Під час пошуку роботи кандидат може зіткнутися із запитом потенційного роботодавця про рекомендації з минулих місць роботи. Інколи пошукачів такі питання можуть спантеличити: «Що робити?», «Де шукати рекомендації?», «До кого звертатися?», «Якими вони будуть?». У голові одразу виникає безліч питань. Але отримати гарні рекомендації від колишнього роботодавця простіше, ніж здається на перший погляд. Зібрали поради, які допоможуть у цьому та розкажемо, навіщо потенційному роботодавцю знати, що про вас думають на попередніх робочих місцях.

Навіщо потрібні рекомендації з минулих місць роботи?

Рекомендації – це оцінка роботи колишнього співробітника. Саме вони дають змогу рекрутеру чи потенційному роботодавцю зрозуміти, які скіли має пошукач, у чому він сильний, а у чому навпаки – має прогалини, чи впишеться він у вже сформований колектив.

Для рекрутерів рекомендації є одним з найкращих способів отримати додаткову інформацію про кандидата, яку він не розповість сам, але яка якнайкраще допоможе оцінити його як професіонала. 

Інколи про необхідність рекомендацій з попереднього місця роботи зазначається в оголошенні про роботу, але трапляються випадки, коли про них можуть запитати на співбесіді. Також часто пошукачі самі наголошують про наявність рекомендацій, щоб вирізнятися на фоні інших кандидатів. Буває і таке, що роботодавець дізнається з власних каналів рекомендації щодо кандидата від колишніх роботодавців. Адже часто в одній сфері керівники знайомі між собою та обмінюються досвідом.

Тому про гарні рекомендації потрібно думати ще під час активної роботи в компанії, а особливо – коли вирішили звільнитися.

Як отримати гарні рекомендації від колишнього роботодавця: головні правила

Мирне прощання

Перше і найголовніше правило – звільнятися з компанії на гарній ноті, без скандалів чи звинувачень, залишивши лише позитивні спогади одне про одного.

Саме з дотриманням цього правила ви зможете в будь-який момент звернутися до свого безпосереднього керівника із запитом про рекомендації. А він, своєю чергою, із задоволенням їх надасть, адже памʼятає вашу старанність та відповідальність.

Також якщо потенційний роботодавець запитуватиме рекомендації сам, колишній працедавець буде відгукуватися тільки гарно про вас. 

Список осіб

Важливо також одразу окреслити список осіб з різних місць роботи, які можуть надати вам рекомендації. Найперше – це керівники, бо саме їх думка найавторитетніша та більш обʼєктивна. Але не лише вони можуть схарактеризувати вас як професіонала. Це також можуть бути колеги, з якими ви працювали пліч-о-пліч, партнери та клієнти, яких безпосередньо торкалася ваша робота.

Сформуйте список тих, хто може надати вам рекомендації з контактами і зазначенням посади та постійно поповнюйте його. Так ви зможете легко і зручно знайти потрібну вам людину та запитати у неї рекомендації.

Для пошуку першої роботи рекомендації вам можуть надати викладачі навчальних закладів чи працівники компаній, де ви проходили практику. Будь-які подяки також можуть допомогти новачку у пошуку роботи.

Що ще потрібно врахувати?

Найкраще, якщо формат рекомендаційного листа буде офіційним – із «шапкою» компанії та чітким зазначенням регалій того, хто його надає. Також вітається підпис та мокра печатка, але в епоху діджиталізації ці вимоги не є критичними.

Дуже важливо отримати реальні рекомендації, а не вигадувати їх самостійно з метою за допомогою будь-яких методів отримати бажану посаду. Адже роботодавець може перевірити їх, звернутися самостійно до людини, яка вас «рекомендує», для уточнень. І якщо все написане вами виявиться вигадкою, це буде ще гірше, аніж не дуже вдалі рекомендації. Тому відмовтеся від ідеї обманювати під час пошуку роботи, щоб це не зіграло з вами злий жарт.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Шлях до успіху: 6 порад для кар’єрного зростання всередині компанії