Про Budni
Наші продукти
Валерія Руднічук, Talent Acquisition Stream Lead в Parimatch Tech — про нову реальність на ринку праці, поширені помилки та корисні поради під час пошуку роботи.
Конкуренція на ринку збільшилася
Ринок праці в IT, можна сказати, переживає нову реальність. З одного боку, за даними DOU, з початку повномасштабної війни в Україні кількість вакансій на платформі знизилася у 2-2,5 рази — в середньому це 1 000 вакансій на тиждень. Далі ми побачили невелике зростання, яке потім стабілізувалося.
З іншого боку, значно зросла активність кандидатів: якщо у 2021-му році на одну вакансію припадало в середньому чотири відгуки, то у квітні-травні на відкриту позицію відгукувалося вже шість людей.
Особливо це актуально для джуніорів. Починаючи з березня, близько 40% опублікованих вакансій на DOU розраховані на фахівців із досвідом 3-5 років, 32% — від року до трьох. І лише 7% нових вакансій — для спеціалістів без досвіду чи з досвідом роботи менше ніж рік. Це означає, що ринок став набагато конкурентнішим для початківців.
Акцент — на двох-трьох hard skills
Гарна новина — конкуренція не означає, що роботу отримати неможливо. Перший та головний крок для початківців — це, звичайно, отримати необхідні навички, особливо суто професійні. Водночас критично важливими з них є дві-три.
Не треба боятися вакансій з довгим описом стеку технологій, яку вимагає та чи інша позиція. Зазвичай, компанії описують ідеального кандидата, якого хочуть бачити в команді. Але ми живемо в неідеальному світі. Тому зазвичай є сенс уточнювати у рекрутерів — наскільки є знання тієї чи іншої технології критичними для посади.
Під час пошуку менеджерської роботи, найважливішим буде знання методологій, за яким працює компанія.
Тож варто або заздалегідь вивчити її під конкретну команду чи шукати роботу з урахуванням власних знань та досвіду — навіть якщо це організаційні навички, набуті в університеті.
Резюме залишається одним з головних інструментів для пошуку роботи
Резюме — це формалізована історія, тому тут є чітка структура та правила. І якщо досвідчені фахівці можуть іноді відходити від загальноприйнятих норм, новачкам та інтернам я раджу не вигадувати велосипед і дотримуватися чітких гайдлайнів, які допоможуть рекрутеру обрати саме вас.
У резюме потрібно вказати контактну інформацію, завдяки якій з вами буде легко та швидко зв’язатися. Це може бути пошта, соцмережі, LinkedIn — якщо його немає, раджу завести, бо це все ще головна платформа для зв’язку з рекрутерами. Досвід роботи, звичайно, також must have, навіть якщо жодного дня не працювали на відповідній посаді. Можна вказати інформацію про власні проєкти, домашні завдання з університету, курси та стажування. Сьогодні великі компанії працюють з рекрутмент-системами, що автоматично «сканують» резюме, тому важливо вказувати досвід та навички, що стануть для них таким собі «маяком».
Також важливо вказати в резюме освіту та, якщо є, володіння іноземними мовами. У багатьох випадках це може стати перевагою та виділить вас серед інших кандидатів.
Найважливіше загалом — бути прозорим та чітким у викладенні інформації, менше уваги приділяти «дизайну» та більше — навичкам.
Під час пошуку роботи гарно працюють cover letter. У них важливо відзначити, чому відгукнулася саме ця пропозиція та які навички можуть бути у пригоді. Але важливо написати цей лист так, щоб у рекрутера не було сумнівів, що це не копіпаст для кількох сотень компаній, а зацікавленість саме в конкретній вакансії.
Куди потім йти з резюме та cover letter? Війна струснула ринок і змусила компанії активніше використовувати нові шляхи пошуку людей. Ми бачимо, що зростає кількість ремоут-пропозицій (водночас офери на релокейт залишаються актуальними) та можливостей щодо навчання в самих компаніях: на внутрішніх курсах та у власних академіях.
Для пошуку роботи я б рекомендувала використовувати всі можливості: LinkedIn, DOU, Djinni, платформи та сервіси для пошуку роботи robota.ua, work.ua, grc, Jooble, Telegram-канали та ресурси як-от Glassdoor та Indeed для аналізу можливостей на іноземних ринках.
Компанії також публікують вакансії на власних сайтах, часто роблять це швидше та в більшому обсязі, ніж на інших ресурсах.
Тож відстежувати корпоративні ресурси також необхідно: це не тільки пошук нових можливостей, але й шанс дізнатися більше про компанію та її діяльність, що допоможе як на співбесіді, так і, безумовно, в подальшій роботі.
Нарешті, гарна можливість розпочати кар’єру — це внутрішні курси компаній та корпоративні академії. Зазвичай, до них беруть недосвідчених, але мотивованих людей, які готові розпочатий новий кар’єрний шлях. У нас — це Parimatch Tech Academy, де ми безкоштовно навчаємо людей IT та бізнес-спеціальностям — Java, DevOps, C# Automation, Sports Marketing, а найкращим випускникам пропонуємо офер. До речі, до 21 вересня в Академії триває набір на курс QA Automation with Java та Data Engineering.
Зворотний зв’язок допоможе з’ясувати слабкі сторони
Уявімо ситуацію: резюме надіслано, а у відповідь — «суха» відмова. Таких випадків буде вдосталь, і до цього треба бути готовим. Найкраще, що можна зробити в такій ситуації — попросити про фідбек.
Гарний рекрутер знає, як давати правильний, змістовий зворотний зв’язок — такий, що не буде деморалізовувати, а навпаки, вмотивує продовжувати пошук. Грамотний фідбек допоможе «підсвітити» ті аспекти досвіду, резюме чи cover letter, що потребують вдосконалення.
Рекомендації — значний плюс до резюме
Серед початківців, яких розглядає компанія, більше шансів буде мати людина з рекомендацією від співробітника.
І ні, це не історія не про «зв’язки» — це звичайні людські відносини: якщо резюме отримає рекрутер від свого колеги з коментарем «Я з ним працював на минулому проєкті, рекомендую до розгляду», то це загалом прискорить процес.
Водночас це, звичайно, не «магічна пігулка». Рекомендація може вплинути на факт та темпи розгляду — а ось на інтерв’ю вже треба покладатися виключно на себе. Іноді від людини «з рекомендацією» навіть чекатимуть більшого — але зрештою це варте того.
У підсумку додам, що роботу в умовах війни знайти важко, але цілком реально. Для багатьох компаній війна стала каталізатором для відкриття нових офісів, а це означає, що сьогодні більше шансів знайти роботу в українській компанії, але за кордоном.
До речі, в Parimatch Tech також є можливість приєднатися до команди на Кіпрі (у Лімасолі) та в Чехії (у Празі), де тепер знаходяться ще два наших R&D-центри. Дізнатися більше про наші релокейт-можливості можна за посиланням.
Бажаю вам успіхів та натхнення — нехай процес пошуку роботи мрії принесе вам задоволення!
Читайте ще: Як «увійти в IT»: покрокова інструкція від рекрутера