимогливий до себе стосовно роботи. Дуже старається і відрізняється підходом до роботи від українських хлопців. Таберік більш наполегливий, всім цікавиться, проявляє ініціативу і відчувається, що він дуже цінує своє місце роботи. Ми відкриті і готові брати до себе в команду таких хлопців».

Степанюк Юлія, директор піцерії «Il Molino» на вул. Саксаганського 120

В Україні, на відміну від Європи, біженці не отримують грошової допомоги від держави, тому працевлаштування – єдиний шанс на нормальне життя для них.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!