Про Budni
Наші продукти
Колись у дитинстві батьки вас переконували, що ви повинні вчитися на відмінно, а ще в приклад ставили сусідське дитя чи однокласника, який і вчився гарно, і на дискотеку не ходив, і спортом займався, і ще встигав стареньких бабусь через дорогу переводити. Ви з нетерпінням чекали, коли виростете і будете робити все те, що хочеться вам. Але чомусь із дорослішанням у вас самих виникли до себе претензії та бажання зробити все краще за колег чи стрибнути вище голови.
Якщо все перераховане – ніби розповідь з вашого життя, вітаємо, у вас комплекс відмінника. Його часто плутають зі старанністю, але насправді цей комплекс має багато мінусів і заважає вам нормально жити більше, ніж ви думаєте.
У бажанні бути скрізь першими «відмінники» забувають про свої істині прагнення, тому їм доводиться часто робити те, чого вони не хочуть, аби отримати похвалу від керівництва чи близьких. Такі люди ходять з температурою на роботу, забувають відпочивати і впадають у депресію, якщо припустилися помилки і отримали за це прочуханки. Люди з комплексом відмінника дуже залежать від чужої думки і необережний погляд в їх бік може викликати відчуття вини та сорому. Якщо все це ускладнює вам життя, назвемо декілька принципів, які варто усвідомити і дотримуватися їх.
Життя – це не олімпіада
Перше, що потрібно усвідомити, – ви не повинні ні з ким змагатися і нікому нічого доказувати. Від того, що ви з останніх сил працюватимете, зробите собі тільки гірше: керівництво навряд чи гідно оцінить ваші старання, а лише звикне, що ви ніколи не відмовляєтеся працювати понаднормово, і звалить на вас всю роботу. До того ж, як відомо, відсутність відпочинку шкідлива для вашого здоров’я.
Зосередьтеся на головному
Важко бути найкращим у всьому, але цього ні від кого і не вимагають. Якщо ви – прекрасний дизайнер, вам пробачать незнання в юридичних аспектах. Тож визначте, що для вас у пріоритеті, і працюйте над цим. Ніхто не каже забути про інші сфери вашого життя, але дозвольте собі там бути не ідеальним.
Позбувайтеся від комплексу відмінника поступово і розпочніть з малопомітних речей. Наприклад, дозвольте кухонним рушникам не завжди висіти на своїх місцях, а одяг не обов’язково повинен бути посортований за кольором.
Перестаньте себе соромити
Комплекс відмінника неможливо уявити без постійного страху помилитися і бути присоромленим. Це змушує вас постійно вдосконалювати те, що робите, і віддавати останні сили на те, щоб отримати похвалу. Але невдачі трапляються навіть у найстаранніших, тому варто навчитися правильно реагувати на них.
Не потрібно себе звинувачувати, краще підтримайте та виправдайте свого внутрішнього відмінника: «Я зробив все що міг», «Моєї вини в цьому немає» тощо. Після цього проаналізуйте ситуацію і візьміть з неї щось для свого досвіду, що допоможе вам уникнути невдач у майбутньому.
Влаштуйте собі канікули
Для емоційної розрядки всім важливо відпочивати. Продумайте своє дозвілля і займіться чимось цікавим. Світ не зупиниться, якщо ви замість того, щоб наводити у своєму помешканні ідеальну чистоту, прогуляєтеся ввечері парком. Ви не втратите мільйони, якщо перестанете себе завантажувати роботою і відправитеся у відпустку. Невеличке послаблення вимог до себе та відпочинок від усіх обов’язків допоможе вам зрозуміти, що ідеальним бути скрізь не так і корисно.
Не бійтеся просити про допомогу
Для початку викиньте з голови думку «я все можу сам». Щоб навчитися просити про допомогу, потрібно побороти страх здатися вразливим чи слабким. Психологи вважають, що люди, які шукають поради чи допомоги у ближнього, насправді краще інших контролюють своє життя і працюють над слабкими сторонами. Тому прохання про допомогу не повинні вас соромити, вони навпаки вважаються корисними.
У дорослому віці позбутися від комплексу відмінника дуже непросто, але перераховані поради допоможуть мінімізувати вплив вашого внутрішнього перфекціоніста на життя. До того ж, усвідомлення всієї біди цього синдрому допоможе вам бути менш вимогливими до своїх дітей, щоб і їм у дорослому віці не довелося шукати способи позбутися від комплексу відмінника.
Інші статті по темі:
Образи в сторону: золоті правила правильної реакції на критику
Забути про роботу: 5 правил, що допоможуть з головою зануритися у відпустку
Work-life balance: 5 основних правил для досягнення гармонії
Читайте більше за тегами: