Про Budni
Наші продукти
Мабуть, кожний буває в ситуації, коли знайома, навіть частіше і близька людина просить позичити якусь суму грошей. Дуже важко буває відмовити, і тоді, допомагаючи людині в скрутну мить, ми набуваємо собі головний біль, тому що не впевнені, чи буде борг повернений в договірний термін. Але деякі випадки допомагають стати більш розбірливими у подібних питаннях.
Із членами нашої редакції, як виявилось, прикрі ситуації з боржниками траплялись часто. Ми зробили з них висновки і тепер готові поділитися з вами власним досвідом.
Боржник може просто зникнути
Нерідко людина, яка позичає гроші, з самого початку знає, що ніколи їх не віддасть. Тому через певний час просто зникає, залишивши вас із неприємними спогадами та пустим гаманцем.
У мене була симпатична та стильна знайома, яка, на перший погляд, справляла найкраще враження. Спочатку вона позичала у мене якісь незначні суми та завжди повертала гроші вчасно. Але виявилось, що я був не єдиним її добродієм. Нікому, звісно не прийшло на думку взяти розписку або ще якось засвідчити момент передання грошей. Потім суми збільшувались, а наше щоденне насичене спілкування сходило на ніц. У результаті вона просто зникла, залишивши по собі довжелезну кредитну історію.
Борги можуть зіпсувати стосунки
Ситуація, коли гуляють усі, а розраховуються за відпочинок одиниці, досить розповсюджена. Зазвичай це відбувається у компанії не дуже близьких друзів та залишає по собі неприємне враження. Наступного разу ви навряд чи захочете спілкуватися із цими людьми, і ось уже ваш friend list зменшився на декілька імен.
У такому випадку краще одразу визначити, хто за що сплачує, та домовитися, що рахунок ви ділитимете порівну. Або ж кожен заплатить за те, що замовляв. У сучасних ресторанах вам залюбки винесуть декілька рахунків на одну компанію, щоб усі залишись задоволеними (окрім, хіба що, тих, хто очікував погуляти за рахунок інших).
Позичені гроші можуть бути на зле
Коли ви даєте гроші в борг – навряд чи стовідсотково знаєте, на що саме вони будуть витрачені. Можливо, боржник хоче розрахуватися по кредиту? А, можливо, зробити комусь зле? Цілі можуть бути різними, а от відповідальність за вчинки, особливо погані, мало хто хоче на себе брати.
П’ять років тому я позичив гроші своєму товаришу, нібито на лікування хворої бабусі. Та як виявилось потім, не було ніякої хворої, тим паче бабусі. Хлопець був наркозалежним і позичене в мене він витратив на свої потреби. Невдовзі товариш помер від передозування наркотичними препаратами. З того часу мене турбує питання: можливо, якби тоді він не позичив у мене гроші, все було б по-іншому?
Розписка не завжди спрацьовує
Кожного разу, позичаючи гроші, ми укладаємо з боржником усну угоду: коли, в який термін кошти будуть нам повернені. Боргові розписки зазвичай укладають на дуже великі суми. Але даремно. Юристи радять: будь-яка позика сумою більше 340 гривень повинна бути оформлена письмово. Проте трапляються випадки, коли є розписка, а боржник не має грошей. Отже, перед тим як позичати, ретельно зважте матеріальній стан потенційного боржника, аби не залишитись ні з чим.
Два роки тому я дав у борг колишньому колезі 3000 доларів під відсоток. У нотаріуса був складений договір позики. Декілька місяців виплати надходили регулярно, а потім, під різними приводами, припинились. Екс-колега не відмовляється повертати борг. Я, згідно розписки, готую документи до суду, але надії на це мало, тому що у боржника зараз нестабільній фінансовий стан, процес обіцяє бути довгим. Зараз впевнений: категоричне «ні» вберегло б мене від цього довгого процесу повернення грошей.
Можна стати колектором
Є такий тип людей, яких психологи називають «позикозалежними». Їхнє життя обертається навколо грошей. Невміння встояти перед своїми бажаннями, відсутність критичного аналізу своїх фінансових можливостей – от що спонукає їх завжди бути у боргах. Життєві пріоритети для них – «жити зараз», «жити у достатку». Людям такого типу категорично не можна позичати гроші – дуже важко вони їх віддають. Процес повернення власних коштів ризикує стати довгим та проблемним.
Я неодноразово позичала своїй близькій подрузі гроші. Приводів було завжди достатньо: то її бізнес тимчасово прийшов до спаду, то потрібно розрахуватися за щось, то інше. Згодом спілкування стало дуже лаконічним: «позич» та «коли віддаси?». Я не могла нормально планувати свій бюджет. Була дуже здивована, коли в моїй присутності подруга, ще не розрахувавшись зі мною, просила гроші у спільних друзів на відпочинок у Туреччині…. Потім і я одержала пропозицію взяти кредит на себе, тому що їй всюди в банках відмовляли. У той момент я зрозуміла: досить! Ввічливо відповіла: «вибач, ні». Як виявилось потім, я була не єдиною жертвою в такій схемі. Зараз, коли всі гроші повернуті, немає ніякого бажання знов відчувати себе колектором.
Розповівши порцію історій з досвіду нашої редакції, ми впевнені, що вимовлене тверде «Ні» потенційному боржнику, ким би він не був, збереже нашим читачам нерви, гроші та добрий настрій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: