Психологічний булінг на робочому місці є одним з найпідступніших, адже його важко помітити, а ще важче з ним боротися.

У цій статті розповімо, що таке психологічний булінг та які кроки ви можете зробити, щоб захистити себе.

Що таке психологічний булінг?

Психологічний булінг  це будь-яка повторювана або настирлива поведінка, що спричиняє психологічний стрес або страждання. Така поведінка може включати погрози або залякування, постійні образи або приниження, а також цілеспрямовану ізоляцію.

Хоча поодинокі випадки часто не вважаються булінгом, повторювана поведінка або один серйозний інцидент, який має тривалий вплив, може становити психологічне переслідування.

Приклади психологічного булінгу на робочому місці

Залякування

Характеризується тим, що один працівник відчуває загрозу або переслідування з боку іншого. Залякування може бути відкритим, як-от погрози чи словесні образи, або ж більш прихованим, наприклад, підрив роботи чи обмеження можливостей карєрного зростання в компанії.

Мікроменеджмент

Коли менеджер або керівник ретельно контролює і стежить за роботою працівника. Це може включати в себе все від занадто частих перевірок до постійної критики. Часто проявляється у ворожому робочому середовищі, де бракує довіри між керівниками та працівниками.

Соціальний остракізм

Акт виключення когось із соціальної чи професійної діяльності. Він може бути відкритим, наприклад, коли когось прямо виключають із зустрічі або проєкту, а може бути прихованим, наприклад, коли когось постійно не запрошують на офісні заходи.

Наслідки психологічного булінгу на роботі

Психологічний булінг на роботі може мати низку згубних наслідків як для окремих осіб, так і для компанії в цілому.

Психологічні та фізичні проблеми

Співробітники, які зазнають емоційного або вербального насильства, частіше страждають від тривоги, депресії та інших проблем з ментальним здоровям. Фізична цілісність також може бути порушена у таких працівників можуть виникати головні болі, розлади шлунку та порушення сну. У крайніх випадках булінг на роботі може навіть призвести до суїцидальних думок і самоушкодження.

Погана концентрація уваги та продуктивність

Зіткнувшись з булінгом, жертви можуть зациклюватися на цьому, що призводить до погіршення продуктивності праці. Крім того, стрес і тривога, спричинені булінгом, можуть погіршити когнітивні функції, ускладнюючи здатність чітко мислити і приймати правильні рішення.

Збільшення кількості прогулів і плинності кадрів

Коли працівники відчувають небезпеку або дискомфорт на роботі, вони можуть почати пропускати робочі дні або приходити на роботу із запізненням. У деяких випадках вони навіть можуть повністю звільнитися з роботи. Така висока плинність кадрів може нашкодити бізнесу.

Як повідомляти про булінг на роботі?

Якщо відчуваєте, що вас булять на роботі, важливо реагувати на це якомога швидше. Спробуйте вирішити проблему безпосередньо з людиною, яка вас булить. Якщо це не спрацювало, або якщо ви відчуваєте себе в небезпеці, повідомте про це роботодавця.

Як поводитися з емоційно агресивним колегою?

Справитися з емоційно агресивним колегою може бути складно. Важливо пам’ятати, що ви не самотні і що є кроки, які ви можете зробити, щоб захистити себе:

  • Задокументуйте факт булінгу. Це можна зробити, зберігаючи електронні листи чи інші повідомлення. Така документація буде важливою, якщо ви вирішите вжити заходів проти кривдника.
  • Створіть мережу підтримки з друзів, членів сім’ї або колег, які можуть запропонувати емоційну підтримку та практичні поради.
  • Зверніться до спеціаліста, наприклад, психотерапевта, який допоможе вам впоратися з наслідками булінгу.

Як роботодавцю запобігти булінгу на робочому місці?

Сприяйте відкритому спілкуванню

Створіть середовище, в якому працівники будуть відчувати себе комфортно, розповідаючи про свій досвід булінгу. Відкрите спілкування допоможе виявити проблеми на ранній стадії, перш ніж вони переростуть у більш серйозні інциденти. Керівники повинні створювати безпечні та відкриті шляхи комунікації (анонімні канали).

Дізнайтеся про причину та мету поведінки

Якщо поведінка кривдника є постійною і негативно впливає на ментальне здоровя жертви, то потрібно окремо поговорити з учасниками конфлікту. Не залишайте без уваги булінг, це може нашкодити робочому процесу та репутації компанії. Причини можуть бути на поверхні, варто лише поцікавитися.

Працюйте на випередження 

Хоча роботодавцям важливо в першу чергу вживати заходів для запобігання булінгу на робочому місці, не менш важливо проводити навчання для працівників щодо того, що таке булінг на роботі та як його ідентифікувати. Працівники повинні бути ознайомлені з політикою компанії щодо булінгу на роботі та знати, як повідомляти про будь-які інциденти, свідками яких вони стали або з якими зіткнулися.

Читайте ще: Тривожні ознаки ментальних розладів, пов’язаних з роботою. На які варто звернути увагу?