Про Budni
Наші продукти
Весь світ поринув у суцільний карантин. Всі сидять у власних домівках і дивуються знімкам зі спорожнілих популярних місць, де раніше і яблуку було ніде впасти. Звідусюди лунають заклики не залишати оселі без крайньої потреби, страшні новини та прогнози економічної кризи, якої ще не бачив наш світ.
У зв’язку з карантином тисячі українців втратили свій звичний дохід – хтось вимушений був піти у відпустку власним коштом, для когось зменшили навантаження, а значить і заробітну плату, а декого і взагалі звільнили. Але Україна пішла на карантин не першою і бореться з усіма його наслідками не одна. Ми розпитали у людей, що живуть за кордоном, у країнах, які так само боряться з коронавірусом, яка ситуація на ринку праці склалася у них.
Дмитро, 28 років. Живе в Люксембурзі та у сфері інвестицій:
“У Люксембурзі підприємства не закриваються тільки якщо є можливість не контактувати з клієнтом. Тобто, виробництво, банк (працівники, які не спілкуються з клієнтами, а займаються, наприклад, корпоративним обслуговуванням). Проте абсолютно всіх, кого можна, перевели на дистанційну роботу.
У відпустку працівників відправляти не можуть, лише у разі власного бажання. У Люксембурзі дуже захищені права співробітника за контрактом. Тобто, якщо його навіть звільнять (що дуже навряд), то він отримає мало не річний оклад відразу, і ще протягом від 6 місяців до півтора року йому будуть платити 80% зарплатні.
Ці виплати тривають лише за умови, що в цей період ви не знайдете іншої роботи. У найскладнішій ситуації опинилися ті, у кого самопрацевлаштування, тобто, маленькі фірми, де в основному один або декілька працівників. Там потрібно платити податки щомісяця, незалежно від обороту. Можливо, їм дадуть податкові канікули (про це зараз йде мова на державному рівні).
Не знаю, яка зараз ситуація з вакансіями. Але постійно не вистачає молодих фахівців, тому що Люксембург – це країна здебільшого людей за 50. У нас зараз взагалі не можна виходити з будинку. І якщо вам потрібно на роботу, то ви повинні взяти довідку, що змушенні працювати. Без перешкод можна пересуватися на власному авто. Так само ходять автобуси і трамваї (у центрі).
Всі, хто приїжджає на роботу з іншої країни (таких близько 60-70%) (Франція, Бельгія, Німеччина), переведені на віддалену працю. Кого неможливо було перевести (наприклад, обслуга), сидять по домівках. Якщо у них був контракт на постійну роботу, то зарплата їм продовжує надходити. Не знаю як з офіціантами, адміністраторами ресторанів тощо. Адже, здебільшого, вони працюють на тимчасових контрактах, і не знаю як у них з виплатами”.
Дарина, 19 років. Студентка, за обміном навчається у Туреччині:
“У Туреччині почало діяти обмеження на години роботи продуктових магазинів та аптек (з 9 :00 і до 21:00). Усі школи і університети закриті, а учні та студенти переведені на дистанційне навчання. Також закриті кафе, ресторани, ТРЦ тощо. Міські та міжміські автобуси досі працюють та виконують рейси кожного дня, але вони не мають права перевищувати 50% місткості транспорту. Тобто, ті люди, які не можуть працювати дистанційно, можуть спокійно дістатися на роботу міським транспортом.
Більшість підприємств у країні закриваються, але лише для клієнтів. До прикладу кав’ярні «Starbucks» закриті на приймання людей, але керівництво в офісах працює та ходить на роботу щодня. Або наприклад, університет Акденіз, у якому я перебуваю зараз на практиці. Хоч студенти і не відвідують заняття, але більшість вчителів та керівників університету досі працюють у штатному режимі.
Багато для підтримки бізнесу в Туреччині робить держава. Так, на період карантину відкладаються утримання ПДВ та щомісячних податків, податку на проживання, компаніям також дозволили затримати виплату основного боргу і процентних платежів банкам. Працівників поки не відправляють у відпустки, а тим, хто через карантин все ж залишилися вдома, ніяких виплат не проводять.
Проте держава обіцяє виплатити чималу допомогу пенсіонерам та соціально незахищеним сім’ям. У Туреччині все ще працюють ринки та багато дрібних непродуктових магазинчиків: продавці виправдовують себе тим, що потрібно якось заробляти. Пересічні громадяни досі не знають, де саме локалізуються хворі, інформація про це замовчується, аби не сіяти паніку. Тому в погожий день біля моря можна зустріти багато людей”.
Тетяна, 27 років. Працює в готелі у штаті Флорида, США:
“У Флориді зараз більшість працівників перебувають без роботи в неоплачуваній відпустці. Є компанії, які оплачують вимушений відпочинок, але їх дуже мало.
Усі готелі і ресторани закриті. Деякі штати на повному карантині. У нас ще у власних домівках нікого не закрили, але туристів значно обмежили. Так, на островах змусили всіх подорожуючих виїхати і протягом деякого часу в’їзд буде тільки для тих, хто тут проживає.
Знайти роботу зараз майже неможливо. Усі сидять без роботи і ніхто не знає, наскільки це все затягнеться. Вакансії на сьогодні є лише у продуктових супермаркетах. Найгірша ситуація на цей момент у Нью- Йорку, там від карантину постраждало чимало великих компаній та їх працівників”.
Руслана, 46 років. У пошуку роботи, Швеція:
“Наразі у Швеції не закриваються підприємства, закриті лише гімназії і деякі ресторани, оскільки заборонено пропонувати ланч-буфет, щоб уникнути скупчення людей. У деяких містах рідше став ходити транспорт. Влада рекомендує працювати з дому, у кого є така можливість, перейшли на дистанційну роботу.
Для співробітників на цю мить особливо ніяких компенсацій не передбачено. Для роботодавців знижуються нарахування на зарплатню, держава платить лікарняні з першого дня хвороби (зазвичай роботодавець оплачує перші два тижні), за деякими кредитами зменшують ставки, дають відстрочку зі сплати податків під 6.6%.
У Швеції більшість виробничих підприємств працюють з аутсорсинговими компаніями. Всі працівники зараз отримали повідомлення, що в них більше немає потреби. Що з ними будуть робити аутсорсингові контори – поки невідомо. Але це означає, що роботодавець попереджає своїх співробітників про те, що вони можуть бути звільнені. Роботодавець зобов’язаний повідомити, якщо принаймні п’ять осіб в одному окрузі втратять роботу через її відсутність. Проте необов’язково всі, хто був повідомлений, будуть звільнені.
Працівнику можуть скоротити робочий час та зменшити фінансову винагороду, проте його не звільнять. Тобто він може отримувати до 90% зарплати і працювати кілька днів на тиждень.
Витрата на заробітну плату ділиться між працівником, роботодавцем і державою. Якщо працівника все ж звільняють відповідно до КЗпП (LAS), то, як правило, він буде значитися у компанії деякий час і все одно отримує заробітну плату. У нього немає потреби реєструватися в службі зайнятості.
Зараз на популярному шведському ресурсі для пошуку роботи приблизно така ж кількість вакансій як і у «мирний» час. В основному, як і раніше, потрібні лікарі та вчителі, набагато менше робочих спеціальностей. Нові вакансії з’являються щодня, але трохи менше.
Мені здається, що зараз з’явився шанс знайти роботу у тих, хто безробітний. Тому що ті, хто працюють і хочуть змінити роботу, не ризикуватимуть і не полюватимуть за журавлем у небі, вважаючи за краще триматися за те, що мають.
Безробітні пошукачі залишаються активними попри все. Ті, роботодавці, які мислять стратегічно і ті, кому потрібен персонал, а також ті, хто не дуже залежать від ситуації (різні магазини, школи, лікарні, заправки тощо) продовжують бути активними. Але такі гіганти як Volvo, Nobia й інші, пригальмували набір персоналу”.
Юрій, 40 років. Project manager, Іспанія:
“В Іспанії із впровадженням карантину закрилися магазини, ресторани, музеї тощо. Заводи та фабрики в основному працюють. Офіси перейшли на дистанційну роботу. Також на у віддаленому режимі працюють школи та університети. Економіка дуже уповільнилася і це відчувають усі.
Підприємства, яким довелося закритися, звільнили своїх працівників. Як я зрозумів зі спілкування з бухгалтером, мало не в обов’язковому порядку.
В Іспанії немає такого поняття як «неоплачувана відпустка». Якщо працівника звільняють, то він отримує допомогу. У перший час 70% від зарплати, згодом ця допомога буде зменшуватися. Якщо після карантину компанія відновить свою роботу, то працівника візьмуть на те ж саме місце знову.
З пошуком роботи в Іспанії погано. Але тут і до коронавірусу з цим було не дуже добре. Активність як пошукачів, так і роботодавців зараз низька. Ніхто не поспішає шукати як відновити втрачені можливості. До того ж, маючи фінансову допомогу, чисто ментально тут багато хто буде сидіти і чекати, ніж щось робити”.
А от у наших північних сусідів дещо інша ситуація з впровадженням карантину. Попри значну кількість офіційно зареєстрованих хворих на коронавірус лише у російській столиці, влада запропонувала громадянам тиждень відпочити і лише напередодні виходу цього матеріалу в РФ заявили, що таки запроваджують обмеження.
Христина, 26 років. Працює у московській ДІБДР, Росія:
“У Москві нещодавно закрили всі спортивні зали, аквапарки, ресторани та інші розважальні заклади. На роботу до 25 березня всі ходили у звичному режимі. У нашому відділку ДІБДР не було ніяких обмежень та заборон, проводилася звична кількість екзаменів для водіїв та прийом громадян. Тепер всі послуги будуть здійснюватися лише за попереднім записом, але на роботу ми, як і раніше, ходимо. Громадський транспорт курсує у звичному режимі, тому проблем не виникає.
З 25 березня влада запропонувала тиждень відпочити та не ходити на роботу. Цей тиждень буде оплачений у повному обсягу та не забере законної відпустки. Проте про карантин не було ані слова. Тому на вулицях не порожньо, на дитячих майданчиках багато дітей, навіть затори не зменшилися”.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!
Читайте більше за тегами: