Цьогоріч 8 лютого відзначають День безпечного інтернету. Його започаткували ще 18 років тому, коли зрозуміли, що мережа перестала бути каналом комунікації чи пошуку інформації, а стала і способом розповсюдження шкідливого контенту та шахрайства. Попри те, що всі давно стали впевненими користувачами інтернету і постійно чують про захист персональних даних, все ж перебування у мережі не завжди є безпечним. Тож розповідаємо, як користуватися інтернетом без шкоди.

Складні паролі

Найкраще використовувати для входу на різні платформи різні паролі. До того ж захист повинен бути надійним, тому забудьте про комбінації типу «0000» чи «1234», а також про дату народження чи номер мобільного телефону. Зламати такий профіль буде неважко навіть користувачу, який далекий від хакерства. Нині й самі сайти не дозволяють створити пароль, що не містить ніяких знаків, окрім цифр, або занадто короткий. Але навіть якщо вам про це не нагадують, потурбуйтеся самі, щоб створювати унікальні паролі, які будуть мати великі та маленькі літери і мінімум 8 символів.

Час від часу потрібно змінювати паролі та бажано не зберігати їх в мережі.

Якщо фантазії на складні паролі не вистачає, то радимо скористатися спеціальними сервісами для їх генерації – наприклад, 1Password, LastPass або KeePass. Якщо важко запам’ятати всі паролі, то зберігайте їх у надійному місці, бажано – не в електронному форматі.

Двофакторна автентифікація

Такі гіганти як Facebook чи Google пропонують своїм користувачам встановити двофакторну автентифікацію, і від цього не потрібно відмовлятися. Це означає, що ви маєте пройти ще один рівень автентифікації, а не лише введення логіна та пароля, щоб увійти у свої облікові записи. Якщо ви заходите з ґаджета – можете додати як ще один рівень автентифікації зчитування відбитка пальця чи розпізнавання обличчя. Коли вводите пароль з комп’ютера, вам можуть зателефонувати, відправити SMS чи лист на електронну пошту з кодом. Це убезпечить від входу у ваші облікові записи сторонніх людей, які не мають доступу до вашого телефона.

Перевірені додатки та сайти

За час тривалого користування інтернетом ми вже знаємо, що не можна переходити за сумнівними посиланнями та завантажувати підозрілі програми. Проте ми можемо забувати, що потрібно слідкувати за безпечним підключенням.

Усі надійні сайти у вашому браузері марковані замком – слідкуйте за цим і не залишайте особистих даних на ресурсах, де такого маркування немає.

Щодо ґаджетів, то з ними також потрібно бути особливо уважними. App Store і Google Play не гарантують безпеки усіх своїх додатків. Проте всі програми, які потрапляють на ці платформи, проходять тривалу перевірку на наявність несанкціонованого збору персональних даних. Тому тут натрапити на шахрайське програмне забезпечення важко. А от коли будете завантажувати додатки із сумнівних джерел – отримати вірус як бонус є дуже велика ймовірність. Також важливо своєчасно оновлювати ПЗ на смартфоні та самі додатки. Адже більшість проникнень до файлових систем відбувається саме на застарілих версіях.

Різна пошта для різних цілей

Найкраще, щоб у вас була одна пошта – для роботи, інша – для реєстрації у різних соцмережах чи на сайтах, а третя – для важливих особистих цілей, наприклад, для інтернет-банкінгу. Тоді, коли вам на пошту, яку створили для соцмереж, прийде лист ніби від банку, ви знатимете, що це справа рук шахраїв.

Особиста пильність

Найчастіше люди стають жертвами шахраїв через власну необачність, коли самі надають інформацію шахраям. Тому ігноруйте пропозиції ввести номер телефону, бо саме ви виграли якийсь неймовірний приз. Тим більше не вводьте дані своїх банківських карток на незахищених або невідомих сайтах. Краще взагалі проводити оплату за допомогою Apple Pay чи Google Pay, коли не потрібно вводити номер картки та всі захисні коди.

Навіть за найпривабливіших пропозицій не розголошуйте інформацію про свою банківську картку та паспортні дані.

Перевірка інформації

Новини найкраще дізнаватися з перевірених джерел, які протягом років показали себе надійним ЗМІ. Таких в Україні багато, тому ви точно не відчуватимете браку інформації, якщо будете переходити у соцмережах лише на перевірені ресурси та не реагуватимете на гучні заголовки. Ще дуже важливо не робити репости неперевіреної інформації, адже вам можуть довіритися друзі у соцмережах і стати жертвою фейків. Також завжди перевіряйте інформацію щодо благодійності. Бо часто під виглядом жалісливих історій ховаються шахраї, які шукають нечесні способи збагачення.

Пам’ятайте, що надмірної уважності не буває, якщо справа стосується безпеки в інтернеті. А щоб перевірити, наскільки добре ви дбаєте про безпеку своїх даних в інтернеті, пропонуємо пройти тест від robota.ua.