Про Budni
Наші продукти
Останні дослідження стверджують, що більшість українців нічого не розуміють у плануванні власного бюджету. Можливо через це ми і пасемо задніх у рейтингах найбагатших країн? Нумо розбиратися, чому така важлива сьогодні фінансова грамотність, і як її підвищити?
Фінансова грамотність – це знання в галузі фінансів, особистих заощаджень і вміння розпоряджатися ними. У сучасному світі, де на кожному кроці нас переслідують спокуси витратити гроші і власники бізнесу з усіх сил борються за кожного клієнта, дуже важко залишатися непохитними і з гордо піднятою головою проходити повз вивіски «Розпродаж до 90%». Але є декілька простих правил, які допоможуть вам не заощаджувати, а здобути фінансову грамотність і витрачати менше на непотрібні речі.
Контролюйте свої фінанси
Не забувайте одне з основних правил, якого все ж навчили вас у дитинстві: «Гроші люблять рахунок». Підраховуйте свої доходи, витрати та заощадження, аналізуйте зайві витрати та плануйте як розподілятиметься ваш бюджет надалі. У цьому чудово зможуть допомогти популярні додатки на смартфонах.
Наприкінці місяця проаналізуйте всі свої записи і зробіть висновки, щоб наступного місяця витратити менше. Наприклад, з додатку ви зрозумієте, що заходити після роботи голодним у супермаркет – це не найкраща ідея, адже у вашому кошику з’являється занадто багато продуктів.
Витрати повинні бути меншими, ніж доходи
Здається, це найзрозуміліше правило: не витрачати більше, ніж заробляєте. Але багато хто продовжує його ігнорувати. Про що свідчать кредитні спілки на кожному кроці й відповідні статистики банків. Перегляньте свої витрати і викиньте зі списку покупок зайві пункти. Бажаєте витрачати більше – потрібно більше заробляти.
Резервний фонд має бути у кожного
Коли ви навчились правильно витрачати гроші, варто навчитися відкладати заощадження. Спеціалісти радять заощаджувати кожного місяця не менше 10% вашого доходу. Створивши резервний фонд у розмірі 3-6 своїх місячних зарплат, ви можете не боятися звільнення з роботи чи будь-яких неприємних форс-мажорів, що потягнуть за собою фінансові трати.
Позичаєте ви чужі гроші, а віддаєте свої
Це золоте правило потрібно пам’ятати, беручи гроші у кредит. Неприємно, коли половина заробленого повинна витрачатися не на задоволення ваших бажань чи потреб, а на гасіння відсотків за кредитом. Тому перед тим, як взяти позику, потрібно все ретельно обдумати, і не один раз.
Для тих, хто вже має кредит, свій бюджет потрібно спланувати так, щоб швидше розпрощатися із заборгованістю. Якщо кредитів декілька, то першим варто гасити той, за яким нараховується найбільше відсотків.
Копійка гривню береже
Пам’ятайте, що навіть мізерні витрати накопичуються і дорівнюють великим сумам. Намагайтеся відмовлятися від деяких буденних речей і побачите, що ваш гаманець ставатиме порожнім набагато повільніше.
До прикладу, після роботи в теплий літній вечір можна прогулятися від метро додому пішки, а не їхати маршруткою дві-три зупинки. Чимало можна зекономити на комунальних послугах. Лише закручений кран, поки ви чистите зуби, економить до 30 літрів води на місяць.
Втримайтеся від спокус
Спокуси витратити гроші переслідують нас скрізь: акції в супермаркеті, розпродажі у торгових центрах та, навіть, сухарик у подарунок у хлопця, що продає каву у вас під офісом. Коли хочете зробити спонтанну покупку за акційною ціною, зупиніться і задумайтеся, чи справді вам необхідна ця річ чи продукт. Якщо ви відключите емоції, то зрозумієте, що вам дійсно потрібно, а що лише буде припадати пилом на полицях шафи.
Гроші повинні працювати
Навіть невеличка накопичена сума, яку ви будете зберігати не вдома під матрацом, а покладете на депозит, принесе вам зайву копійчину. В умовах нашої країни необхідно ретельно підібрати банк, в який не страшно буде віддати свої гроші.
Фінансисти радять класти гроші на ощадний рахунок строком не більше півроку або використовувати депозит на вимогу, що дасть можливість зняти кошти у будь-який момент. Якщо ж сума заощаджень дозволяє, їх можна вкласти у справу, що приноситиме вам дохід. Тут також важливо все прорахувати: коли окупиться інвестиція, який дохід вона принесе, які витрати за собою потягне.
Для здобуття фінансової грамотності вам необхідно розуміти, що гроші – це інструмент. Якщо його правильно використовувати, він почне приносити користь і допоможе вам примножувати капітал.
Інші статті по темі:
Хочу стати фінансовим радником: про довіру до банків, пенсії та професійні навички
Успішна кар’єра та щасливе батьківство: місія можлива
Не в деньгах счастье: 5 сериалов для тех, кто мечтает о богатстве
Читайте більше за тегами: