Про Budni
Наші продукти
Уміння відмовляти людям, коли їхні прохання не збігаються з вашими бажаннями чи потребами, – дуже корисне, але для багатьох виявляється занадто складним. Через це ви змушені спілкуватися з нецікавими людьми, виконувати ненависні завдання та утискати задоволення власних потреб. Дехто боїться, що відмова спровокує конфлікт, але більшість топ-менеджерів переконані, що вміння відмовляти – це чи не найважливіша навичка професіонала. Але як навчитися говорити «ні» і не відчувати за це провини?
Розберіться з причинами
Перш ніж почати всім відмовляти, потрібно розібратися з причинами, які штовхають вас забувати про власні бажання і говорити «так». Більшість людей погоджуються, щоб уникнути емоційного дискомфорту та почуття провини. Ви, можливо, боїтеся відмовляти, щоб не здатися іншим людям егоїстом, що дбає лише про свої потреби, а хочете бути для всіх хорошим і чути на свою адресу хвалебні оди. Але часто ніхто так і не хвалить вас, а лише використовує як безкоштовну допомогу.
Для кращого розуміння картини психологи радять записувати ситуації, коли у вас виникає неприємне відчуття від того, що ви погодилися на щось небажане. Проаналізуйте, кому та в яких ситуаціях вам найважче відмовити. Можливо, причина ховається набагато глибше, аніж банальне бажання всім подобатися.
Не відмовляйте відразу
Якщо вам на початковому етапі важко говорити «ні», можете взяти паузу для того, щоб підібрати потрібні слова. Так, ви можете сказати «Мені треба подумати», «Я ще не знаю, які у мене будуть плани», «Я дам відповідь трохи згодом» тощо. Таким чином у вас з’явиться час обдумати свою відмову та підібрати правильні слова, щоб твердо сказати «ні».
Думайте про себе
Подумайте, від чого вам доведеться відмовитися, якщо ви погодитеся допомогти іншому. Насамперед, це може бути ваш вільний час, якого і так обмаль, гроші, друзі чи власні пріоритетні завдання. Вам потрібно чітко для себе вирішити, наскільки вагомою є причина, щоб погодитися допомогти іншому на шкоду своїм інтересам. Не забувайте і про повагу до себе. Коли ви відчуваєте, що хтось вас використовує та змушує виконувати принизливу чи непотрібну вам роботу, – сміливо відмовляйте та не бійтеся назавжди зіпсувати стосунки з такою людиною.
Вимагайте компенсацію
Люди, які частіше всього просять про допомогу, не звикли щось віддавати натомість. Тому, якщо ви не знаєте як відмовити, погодьтеся та попросіть компенсацію за виконану роботу. Наприклад, якщо начальник дає вам все більше завдань, що не входять до ваших обов’язків, то сміливо можете домовитися з ним про додаткову винагороду за їх виконання або про збільшення заробітної плати.
Будьте готовим до негативу
Навіть, якщо ви ввічливо сказали «ні» з обґрунтуванням такого рішення, не думайте, що ваш співрозмовник дуже зрадіє такій відповіді. Тому вам у будь-якому випадку потрібно бути готовим до негативу чи дрібних образ. Якщо вас намагаються присоромити за відмову, намагайтеся не звертати на це уваги і бути твердим у своїх рішеннях.
Не вибачайтеся
У відповідь на своє «ні» ви можете отримати навіть агресію, але це не привід виправдовуватися та вибачатися. Можливо, відмова з вибаченням звучить більш ввічливо, але така відповідь свідчить про вашу провину. Адже, якщо ви просите пробачення, значить, на це є причини і вам прикро через ваше рішення. Тоді співрозмовник захоче добитися потрібної для себе відповіді, але іншими шляхами. Тому ваше «ні» повинно звучати впевнено і навіть дещо категорично.
Відмовляйте собі
Якщо вам все ж важко зібратися з думками, щоб висловити незгоду іншій людині, можете для початку потренуватися на собі. Розпочніть з відмови собі у шкідливих звичках та їжі, лінивому лежанні перед телевізором, та закінчіть відходом від спілкування з неприємними вам людьми. Тільки після цього вам стане набагато легше говорити «ні» оточуючим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: