Про Budni
Наші продукти
У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?
Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.
«Чи можливе звільнення співробітника від основних завдань під час виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника?», «Яка доплата передбачена за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника?». Ці питання від нашого читача розбираємо разом з експертом.
Питання оформлення та оплати виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника є насправді досить дискусійним в українському трудовому законодавстві. Причина полягає в тому, що законодавство майже не містить сучасних нормативних положень, які б розкривали вказану тему.
На сьогодні фактично основним документом у даній сфері є Роз’яснення. Зрозуміло, повною мірою відповісти на питання сучасних реалій ринку праці такий документ 1965 року не може.
До того ж у цьому випадку буде застосовуватися Постанова (далі – Постанова № 1145) та Інструкція, які чинні в Україні відповідно до Постанови, однак лише в частині, що не суперечить Конституції та, зокрема, КЗпПУ.
Тимчасове заступництво та виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника (ВОТВП) – у чому різниця?
Попри законодавчу невизначеність, на практиці названі поняття заведено розрізняти, що підтверджується, зокрема, недавніми роз’ясненнями Держпраці. А саме, тимчасовим заступництвом вважають ВОТВП за його посадою зі звільненням такого замісника від основних обов’язків. Такий підхід випливає із положень п. 1 Роз’яснення. Класичним прикладом такого заступництва є ситуація, коли керівник йде у відпустку, а його обов’язки у цей час виконує заступник. Водночас такий заступник звільняється від виконання своїх обов’язків. Тобто, по суті, ситуація нагадує тимчасове переведення такого заступника на посаду його керівника.
Наступна практична характеристика тимчасового заступництва – як правило, воно відбувається лише за вищестоящою посадою (заступник замінює керівника, а не навпаки). Хоча, звісно, на практиці можливі й інші випадки.
Під ВОТВП, як правило, мається на увазі загальне поняття. Тобто, сюди входить як тимчасове заступництво, так і будь-яке інше виконання обов’язків іншого працівника, який, скажімо, хворіє чи відпочиває.
Доплата за ВОТВП
Час ВОТВП може оплачуватися по-різному залежно від порядку оформлення, того, чи звільняється працівник від виконання своїх основних обов’язків та змісту посадової інструкції заступника.
Як випливає із Роз’яснення, тимчасовий заступник за час такого заступництва має право на доплату у вигляді виплати різниці між його посадовим окладом та окладом керівника. Тобто, якщо заступник отримує, наприклад, 6 000 грн, а оклад його керівника складає 8 000 грн, то за місяць заступництва такий працівник може отримати доплату в розмірі 2 000 грн. У деяких випадках, якщо керівнику встановлюються певні премії за посадою, вони будуть нараховуватися тимчасовому заступнику.
Важливо зауважити, що жодні доплати не проводяться працівнику, коли тимчасове заступництво керівника прямо віднесено до його посадових обов’язків.
Тобто, для визначення права на доплату необхідно перевіряти зміст посадової інструкції та трудового договору тимчасового заступника.
У випадку ВОТВП без звільнення від виконання власних посадових обов’язків, для порядку оплати потрібно керуватися ст. 105 Кодексу. Вказана стаття передбачає, по-перше, що таке тимчасове виконання додаткових обов’язків передбачає додаткову оплату працівникові. Такі ж положення містяться у Постанові № 1145 та Інструкції. По-друге, умови виплати такої доплати визначаються колективним договором підприємства (досить часто на практиці – іншим локальним актом, скажімо, положенням чи наказом). Для певних категорій працівників, наприклад, у бюджетній сфері, умови виплати подібних доплат можуть визначатися спеціальним нормативним актом. Наприклад, можна згадати Наказ.
Звільнення від виконання основних обов’язків співробітника під час ВОТВП
Таке звільнення є можливим залежно від конкретної ситуації. У випадку звільнення від власних посадових обов’язків, по суті, мова йтиме про тимчасове заступництво з правом на доплату різниці в окладах. Водночас видається логічним, що право на таку доплату працівник матиме навіть у разі, якщо посада, за якою він буде тимчасовим заступником, не є вищою (звісно, якщо оклад за такою посадою перевищує оклад цього працівника).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: