Про Budni
Наші продукти
Зараз багато людей стикається зі складними життєвими обставинами: звільнення, хвороба та смерть рідних, фінансові втрати тощо. Якщо таке трапляється з кимось з ваших близьких, хочеться підтримати та якось полегшити стан. Але як це правильно зробити, щоб не стало ще гірше? Адже часто така поширена фраза «Не хвилюйся, все буде добре» тільки шкодить. Зібрали поради психологів з потрібними словами, що справді допомагають лікувати душу.
Чому НЕ все буде добре?
Найчастіше в підтримку можна почути, що «все буде добре», але ця установка зовсім не змінює мислення на позитивне. У людини, в якої сталося горе, ще й складається враження, що від неї хочуть якнайшвидше позбутися, сказати чергову фразу, яка не несе ніякого смислового навантаження і нічого не змінює. Ці слова наче знецінюють горе людини, вона не хоче їх чути у момент трагедії. Так, пізніше все може бути добре, але для цього має пройти час і бути зроблена важка внутрішня робота для прийняття зовнішніх подій.
Також не слід говорити фрази типу «Зберись!», «Будь чоловіком», «Тримайся». Людина, яка потребує допомоги та підтримки близького, не хоче, щоб її вчили бути сильною, вона бажає протилежного. Вона хоче розділити з кимось свій емоційний вантаж, розслабитися, мати змогу виговоритися без засуджень. А фрази, що закликають триматися, наче говорять їй, що підтримки не буде і потрібно з усім справлятися самому.
Потрібно бути обережним і з практичними порадами, коли про них не просили. Якщо ви нав’язуєте людині якісь дії, то ніби говорите їй, що сама вона не здатна ні з чим справитися і зробити правильно. До того ж варто оцінювати ризики: наприклад, порадивши лікувати ковід конкретним антибіотиком, бо ви це прочитали у сумнівній публікації, можна зробити лише гірше.
Як підтримувати?
Якщо стільки популярних фраз можуть принести шкоду, а підтримати людину хочеться, то як же бути? Все дуже просто. Підтримка – це повідомлення людині про те, що її чують, розуміють, їй співчувають і готові розділити з неї всі негативні емоції.
Покажіть свою зацікавленість. Для людини у складній ситуації дуже важливо бути почутою та зрозумілою. Тому уважно слухайте, коли вам розповідають про негаразди: кивайте, підтакуйте, ставте короткі уточнювальні запитання. Часто така сповідь – половина шляху до полегшення. Будьте поруч, давайте виговоритися без зайвих порад і висловлюйте своє розуміння.
Запитуйте. Ставте запитання: «Що тебе турбує?», «Чим я можу допомогти?» тощо. Часто відповіді на ці запитання допомагають розв’язати проблему. Можливо, ваша близька людина потребує конкретної допомоги, але соромиться попросити. Можливо, така допомога зможе полегшити її стан.
Питання про те, як людина себе почуває, підкреслить вашу участь та допомогу, а також допоможе їй самій проговорити та осмислити свої почуття – а це вже ліки в стресовій ситуації. Якщо ваша близька людина не хоче відповідати – не наполягайте, значить для цього ще не час.
Проявіть терпіння. Не поспішайте зробити краще тут і зараз. Адже часто для прийняття важкої ситуації потрібно чимало часу. Ні в якому разі не гнівайтеся і не применшуйте горе людини тільки через те, що ви вже не можете місяць слухати одне і те саме. Всі ми різні і всі проживають події по-різному, комусь потрібно набагато більше часу, щоб пережити ситуацію, яку особисто ви можете і не помітити.
Для людини в горі та стресовій ситуації важливо розуміти, що вона зараз не одна, що є людина, яка справді може підтримати. Тому спрямуйте свої сили на це і коли ви опинитеся в схожій ситуації, вам також буде до кого звернутися.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: