Карʼєра robota.ua перша онлайн-платформа з пошуку роботи
У сучасному світі інформаційного перевантаження важливо вміти швидко засвоювати нові знання та адаптуватись до змін. Однак ми не роботи, тож від великого потоку інформації просто можемо втомитись. Існують методи, які можуть допомогти швидко та ефективно вивчати нове.
До вашої уваги – 5 корисних лайфхаків, які допоможуть у цьому.
Швидше читайте
Якщо більше споживати інформації, то є шанси дізнатись більше нового. Крім того, таке читання може значно підвищити ефективність засвоєння інформації. Ось декілька порад, які допоможуть вам це зробити:
- Покращуйте техніку читання. Відстежуйте текст пальцем або ручкою. Намагайтеся не вимовляти слова вголос або про себе.
- Практикуйте периферійне бачення. Спробуйте читати не кожне слово окремо, а охоплювати одразу кілька слів або навіть цілий рядок.
- Уникайте регресій. Це повернення до попередніх слів або фраз для повторного читання. Не робіть цього.
- Зосереджуйтесь на ключових словах. Під час читання виділяйте основні поняття та ключові слова, ігноруючи другорядні деталі.
Навчайте інших
Один із найефективніших способів закріпити нові знання – ділитися ними з іншими. Коли навчаєте когось, ви не тільки передаєте інформацію, але й поглиблюєте свої знання. Ось кілька порад, як це робити:
- Організуйте навчальні групи. Для цього зберіть друзів або колег, які зацікавлені в темі, яку ви вивчаєте. У створеній групі проводьте обговорення та пояснюйте незрозуміле.
- Проводьте презентації. Створіть презентацію або лекцію з нового матеріалу та представте її своїм друзям, колегам або навіть сім’ї. Це допоможе структурувати матеріал.
- Використовуйте онлайн-платформи. Викладайте свої знання у соціальні мережі (Instagram, TikTok тощо) чи відео на YouTube.
Нотуйте
Відмовтесь від друкованих нотаток на ноутбуці та телефоні й робіть їх ручкою на папері. Хоч це й старомодно, але дуже ефективно. Багато досліджень показало, що люди, які друкують – засвоюють інформацію на низькому рівні, а ті, хто пишуть ручкою – дізнаються більше. Щоб ефективно нотувати вручну:
- Використовуйте структуровані конспекти. Для цього можете застосовувати «Метод Корнелла» або «Метод ментальних карт». Вони допоможуть організувати інформацію логічно та зрозуміло.
- Підкреслюйте та виділяйте. Використовуйте кольорові ручки, маркери чи інші засоби для виділення ключових моментів і важливих деталей.
- Підсумовуйте. Наприкінці кожного заняття чи лекції підбивайте підсумки вивченого матеріалу. Це допоможе закріпити знання.
Знайдіть наставника
Наставник – людина з досвідом і знаннями в певній галузі, яка допоможе вам уникнути помилок, надасть цінні поради та спрямує на правильний шлях. Щоб знайти наставника:
- Визначте цілі та потреби. Зʼясуйте, в якій сфері ви потребуєте допомоги. Так знайдете ментора з відповідним досвідом і знаннями.
- Оцініть своє оточення. Зверніться до колег або друзів. Можливо, хтось з них зможе стати вашим вчителем або порекомендує когось.
- Приєднуйтесь до професійних спільнот/платформ. Це можуть бути Telegram-спільноти або соціальна мережа LinkedIn. Там ви знайдете людей, які готові ділитися своїм досвідом і знаннями.
Перемикайтесь
Ефективне навчання неможливе без регулярних перерв. Ігнорування призведе до втоми, зниження продуктивності та вигорання. Навіть науковці з Державного університету Луїзіани рекомендують виділяти приблизно 30-50 хвилин для вивчення нової інформації. Менших відрізків може бути недостатньо, а більших – забагато. Перемикатися можна наступним чином:
- Використовуйте техніку «Помодоро». Робіть інтенсивну роботу впродовж 25 хвилин, а потім відпочивайте 5 хвилин. Після чотирьох таких циклів зробіть довшу перерву (15-30 хвилин).
- Займайтесь фізичною активністю. Підійде будь-яка фізична активність – розтяжка, прогулянка на свіжому повітрі, коротка руханка тощо. Це допоможе зняти напруження та краще засвоїти інформацію.
- Змініть діяльність. Перемикайтесь на завдання, які не пов’язані з основною роботою. Наприклад, можна почитати книгу або послухати музику.
Використовуючи вищезгадані лайфхаки, ви зможете швидше та якісніше засвоювати нові знання, підвищити свою продуктивність та досягти поставлених цілей. Головне – пам’ятайте про систематичність і правильну організацію навчального процесу.
Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni
Читайте ще: Career Lattice: що треба знати про нову модель кар’єрного зростання?