Співбесіда – це можливість продемонструвати свої навички, досвід і досягнення. Але через сором’язливість або страх здатися самозакоханими, кандидати часто невпевнено розповідають про свої успіхи та губляться у важливих деталях. Це може справити погане враження на роботодавця і значно знизити шанси отримати бажану посаду.

Щоб отримати роботу мрії та переконливо презентувати свої досягнення на співбесіді, дотримуйтесь наступних порад.

Фокусуйтеся на релевантних здобутках

Розповідайте про досягнення, які мають безпосереднє відношення до посади, на яку претендуєте. Наприклад, якщо в описі до вакансії вказано, що компанія хоче збільшити продажі або розширити ринок, підкресліть ті здобутки, які стосуються збільшення клієнтської бази. Якщо ж проходите співбесіду на посаду Project-менеджера, розкажіть детальніше про успіхи у керуванні проєктами та координуванні команд. Розповідати про навички, які ніяк не стосуються роботи, не варто.

Використовуйте конкретні приклади

Цифри і статистика додають переконливості. Тому не говоріть щось на кшталт «Підвищив ефективність команди» або «Збільшив продажі». Натомість скажіть «Організував тренінг для команди, що покращив їх продуктивність на 20%», «Зменшив терміни виконання проєктів на тиждень», «Реалізував нову стратегію продажів, яка призвела до збільшення доходу на 30% впродовж трьох місяців» тощо. Така конкретика допоможе роботодавцю оцінити ваш реальний внесок у розвиток компанії. 

Розкажіть, як ваші ідеї вплинули на бізнес-процеси в попередніх компаніях

Роботодавці дуже цінують ініціативних працівників, які пропонують і впроваджують ідеї, що підвищують ефективність компанії. Якщо у вас є схожі історії, поділіться ними. Наприклад, ви могли ініціювати зміни в робочому процесі, які скоротили час виконання проєктів на 30%, або впровадити новий підхід до управління ресурсами, який зменшив витрати на 20%. Розповідаючи про такі досягнення, обовʼязково зосередьтеся на тому, який вплив мали ваші ідеї. Також поясніть, яким чином виявили потребу в змінах, обґрунтували свої пропозиції, реалізували їх і виміряли результати. Це не тільки підкреслить навички аналітичного мислення, але й продемонструє здатність впливати на стратегічний розвиток компанії.

Використовуйте метод STAR

Ця методика допомагає структурувати відповіді на співбесіді та зробити їх чіткими та переконливими. Щоб нею скористатись, опишіть ситуацію (Situation), в якій опинилася компанія, завдання (Task), яке ви мали виконати, дії (Action), які ви вжили, і результат (Result), якого досягли. Наприклад: «Компанія втрачала клієнтів і доходи. Мені доручили знайти спосіб утримання клієнтів. Я проаналізував зворотний зв’язок клієнтів, виявив проблемні моменти та впровадив нову програму лояльності. У результаті рівень утримання клієнтів зріс на 15% за перші три місяці. Це позитивно вплинуло на прибутки компанії».

Не бійтесь говорити про невдачі

Роботодавці цінують кандидатів, які вміють визнавати помилки та робити висновки. Тому сміливіше розкажіть про неприємну ситуацію, поясніть, що пішло не так, і що ви зробили для її виправлення. Наприклад, «Я керував проєктом, який не вдався через погане планування ресурсів. Проаналізувавши помилки, розробив новий підхід, і в наступному проєкті ми завершили з перевищенням очікуваних результатів». Обговорюючи невдачі, ви демонструєте здатність до саморефлексії, навчання та росту. Крім того, підкреслюєте свою гнучкість, стійкість і бажання вдосконалюватися.

Пов’язуйте досягнення з майбутніми завданнями

Розповідаючи про здобутки, наголосіть, яким чином ваші навички можуть допомогти компанії рухатися вперед. Наприклад, якщо раніше ви керували проєктом з оновлення CRM-системи, який призвів до зростання продажів на 20%, зазначте, що плануєте використати цей досвід у впровадженні та налаштуванні CRM-систем для оптимізації продажів і підвищення їх ефективності на новій посаді. Завдяки такому підходу ви справите гарне враження та виділитеся серед інших кандидатів. 

Підкріплюйте досягнення рекомендаціями

Якщо у вас є рекомендаційні листи чи позитивні відгуки від попередніх роботодавців, обов’язково згадайте про них під час співбесіди. Це надасть додаткову впевненість роботодавцю в тому, що ваші досягнення – не вигадка, а підтверджені факти. Також, за можливості, надайте ці документи  співбесіднику. Це не лише підтвердить професійну репутацію, а й продемонструє відкритість і готовність підтвердити свої слова.

Дотримуючись вищезгаданих порад, ви зможете підготуватися до співбесіди та переконливо розповісти про свій досвід. Це допоможе вам створити позитивне враження і наблизить до омріяної роботи.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Додаткова інформація: що написати про себе в резюме?