Таке, здавалося б, звичайне прохання рекрутера «Розкажіть про себе» здатне перекреслити всі ваші професійні успіхи або ж стати причиною успішної співбесіди. Саме на розповіді про себе від кандидата на посаду роботодавець формує уявлення про його навички, досягнення, вміння себе презентувати та відповідність посаді, на яку він претендує. Пошукачі часто роблять помилки під час цієї розповіді: плутають її з автобіографією, занадто хвилюються, забувають розповісти про найголовніше. Ми зібрали для вас поради, що допоможуть уникнути будь-яких помилок та пройти співбесіду успішно.

Для початку відзначимо, що розповідь про себе ви маєте підготувати заздалегідь та пропрацювати її, відшліфовуючи зайві слова-паразити та міміку чи жестикуляцію. На співбесіді роботодавець не повинен почути від вас зустрічного запитання: «А що саме вас цікавить?», а відразу має зрозуміти, що ви підходите на вакантну посаду.

Акцент на професійному шляху

Зрозуміло, що ви цікавите роботодавця здебільшого як професіонал своєї справи, а не як особистість. Тож під час розповіді про себе не потрібно заглиблюватися у важливі події вашого життя, що не пов’язані з роботою. Наприклад, історія про ваше весілля чи захист диплому ніяк не допоможуть отримати бажану пропозицію. Проте у розповіді про професійні досягнення також є свої нюанси: не варто акцентувати великої уваги на першій роботі чи студентській практиці (якщо тільки вони не були останніми подіями у професійному житті). Краще починайте свою розповідь з останнього місця роботи, наголосіть на ваших досягненнях та успіхах.

Захоплива історія

Ваша розповідь про себе не повинна переказувати те, що вже сухо викладено у резюме. Ви повинні створити захопливу історію про свій кар’єрний шлях, про те, які навички допомогли вам досягнути успіху, який зараз є, або постійно ставали в пригоді під час виконання робочих завдань на минулих місцях роботи. Не говоріть стандартних фраз про те, що ви «старанний працівник», а краще оберіть якості, які характеризують конкретно вас та дуже потрібні для цієї роботи.

Прогноз

Після того, як розповіли про всі свої досягнення, непогано буде спрогнозувати, який успіх матиме компанія, якщо вас приймуть на роботу. Для цього під час підготовки до співбесіди потрібно добре вивчити та дослідити роботодавця, щоб на основі вашого досвіду та навичок зробити той прогноз, який хочуть почути.

Наприклад, ви можете сказати: «У мене є наступні навички:…., їх я вже успішно використав під час кризової ситуації/керуванням проєкту…. Для цієї роботи вони також будуть особливо важливі, тому що…».

Стислість – сестра успішної співбесіди

Ваша розповідь не повинна бути занадто затягнутою. HR-експерти говорять про термін, розміром приблизно в одну хвилину. Чим довше буде тривати ваша розповідь, тим більша ймовірність, що рекрутер спіймає себе на думці: «Навіщо я все це слухаю» і поставить мінус вашій кандидатурі. Тож ваша розповідь має бути лаконічною та цікавою, ідеально – якщо ви самі відчуєте, коли її варто закінчити.

Розповідь про себе за відсутності досвіду

Якщо ви тільки починаєте свій професійний шлях і не можете похвалитися значними досягненнями з попередніх місць роботи – не біда. Вам потрібно визнати, що у якихось аспектах у вас досвіду малувато, проте ваша швидкість до навчання та інші soft skills незамінні для вакантної посади.

Наприклад: «Розумію, що у мене трохи не вистачає досвіду, але я швидко вчусь, проходив стажування/розробляв проєкти/брав участь у волонтерських програмах, де опанував наступні навички:…. Саме вони допоможуть на роботі у вашій компанії».

Уміння правильно презентувати себе потрібно не лише для співбесіди та отримання бажаної посади. Тож варто навчитися знаходити власні сильні сторони і вміти вигідно їх подати. Успішних вам співбесід!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!