Про Budni
Наші продукти
Професійне вигорання є однією з найпоширеніших проблем в сучасному світі, особливо це стосується великих міст та мегаполісів. Часто люди не розуміють, що з ними відбувається, чому пропало бажання займатися улюбленою роботою, чому так дратують колеги і начальство, чому клієнти такі надокучливі і ще багато різних емоційновбивчих «чому?».
Згідно з психологічними визначеннями, професійне вигорання – це синдром, що розвивається на фоні накопичення негативних емоцій, стресу, і призводить до виснаження ресурсів працівника. Простими словами професійним вигоранням можна назвати стан, коли все набридло.
Причин цього стану безліч, всі вони індивідуальні і дають про себе знати через деякий час. Більше всього схильні до професійного вигорання люди, чия діяльність вибудувана у системі «людина-людина». В групі ризику – вчителі, медики, продавці, банківські та соціальні працівники. Особливо схильні до професійного вигорання холерики та меланхоліки, які всі негативні емоції, пов’язані з роботою, пропускають через себе. У випадку роботи у системі «людина-людина» вигорання може стати захисною реакцією на стреси, які приносять їм інші люди.
Всі, хто приходять до вигорання на роботі, починають свій шлях з чималим запалом та ентузіазмом
Найбільше сприяють професійному вигоранню невиправдані сподівання, коли емоційний запал на початку трудової діяльності стикається з обставинами, непідвласними нашому контролю. Коли негативні емоції від свого безсилля накопичуються, наступає стан вигорання і тоді зникає бажання робити будь-що. Також вбиває любов до роботи рутина. Однотипні завдання, дні, схожі один на одного, відсутність різноманіття – вороги вашого натхнення.
Ризикують професійно вигоріти і ті, хто працює з останніх сил, забуваючи про відпочинок, бере роботу додому і приїздить в офіс у вихідний. До того ж, у групу ризику потрапляють люди, здебільшого жінки, які розриваються між роботою та сім’єю. Для них особливо важко затримуватись на роботі чи жертвувати вихідним з рідними, але страх втратити своє місце змушує їх відмовлятись від сімейної ролі. В результаті цього вони відчувають муки сумління і починають ненавидіти свою улюблену роботу.
Методи попередження та «лікування» професійного вигорання
Для того, щоб робота приносила вам задоволення і ви не зважали на її недоліки, найбільш важливо вміти абстрагуватись. Залишати робочі проблеми в офісі, відводити чітко визначений час на роботу і на відпочинок, і не брати на себе зайвих завдань.
Для тих, хто працює на фрілансі, варто виділити вдома робочу зону. Це допоможе вам краще розуміти, що за столом ви працюєте, а коли сіли на диван – відпочиваєте. Психологи також радять працювати не довше, а продуктивніше. Адже з часом ваша продуктивність зменшується, а втома зростає.
Кардинальним способом допомогти собі при професійному вигоранні є зміна роботи, або й взагалі роду діяльності. Подумайте, що вас не влаштовує у конкретній компанії і чи зможете ви почуватись краще у конкурентів. Можливо, ви прийдете до висновку, що вичерпали свій потенціал у професії. Тоді вирішіть, що принесе вам задоволення, і просто займайтесь цим.
Що робити керівникам?
Роботодавцям, які цінують своїх працівників, також варто подумати над тим, як зарадити їхньому професійному вигоранню. Важливо проводити корпоративні відпочинки, створити у колективі доброзичливу атмосферу, цінувати роботу підлеглих. Колегам варто допомагати і підстраховувати один одного.
Варто розуміти, що всі ми люди і кожен може помилятись, у кожного можуть виникнути непередбачувані обставини. У таких випадках підтримка колег і керівництва дуже важлива, вона забезпечує неабияку довіру і відданість не тільки справі, а й колективу
Профілактика від професійного вигорання – улюблена справа. Але й це не єдина панацея. Знайдіть баланс між роботою та особистим життям і навчіться насолоджуватись відпочинком. Тоді щопонеділка ви будете йти на роботу з усмішкою, і з нею ж повертатиметесь додому.
Інші статті по темі:
Как распознать эмоциональное выгорание?
Перезагрузка: что такое саббатикал, и как он помогает открыть «второе дыхание» в работе
Читайте більше за тегами: