Про Budni
Наші продукти
Вам здається, що ви працюєте із булером? Іноді вам страшно йти на офісну кухню, бо там ви можете зустріти його? На вас постійно підвищують голос, ображають, висміюють в присутності інших або крадуть ідеї? Є відчуття, що колега стежить за вами, аби у зручний момент публічно тикнути вас носом у помилку? Якщо на одне з цих питань ви відповіли так – ймовірно, ви стикнулися з булінгом.
Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї особи (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском.
Булер не обов’язково відкрито конфліктуватиме з вами. Це можете бути ваш колега, що прикидається другом, та паралельно цей доброзичливець постійно вказуватиме вам на те, що ви недостатньо – працюєте, знаєте, щось недуже виглядаєте і т.д. Поряд з таким ваша самооцінка входитиме у круте і печальне піке.
Ви не одинокі: булінг – дуже розповсюджена проблема
У національному опитуванні за 2017 рік знущання на робочому місці було визначено як «регулярне жорстоке поводження з одним або кількома працівниками; жорстока поведінка, яка полягає в: погрозах, приниженні або залякуванні, саботуванні їх роботи або словесних зловживаннях». Інститут булінгу та травм на робочому місці (WBTI) встановив, що:
Проблема в тому, що просте ігнорування неадекватної поведінки агресора лише розігріє його інтерес до вас, як до жертви. Тож доведеться проявити стійку та впевнену позицію. Залежно від ступеню тяжкості булінгу, можна запропонувати колезі пообідати разом та обговорити тему, що вас турбує. Можливо, він просто не чекатиме такого повороту. У будь якому разі – встановіть чіткі межі того, що ви дозволяєте робити по відношенню до вас.
Наприклад: «ти постійно заглядаєш у мій ноутбук, занадто близько підходиш і читаєш моє листування з екрану». Або – «ти підвищуєш голос, це не коректно». Навіть якщо це очевидно – опишіть, що саме ви хотіли б припинити. Говоріть впевнено, стійте прямо, дивіться булеру у очі. Найчастіше такі агресори відчувають у рухах, у голосі невпевненість, страх, сумнів і саме це привертає їх увагу. Зрозумійте, що можете протистояти, і у вас усе вийде.
«Ти змушуєш мене почуватися некомфортно, ховати екран або переключати програми. Це відволікає мене від роботи».
«У майбутньому, я прошу тебе так не робити, якщо ти хочеш уникнути конфлікту». Попередьте, що будете змушені поділитися своїм занепокоєнням із шефом або з HR.
Відкритий конфлікт із булером – це страшно і складно, але, як пишуть у своїх книзі «Я ненавиджу людей» Джонатан Літман та Марк Херсон, «булери мають силу тільки коли грають за своїми правилами. Ці правила ви можете у них відняти». Тобто булеру цікава гра «агресор-жертва», тож аби припинити цю гру, доведеться проявити зустрічну агресію.
Наприклад, якщо булер публічно критикує або відверто висміює вашу роботу на загальній нараді – замість того,щоб відбиватися та виправдовуватися, спитайте його, що б він запропонував у подібній ситуації. Якщо це не спрацює – попросіть його залишити нараду на час, поки ви закінчите обговорення. Якщо ж він відмовиться – підіть з наради та перенесіть її на інший час без участі булера.
Вам треба змусити булера грати за вашими правилами.
У будь-який момент будьте готові зафільмувати неадекватну поведінку вашого колеги. Пізніше ви зможете продемонструвати її HR-у. Врешті – булер не тільки випробовує ваше терпіння та психіку, але й саботує роботу підприємства, на якому ви працюєте. Зберіть інформацію про фінансові збитки, що завдає бізнесу булінг та робіть акцент саме на цьому.
Спитайте у колег, чи готові вони задокументувати некоректні дії чи висловлювання булера. Чим більше буде доказів, тим імовірніше вам вдасться це припинити.
Запитайте себе, чому булер обрав саме вас? Що саме у вашій поведінці привернуло його увагу? Чого він дозволяє собі так поводитись саме із вами? Насправді світ кишить маніпуляторами та агресорами, але у них є свої «улюбленці» – жертви.
Скоріш за все, вам варто навчитися відстоювати свої кордони не тільки у даному конкретному випадку, але й загалом. Проконсультуйтеся із психологом або психоаналітиком. Можливо через якийсь травматичний досвід такий вид спілкування для вас звичний, а може вам просто треба потренувати вміння конфронтувати. Запитайте у фахівця!
Статистичні дані свідчать, що найчастіше булінг залишається непокараним, в той час як 70% жертв булерів залишають місце роботи зі своєї ініціативи або ініціативи працедавця. Насправді, якщо ви довгий час перебуваєте під впливом булера – ваші емоційні та навіть фізичні сили можуть виснажуватися, що призводить до проблем зі здоров’ям. Тож якщо вирішити проблему не вдалося, радимо подумати, чи варта така робота вашого здоров’я.
Інші статті по темі:
Влиться нельзя слиться: как стать частью нового коллектива
Коли місце має значення: яким має бути ідеальний офіс?
10 комедій для перегляду після важкого робочого дня
Читайте більше за тегами: