Про Budni
Наші продукти
Ви можете перебувати в центрі вашої кар’єри, не маючи часу замислитися над тим, чого насправді хочете. Хоча ви можете відчувати себе в пастці або зобов’язаними залишатися там, де опинилися, завжди можете перейти до сфери, яка більше підходить саме вам.
Ключове завдання – знайти те, в чому ви сильні, та те, що вас по-справжньому цікавить. Спочатку це може здаватися складним завданням. Можливо, ви навіть думаєте, що вже немає чого шукати, якщо ви досі цього не знайшли. Але це не так. У кожного є інтереси та захоплення, які можуть привести до успішної кар’єри. А ми розкажемо вам, як їх знайти.
Говоримо про те, як сформувати спосіб мислення для дослідження вашого потенціалу, та пропонуємо кроки, які ви можете зробити, щоб визначити ваші сильні сторони.
Чому буває непросто визначити те, в чому ви сильні?
Розкрити свої сильні сторони може бути досить складно. Деяким людям щастить випадково знайти те, що веде до успішної кар’єри, але не всім це вдається так легко. Багато що тут залежить від удачі та від того, чи стикалися ви ще в дитинстві з діяльністю, яка виявляла ваші сильні сторони та захоплення.
Проте навіть у дорослому віці є безліч способів самостійно виявити ваші сильні сторони та змінити кар’єру. Цей пошук навряд чи буде простим, але коли ви знайдете те, що вам підходить, це точно буде варте того.
Як зрозуміти, в чому ви найкращі?
Ось кілька простих порад, які допоможуть вам розпочати свій шлях:
Пам’ятайте: талант проявляється в різних формах і здібностях
Перше, що вам потрібно зробити, – сформувати правильний спосіб мислення. Якщо вас оточують представники певної професії, наприклад, лікарі – легко обмежити свої погляди на природний талант і успіх відповідно до того, що ви бачите навколо. Однак важливо пам’ятати, що сьогодні у світі існує набагато більша різноманітність професій, ніж будь-коли раніше.
Крім того, кожна з широких категорій (IT, освіта, бізнес, менеджмент, наука, комунікації, фінанси тощо) розпадається на майже незліченну кількість окремих кар’єрних шляхів. Наприклад, креативна професія може охоплювати все, починаючи від класичного живопису до створення онлайн-контенту.
Записуйте свої досягнення (незалежно від того, великі вони чи маленькі)
Якщо ви витратите час на те, щоб записати свої досягнення та подумати про те, що насправді змушує вас пишатися собою, це допоможе визначити сфери інтересів.
Наприклад, одна людина може записати академічні досягнення та перемоги на змаганнях, водночас інша – подумати про моменти, коли вдалося комусь допомогти. Деякі люди запишуть те, як вони успішно впоралися з якоюсь проблемою, а інші – як створили щось, чим вони були дійсно задоволені. Якщо ви виконаєте цю вправу та трохи подумаєте над нею, можливо, виявите у себе якості, про які раніше навіть не здогадувалися.
Отримайте поради та відгуки від колег, друзів або наставників
Уміння бути спостережливими щодо себе та своїх дій зазвичай розвивається з роками. Насправді нам набагато легше помічати та спостерігати за рисами навколишніх, тому звертатися за порадою до друзів, колег або членів родини є чудовою стратегією.
Може бути трохи незручно слухати думки інших людей про те, в чому ви сильні, але це точно буде корисно. Деякі люди є більш спостережливими та завжди мають власну думку, тому краще звернутися до широкого кола респондентів і врахувати всі різноманітні коментарі, які ви отримаєте.
Зверніть увагу на інтереси та хобі, у яких ви досягаєте успіху
Цілком реально перетворити хобі чи захоплення на кар’єру, тому роздуми про те, що вам подобається, є абсолютно доречним початком. Ви можете розглянути творчі хобі, спорт, питання, які вам подобається розв’язувати, та проєкти, які цікаво виконувати. Пам’ятайте, що тут немає нічого, про що не варто було б подумати.
