Уявімо таку ситуацію: молода дівчина намагається працевлаштуватися у відділення банку. Вона відмінно впоралась із тестовим завданням, успішно пройшла співбесіду, але на роботу взяли іншу дівчину, яка була більш стрункою та вродливою. Те, що сталося, є не що інше, як прояв лукізму – дискримінації людини за зовнішнім виглядом. Ми вирішили детальніше розібратися з цим явищем: як воно проявляється у суспільстві та що робити, якщо доведеться з ним зустрітися.

Що таке лукізм?

Лукізм або face fascism (дискримінація за зовнішнім виглядом) – поведінка, що дискримінує, їй передує оцінювання зовнішності людини, засноване на стереотипах, уявленнях та забобонах, які існують у сучасному суспільстві. Упереджене ставлення до фізичної привабливості.

Ми є тим, що носимо, і який маємо вигляд. Ми звикли зустрічати людину «за одягом», а проводжати – «за розумом», але останній пункт зараз не завжди спрацьовує. Так і є: спочатку ми сприймаємо людину візуально, відмічаємо для себе її фізичні якості, вираз обличчя, одяг, «тестуємо» на красу, а потім вже оцінюємо її рухи, почуття гумору, розум.

Краса – це здоровий зовнішній вигляд, доглянутість та відсутність фізичних ушкоджень.

Але нав’язані лукізмом ідеї бодіпозитиву, стандарти глянцевої та інстаграмної краси не залишають людям, чия зовнішність далека від стандартів, можливості конкурувати на ринку життєвого успіху. Роботодавці можуть обирати гарніших людей для престижу своєї фірми, їм хочеться, аби на різних заходах «обличчям» компанії були презентабельні співробітники. За спостереженнями, красивих людей у першу чергу рятують у форс-мажорних обставинах, красиві незнайомці викликають більшу довіру, їм простіше отримати кредит, саме привабливі вчителі мотивують учнів до навчання. Так розпорядилася природа: на рівні нашої підсвідомості красиві люди викликають більше позитивних емоцій ніж ті, хто мають дещо іншу зовнішність.

Антидот

А ось люди, які через недостатню привабливість, зайву вагу, вади зовнішності ще у ранньому віці пережили булінг, приходять у дорослий світ зі зниженою самооцінкою, де часто булінг щодо них продовжується. І якщо не працювати над прийняттям самого себе, підвищуючи самооцінку, є велика ймовірність залишитися на узбіччі життя, бо суспільство висуває високі вимоги до нашого зовнішнього вигляду та способу життя.

Але є і гарні новини: привабливість залежить не лише від зовнішніх природних даних. Успішність людини у житті в першу чергу визначається тим, наскільки людина вважає привабливою сама себе.

Люди, які вважають себе гарними, досягають у всьому більших успіхів ніж люди, які вважають свою зовнішність далекою від ідеалу та занижують власну значущість.

На щастя у нашому суспільстві існують «антилукісти» – люди, які бачать красу там, де вона дійсно є: закохані, які вважають одне одного прекрасними, попри недосконалість форм або рис обличчя, люди, які бачать в інших насамперед духовну красу.

Юрій, бізнесмен, 38 років. Привабливість людини я визначаю за її очима та поглядом. Безліч разів бачив вродливих, струнких жінок з граційними рухами. Але, подивившись в очі, не побачивши в них душевного тепла (я це відчуваю), розумію, що така людина вже не досить гарна для мене, якою б досконалою не була її зовнішність.

Олена, фінансистка, 29 років. Коли я вперше побачила свого майбутнього чоловіка, подумала: надто худорлявий хлопець, та ще й невеликого зросту… Але він так жваво та весело спілкувався у компанії друзів, що я ним замилувалась, а потім і зовсім закохалась у його харизму. Ми разом вже три роки, і тепер він здається мені найкрасивішим чоловіком у Всесвіті.

Для мотивації, гарного настрою та заради перемоги над лукізмом, радимо подивитись фільм «Красуня на всю голову» (I Feel Pretty, 2018 р.). В ньому змучена дієтами та фітнесом дівчина випадково вдаряється головою та набуває аномальної впевненості у тому, що тепер вона найкрасивіша у світі. Так вона досягає успіхів у кар’єрі та коханні, хоча її зовнішність насправді анітрохи не змінилась… Ось така сила власного его та самооцінки.

Роблячи висновки, можемо сказати: яку б зовнішність нам не дала природа, головне правило успіху та перемоги – не піддаватися провокаціям та безмежно вірити в себе. Приймати свою особистість такою, якою вона є, працювати над самооцінкою, розвивати свої найкращі якості. Тоді лукізм не існуватиме не лише для вас, а й для навколишніх!