Процес пошуку роботи тривалий та часто сповнений невдачами на шляху до бажаного результату. Тому під час нього кандидати часто стикаються з відмовами на етапах відбору резюме, співбесід чи виконання тестових. Інколи з такими відмовами непросто впоратися. Адже на конкретну вакансію покладаються надії, будуються плани, які вщент розбиваються об «Вибачте, ми надали перевагу іншому кандидату». Розповідаємо, як не зациклюватися на відмові під час пошуку роботи та рухатися впевнено далі.

Крок 1: Не сприймати відмову надто близько до серця

Під час відмови важко втриматися від того, щоб не почати себе гнобити та звинувачувати у всіх бідах. Адже ми здатні сприймати ситуацію «Мені відмовили у працевлаштуванні» як «Я – нездара і зі мною щось не так». Проте тут важливо розуміти, що з труднощами під час пошуку роботи стикаються, мабуть, усі, тому відмова роботодавця зовсім не характеризує вас як особистість. 

Також враховуйте те, що вам невідомі багато факторів, які стали причиною ухвалення рішення не на вашу користь. Тут може йтися далеко не про ваші навички чи релевантний досвід. 

Крок 2: Прийняти зворотний звʼязок

Після відмови рекрутер має подякувати вам за приділений час, підкреслити ваші сильні сторони та пояснити, чому перевагу надали не вам. Якщо він цього не робить, не соромтеся поставити питання, відповіді на які вас цікавлять.

Прислухатися до фідбеку — це найцінніше, що ви можете зробити для себе під час пошуку роботи та отриманої відмови. Так ви будете знати, над чим варто попрацювати, що вдосконалити та які сильні сторони підкреслювати наступного разу.

Крок 3: Проаналізувати ситуацію

Далі ретельно обдумуйте свої дії, що потрібно було б вдосконалити у резюме чи на співбесіді. Часто йдеться про незначні огріхи, які в сукупності не дають вам виділитися на фоні інших кандидатів, наприклад, відсутність усмішки на співбесіді чи надмірна соромʼязливість. 

Також в ході цього аналізу ви можете зрозуміти, що насправді вам не була потрібна ця вакансія і кар’єра в цій компанії не склалася б. Скоригуйте вектор свого пошуку і на наступних співбесідах будете почуватися більш впевнено.

Крок 4: Робота над помилками

Відмова — частина процесу пошуку роботи. Проте якщо ви отримуєте відмову за відмовою, то потрібно проаналізувати всі свої дії та провести роботу над помилками. До прикладу, на співбесіді ви не знаєте, що розповісти про себе — підготуйтеся заздалегідь і ця розповідь буде звучати впевнено та справить необхідне враження на роботодавця.

Попрацюйте над навичками та досвідом, яких вам забракло для отримання оферу. Ви можете пройти необхідні курси, здобути досвід на своїй поточній посаді тощо.

Щоразу перед співбесідою не забувайте ще раз прочитати вимоги у вакансії та ототожнити їх зі своїми вміннями, саме на них треба робити акцент під час самопрезентації.

Крок 5: Не очікуйте лише перемог

Після всіх попередніх кроків відправляйтеся знову на пошуки, проте не очікуйте, що гарну пропозицію ви отримаєте в найкоротші терміни. В умовах війни ринок праці переживає не найкращі часи, тож ваш термін пошуку роботи може розтягнутися в часі. А якщо ви ще й очікуєте від компанії багато бенефітів, гарну заробітну плату та комфортні умови праці — то пошуки можуть затягнутися надовго. 

Не забувайте хвалити себе за власні перемоги та здобутки, підкреслювати свою цінність та працювати над саморозвитком. Тоді робота мрії точно буде у ваших руках.

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Що таке transferable skills? 10 прикладів навичок для вашого резюме