Однак хобі можуть мати зворотну сторону медалі. Люди часто виявляють, що те, що вони люблять робити, може швидко набриднути, якщо робити це занадто часто або додати до цього відчуття обов’язку чи вимоги. Саме тому завжди краще спочатку випробувати щось і трохи дізнатися про сферу діяльності більше, перш ніж занурюватися в неї повністю.
Незалежно від того, яку кар’єру ви оберете, вона стане роботою, яка вимагатиме зусиль і не завжди буде приносити задоволення. І з цієї причини деякі люди вважають за краще відокремлювати свої хобі від роботи.
Зрозумійте та дослідіть різні коефіцієнти: IQ, EQ, SQ, AQ та інші
Коефіцієнти – це показники, які використовуються для оцінки певних сфер людського інтелекту, навичок і здібностей. Їхня точність і важливість широко обговорюються, і конкретні результати тестів не мають вирішального значення. Однак якщо ви пройдете тести за кількома коефіцієнтами, порівняння результатів може допомогти виявити певні тенденції у ваших сильних сторонах. Ось основні коефіцієнти:
Пройдіть тест на оцінку здібностей та визначення особистісних рис
Існує багато авторитетних систем оцінювання в різних сферах, від особистісних тестів до аналізу кар’єри. Ось кілька прикладів.
Визначте ваші hard і soft скіли
Професійні/технічні та м’які навички дуже відрізняються, і корисно знати, що у вас добре виходить, а що не є вашою природною схильністю. Якщо ви вже працювали в професійному середовищі, то вам має бути досить легко визначити свої сильні та слабкі сторони.
Спробуйте згрупувати ваші навички за такими категоріями:
Це допоможе визначити компетенції, в яких ви досягаєте успіху, сфери, які ви могли б розвинути, та завдання, які вам не до душі.
Ваші технічні навички залежать виключно від професії, але м’які навички є спільними для більшості галузей. Ось кілька прикладів:
Проведіть особистий SWOT-аналіз
SWOT (сильні сторони, слабкі сторони, можливості, загрози) – це інструмент самооцінки, який допомагає оцінити внутрішні сильні та слабкі сторони. Ви можете провести персональний SWOT-аналіз за допомогою ручки та аркуша паперу або на комп’ютері, дотримуючись такої структури:
Виділіть час для самоаналізу та рефлексії
Як ми вже казали, спостерігати за собою часто складніше, ніж за іншими. Виділіть час, щоб зосередитися на самоаналізі та рефлексії.
Досліджуйте нові шляхи, напрями та можливості (особливо те, що вас захоплює)
Одним із найскладніших аспектів у відкритті сильних сторін і потенціалу є процес дослідження. Щоб мати всі шанси на успіх, потрібно бути готовими шукати в нових місцях, а не просто дотримуватися того, що ви вже знаєте.
Дослідження не завжди є ретельно спланованим або обдуманим процесом. Іноді це просто про те, щоб сказати «так» чомусь новому лише тому, що воно нове. Це може не привести до успіху, але ви ніколи не дізнаєтеся, якщо не спробуєте.
Намагайтеся не відмовлятися від можливостей, які вас цікавлять, лише через те, що було б практичніше витратити свій час на щось інше. Або через те, що простіше сказати «ні».
Щоб визначитися зі справою свого життя, потрібно почати з того, що вам подобається. Це не обов’язково мають бути конкретні хобі – ви також можете почати з визначення досягнень, які викликають у вас гордість, і тих сфер або питань у повсякденному житті, які вам небайдужі.
Дослідження ваших сильних сторін може допомогти знайти роботу, яка враховує ваші захоплення та інтереси, що дозволить знайти як стабільність, так і щастя.
Починати завжди варто з визначення сфер, які вас захоплюють, цікавлять або приносять задоволення. Складність полягає в тому, що ви можете ще не мати досвіду в тій сфері, яка вам підходить найбільше. Це може бути щось, про існування чого ви навіть не знали, тому дослідження нових напрямів і можливостей є важливим для того, щоб побудувати правильну кар’єру.
Читайте ще: Шлях до успіху: 6 порад для кар’єрного зростання всередині компанії