Про Budni
Наші продукти
Правильне мислення є невід’ємною складовою саморозвитку та побудови успішного життя. Тип мислення ми отримуємо на генетичному рівні, воно може бути раціональне або ірраціональне. Два абсолютно протилежні напрямки, але обидва приводять людину до певного рішення: ретельно продуманого – у раціоналістів, прийнятого за допомогою інтуїції – в ірраціоналістів. Про дані два типи мислення ми поговоримо докладніше, визначимо плюси і мінуси та зрозуміємо, як краще використовувати таку людську опцію на благо.
Раціоналізм: не доведено – не існує
Люди, які мислять раціонально, спираються тільки на факти та об’єктивність. Вони будують логічні ланцюги, роблять висновки і тільки потім приймають рішення. Раціональне мислення дозволяє людині сприймати ситуацію адекватно, уникати тривоги (звідки їй узятися, якщо все, що відбувається, має чітке пояснення) та знаходити найкоротший та найвдаліший шлях до вирішення проблеми.
Перелік корисних умінь, які притаманні людині-раціоналу:
Люди з раціональним мисленням у переважній більшості успішні. Серед них багато прихильників точних наук. Але є тут й мінуси: раціоналістам не властиве виявлення сильних емоцій, вони гірше відчувають, бо завжди діють з холодним розумом і вважають, що все, що не підтверджено реальними фактами та логікою, взагалі не існує.
Ірраціональне мислення – повна протилежність раціональному. Люди-ірраціонали свої рішення приймають інтуїтивно, живуть і діють емоціями, спираючись на почуття та власне світосприйняття. Набір їхніх інструментів для дій:
Мінусами ірраціонального мислення є спонтанні емоції, які можуть істотно нашкодити правильному світосприйняттю:
Ірраціональний тип мислення притаманний творчим людям, яким легко даються природні та гуманітарні науки.
Тетяна, 34 роки: «Під час нічного екскурсійного переїзду у горах з нашою групою сталася пригода: була злива, у дерево при дорозі вдарила блискавка, воно впало на наш автобус, який саме проїжджав поруч. Все сталося за лічені секунди: автобус почав сповзати одним боком з серпантину. Було дуже страшно, я сиділа і думала про те, що це моя остання подорож і звідти нам живими не вибратись. Але один з туристів голосно крикнув на весь автобус: «Люди, встаньте з місць і перейдіть усі у бік, протилежний нахилу». Усі послухались, таким чином водій зміг вирівняти транспорт і уникнути страшної події. Вже потім я підійшла до нашого героя і запитала: «Як ви не розгубилися?». Він лише відповів: «Я маю раціональний тип мислення». Після цього зрозуміла, що я – навпаки, ірраціонал, і те, що у критичних подіях лише на відчуття сподіватися не варто. Буду розвивати у собі раціональний хід думок».
Кожна людина має власне бачення світу та тип мислення. І раціональність не є єдиним засобом зрозуміти життя. Для повного пізнання світу та успішного життя потрібно мати обидва засоби. Вищий пілотаж – вміти використовувати у тандемі раціоналізм та ірраціоналізм. Постійне духовне зростання, саморозвиток, аналіз, логіка, спілкування з друзями-інтелектуалами на різні теми вам у допомогу. Хто зможе, той і геній!
Читайте більше за тегами: