Про Budni
Наші продукти
Звернулися до експерта, аби отримати відповіді на актуальні запитання, які постають перед ВПО під час постановки на облік у центр зайнятості в період воєнного стану.
Якщо у вас є запитання до юристів, які потребують роз’яснень, – надішліть нам його на пошту budni.info@robota.ua і ми спробуємо вам допомогти разом з фахівцями з трудового права.
Артем Ріпенко, адвокат, партнер ТОВ «ЮКК Де-Юре» (колишній заступник голови Державної служби зайнятості України)
Що робити, якщо особа виїхала із зони бойових дій, не звільнившись з місця роботи? Чи може вона стати на облік у центр зайнятості?
Якщо особа з числа ВПО не мала можливості припинити трудовий договір з роботодавцем (відповідно до п. 1 ст. 36, ст. 38, 39 КЗпП України), але бажає отримати статус зареєстрованого безробітного, вона має звернутися до центру зайнятості за місцем свого проживання (згідно з довідкою про взяття на облік як ВПО) та подати заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.
Центр зайнятості (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними) повідомляє про це безпосередньо роботодавця, територіальний орган державної Податкової служби та територіальний орган Пенсійного фонду України (у порядку інформаційної взаємодії).
Протягом якого часу ВПО може стояти на обліку у центрі зайнятості під час дії воєнного стану?
Чинним законодавством про зайнятість населення не встановлено обмежень щодо терміну перебування особи з числа ВПО у статусі зареєстрованого безробітного.
У період воєнного стану законодавство регламентує максимальний термін отримання допомоги по безробіттю на рівні 90 календарних днів.
Що робити ВПО, якщо центр зайнятості відмовляє у постановці на облік? Які є законні причини відмови?
Насамперед необхідно з’ясувати, що саме стало підставою для відмови.
Для отримання статусу зареєстрованого безробітного, особа з числа ВПО повинна звернутися до центру зайнятості за місцем свого проживання (згідно з довідкою про взяття на облік ВПО).
Відповідно до законодавства про зайнятість населення, існує кілька причин, які можуть стати підставою для відмови особі з числа ВПО у реєстрації як безробітного, серед них, зокрема:
Якщо особа вважає, що її права порушено відповідним центром зайнятості, вона має право оскаржити дії (бездіяльність) осіб центру в регіональному центрі зайнятості або в суді.
Чи є додаткові соціальні послуги у центрі зайнятості для ВПО?
Державна служба зайнятості пропонує низку соціальних послуг, спрямованих на допомогу особам з числа ВПО, зокрема:
Зміна порядку призначення соціальної допомоги людям зі статусом ВПО з 1 березня 2024 року
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» затверджений Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, п. 5-1 якого передбачено, що допомога непрацюючій особі працездатного віку призначається з місяця звернення.
Непрацююча особа працездатного віку протягом трьох місяців з дня призначення допомоги повинна сприяти своїй зайнятості, згідно з вимогами статті 4 Закону України «Про зайнятість населення». Якщо особа не сприяла своїй зайнятості або не набула статусу безробітного протягом трьох місяців з дня призначення допомоги, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення тримісячного строку.
Читайте ще: Військовий облік: що сьогодні необхідно знати роботодавцям та працівникам?