Про Budni
Наші продукти
У 1983 році Говард Гарднер у своїй монографії «Frames of mind» висвітлив теорію множинного інтелекту. Серед видів інтелекту він зазначив й тілесно-когнітивний (або фізичний). Завдяки йому ми приймаємо рішення, виконуємо амбітні плани, розв’язуємо повсякденні задачі. Фізичний інтелект лежить в основі наших когнітивних та емоційних процесів, нашої продуктивності та витривалості.
Клер Дейл та Патрісія Пейтон в однойменній книзі дають таке визначення фізичного інтелекту: «це активне управління нашою фізіологією, здатність визначати та планомірно регулювати баланс хімічних речовин у нашому тілі та мозку». Задача доволі амбітна, звісно, не все залежить від самої людини. Але чому б не задуматись як працює наше тіло, та не проаналізувати, на які процеси та як ми можемо впливати? Якщо є можливість покращити якість свого життя, чому б нею не скористатись?Визначають чотири елементи фізичного інтелекту:
Під «силою» розуміють вміння фокусуватись, зберігати когнітивні властивості, приймати правильні рішення в стресових ситуаціях, установлювати чіткі межі, закінчувати розпочате, бути впевненим у собі.
«Пластичність» – здатність проявляти творчість, креатив у розв’язанні питань, налагоджувати співпрацю з різними типами людей, з повагою ставитись до інших, здатність приймати та самому ініціювати зміни.
«Стійкість» – вміння швидко виходити з ситуацій конфлікту та ворожнечі, конструктивно ставитись до невдач, зберігати здатність до навчання, зберігати хороший фізичний, ментальний та емоційний стан.
«Витривалість» – здатність залишатись енергійним, рішучим, сфокусованим на довготривалих цілях, знаходити внутрішню мотивацію, зберігати працездатність.
Сила. Слідкуйте за поставою. Хороша постава допомагає відчувати і демонструвати іншим свою впевненість. Спробуйте зсутулитись та промовити фразу: «Я впевнена (ий) у собі», а тепер навпаки, з розправленими плечима скажіть: «Я в собі зовсім не впевнена (ий)». Відчуваємо дисонанс, чи не так? То ж перше, що ми можемо зробити, це навчитись манері тримати себе.
Ще одна вправа: упріться ступнями в підлогу, випряміть спину. Відчуваєте, як стало набагато легше зосередитись?
Дихання. Корисно зранку та ввечері приділяти по 10 хвилин дихальним практикам: опустити плечі, розслабити м’язи живота та не забути про правильну поставу. Дихати потрібно на повні груди, рівномірно, плавно.
Якщо прокрастинуємо, глибоко вдихаємо носом, щоб запрацювали м’язи живота, та видихаємо ротом. Повторюємо декілька разів. І починаємо працювати над задачею.
Голос:
Пластичність. Тренуємо здатність дивитись на ситуацію по-іншому. В цьому нам допоможе техніка «Якби/якщо.., тоді…»
Насамперед потрібно визначитись з питанням (наприклад, як швидко закрити вакансію, як провести навчання, яка система мотивації для працівників буде ефективною).
Далі потрібно поставити питання по темі, яке буде починатись зі слова «Якби… що б ви запропонували/обрали/як вчинили», та дати відповідь зі слова «Тоді». Приклади питань:
Отримані відповіді обов’язково наштовхнуть на рішення.
Щоб стимулювати творчі здібності, корисні прогулянки, споглядання красивих краєвидів та витворів мистецтва.
Стійкість. Руйнується через загрозу, яка відчувається тривалий час. Це можуть бути різкі зміни, втрати, травми, розчарування, непосильні задачі, відсутність підтримки. До речі, що мозок не розрізняє надуману та реальну загрозу. Тому дуже важливо опановувати техніки релаксації, вміти надавати та просити підтримку, «відпускати» минуле. Наприклад, можна спробувати прогресивну м’язову релаксацію за Джекобсоном.
Витривалість. Що можемо робити?
Щоб бути в ресурсі, важливо вивчати себе, звертати увагу на зміни в організмі, запобігати перевтомленню, вчасно реагувати на «сигнали» нашого тіла. Власне про це і йдеться, коли говоримо про фізичний інтелект.
Надія Березова, HR-консультант, сертифікований коуч, викладач курсів HRM
Читайте більше за тегами: