Про Budni
Наші продукти
Тетяна Міщенко,
психолог, психотерапевт, гештальт-коуч, коуч ICFКоли ми стаємо на шлях самореалізації, часто стикаємося з пастками, які нам заважають на шляху і можуть принести багато болю. Зі своєї практики я зробила висновок, що синдром самозванця – це тема номер один у тих, хто будує кар’єру, починає та розвиває свій бізнес. Синдром самозванця властивий фахівцям-початківцям, «збитим льотчикам» (коли раніше був успіх, але людина переживає кризу в разі переходу в іншу галузь або до повернення в діяльність). У роботі я зустрічаю і власників бізнесу після банкрутства, і людей, які вирішили круто змінити свою сферу, і професіоналів, які вже реалізувалися, і жінок, і чоловіків. Дуже рідко можна знайти людину, яка, якщо навіть не знає дане визначення, то коли починаєш пояснювати, що це, впізнає себе.
Що ж таке «синдром самозванця»?
Цей термін не є діагнозом, це феномен, що складається з групи симптомів, які нам заважають в реалізації та задоволеності в ній. За свою практику я виділила 12 основних симптомів. Пропоную перевірити, чи про вас кожен з них.
Чи помічали ви, що:
- Всі свої успіхи пояснюєте зовнішніми факторами. Не ви молодець, а просто так вийшло, вам пощастило або це випадковість. І у вас всередині відбувається такий монолог: «Ну, мені просто пощастило, я випадково опинився, це ж не моя заслуга, це команда». «А раптом щось піде не так і всі дізнаються, що я не все передбачив».
- А всі невдачі пояснюєте, навпаки, внутрішніми факторами: ви недостатньо компетентні, розумні, все це через те, що ви занадто мало працюєте, лінуєтеся тощо.
- Відчуваєте напругу та страх, що всі дізнаються, що ви не той, за кого себе видаєте, що насправді ви недостатньо компетентні.
- Боїтеся призначити адекватну ціну за свої послуги/роботу та уникаєте розмов про ціну. «У мене недостатньо досвіду, щоб ставити таку ціну або претендувати на таку зарплату. А раптом люди не захочуть стільки платити? В країні криза, у людей грошей немає/не той час, щоб претендувати на підвищення зарплати». І що насправді за цим стоїть страх «я не вартий цього». Або відчуваєте гойдалки: то вам здається, що вартість ваших послуг/заробітна плата занадто маленька, то – завищена.
- Вам постійно здається, що ви ще недостатньо знаєте і вам потрібно отримати ще один диплом, пройти ще один курс, тренінг, щоб відчувати себе фахівцем. Такий, знаєте, вічний студент.
- Ви боїтеся та уникаєте помилок. Висуваєте до себе занадто високі вимоги і вам властивий перфекціонізм, що паралізує, і, як наслідок – прокрастинація.
- У вас є страх і ви уникаєте того, щоб приступити до виконання якогось проєкту, почати нову справу, заявити про своє бажання обіймати посаду або змінити роботу через те, що ви не будете комусь цікаві та у вас не вийде.
- Боїтеся проявлятися, показати себе світу (писати про себе в соцмережах, виступати на конференціях тощо).
- Боїтеся критики та засудження, уникаєте таких ситуацій. Але водночас найжорсткіший критик живе у вас всередині.
- Вам заважає постійне порівняння себе з іншими. Вам здається, що інші впораються краще і швидше. Що навколо багато талановитих людей і без вас. Навіщо йти в цю сферу, отримувати цю професію, претендувати на цю посаду? Або порівнюєте себе з авторитетами, лідерами галузі, більш досвідченими колегами та виставляєте собі одразу високу планку.
- Розумієте, що здатні на більше, але чомусь це «більше» все ніяк не настає у вашому житті.
- Постійно відчуваєте себе «недо».
Якщо у вас є буквально одна-дві ознаки або вони виражені епізодично, значить. деякі сумніви в собі іноді є, але в цілому «синдрому самозванця» у вас немає, або він пропрацьований. Якщо у вас три ознаки та більше, значить, швидше за все, «синдром самозванця» виражений яскраво та дуже сильно може в житті заважати. І це терміново потрібно виправити.
Як з ним справитися
Крок 1. Побачити симптоми. Ми щойно це зробили.
Крок 2. Прийняти синдром самозванця.
Рішення починається з визнання проблеми. Часто в популярній психології чую: «Проблем немає, є завдання або ситуація». Це непогана фраза, але тільки після того, як проблема буде усвідомлена. Фраза: «У мене немає проблем, є тільки завдання і я взагалі так позитивно на все реагую» – це деяка форма відходу від дійсності, псевдопозитивне мислення. Тому правильніше буде сказати: «Так, у мене є проблема і після цього я перекладаю її в завдання», тому що позитивні зміни починаються з прийняття.
Крок 3. Навчитися спиратися на синдром самозванця, як на ресурс.
Через «синдром самозванця» люди інвестують багато часу в навчання та роботу, в розвиток своїх професійних навичок. Тоді наш «синдром» стає драйвером особистого розвитку. Також у нього є якась місія всередині кожного з нас. Наприклад, у мене – це постійний розвиток, бажання вивчати різні напрями психології, я якісно готую матеріали до курсу, думаю над темою комплексно. А навіщо він потрібен вам? Яка у нього місія?
Крок 4. Навчитися помічати симптоми та справлятися з ними.
Щоб відчути полегшення, часто достатньо просто знати, що для ваших почуттів є визначення. Якщо ви знаєте про цей феномен, то ви вже можете з ним впоратися. Якщо «синдром самозванця» розвинений дуже сильно, важливо розбиратися з його причинами та проявами з фахівцем. І тоді «синдром» стане вашим другом і драйвером зростання, а не блокером розвитку, який ув’язнює та заважає реалізувати себе.
Читайте більше за тегами: