Про Budni
Наші продукти
Пошук роботи, професійне навчання, сприяння в започаткуванні власної справи, фінансова підтримка безробітних, а для роботодавців – підбір кваліфікованих кадрів – дещиця того, чим сьогодні займається Державна служба зайнятості (ДСЗ).
Держслужба зайнятості має змогу «підхопити» людей у різних життєвих обставинах, зокрема – учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб (ВПО), людей з інвалідністю тощо. І йдеться не просто про виплати, а про нові можливості: перекваліфікацію, отримання ваучера на навчання; участь у грантових програмах на створення або розвиток власного бізнесу, зокрема для ветеранів та другого з подружжя. А ще – різні види компенсацій роботодавцям, зокрема – відшкодування витрат за працевлаштування ВПО, учасників бойових дій, людей з інвалідністю (та за облаштування для них робочих місць) тощо.
Професійне навчання: отримати новий фах або підвищити кваліфікацію
Щоб здобути нову професію чи підвищити кваліфікацію, не обов’язково шукати платні курси. Таку можливість дає Держслужба зайнятості. Вона регулярно збирає та аналізує статистику: які вакансії актуальні, в яких галузях бракує кваліфікованих кадрів, який запит іде від роботодавців. І на основі цього запускає нові програми навчання або коригує, розширює вже наявні.
Служба зайнятості пропонує кілька послуг з профнавчання. Перший – навчання зареєстрованих безробітних на замовлення роботодавця або для самозайнятості, якщо людина хоче започаткувати власний бізнес. Навчання проходить у закладах освіти різних форм власності, зокрема, в центрах професійно-технічної освіти ДСЗ. Це унікальні заклади, які здійснюють навчання дорослого населення за 95 ліцензованими робітничими професіями та близько 400 освітніми програмами.
Також деякі категорії громадян можуть безкоштовно отримати ваучер на навчання, максимальна сума якого зараз становить 30 тис. грн. Це можливість для людей, які мають професійно-технічну або вищу освіту і не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні. Зокрема, це: ті, кому 45+ років, ВПО, люди з інвалідністю, учасники бойових дій, звільнені з полону та ті, хто отримав контузію, каліцтво або поранення під час воєнних дій. Навчатися за ваучером можна за однією зі 124 професій/спеціальностей, перелік яких затверджено Міністерством економіки України.
З осені минулого року діє експериментальний проєкт професійного навчання учасників бойових дій та людей, які отримали інвалідність внаслідок війни. Це безкоштовне навчання здійснюється в закладах освіти служби зайнятості. Окрім навчання, слухачам забезпечується безкоштовне проживання, а також компенсуються витрати на проїзд та медогляд (у разі необхідності його проходження). Усе для того, щоб ветерани та люди з інвалідністю підвищили свою кваліфікацію чи опанували нову професію, а роботодавець отримав підготовлені кадри.
Відкрити або масштабувати власний бізнес
Людина може мати чітко продуманий бізнес-план, щоб відкрити або розширити власну справу, але часто на заваді стає нестача грошей. Адже потрібно орендувати приміщення, придбати обладнання чи взяти його в лізинг, закупити сировину та матеріали. Допомогти може урядова грантова програма «Власна справа».
Нині служба зайнятості супроводжує два проєкти цієї програми – мікрогрант «Власна справа» та «Грант для ветеранів та другого з подружжя».
Програма «Власна справа» спрямована на розвиток бізнесу в Україні та створення нових робочих місць. Це можливість отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн. Підприємці Харківщини можуть отримати до 500 тис. грн. Так уряд стимулює розвиток економіки регіону, який потерпає від системних обстрілів та руйнувань.
Отримати «Грант для ветеранів та другого з подружжя» можуть учасники бойових дій, люди з інвалідністю внаслідок війни та один із подружжя ветерана. Розмір гранту – до 1 млн грн. Головна умова – створення нових робочих місць. Так держава бореться з безробіттям та підтримує бізнес.
Які компенсації може отримати роботодавець?
З початком повномасштабної війни в Україні багатьом людям потрібна підтримка держави. Йдеться насамперед про ВПО, учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни. Тож низка урядових програм передбачає компенсацію витрат роботодавцю за працевлаштування цих категорій людей.
Під час воєнного стану в Україні ті роботодавці, які працевлаштовують ВПО, можуть отримати компенсацію в розмірі мінімальної заробітної плати, яка нині становить 8 тис. грн на місяць. Термін виплат – три місяці, а за працевлаштування ВПО з інвалідністю – шість місяців з дати працевлаштування.
Крім того, роботодавці можуть отримати від держави компенсацію за працевлаштування зареєстрованих безробітних з-поміж ВПО за направленням центру зайнятості.
Також передбачена компенсація за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Розмір компенсації зараз становить до 106,5 тис. грн – у разі облаштування робочого місця для людини з інвалідністю І групи та до 71 тис. грн – для людини з інвалідністю ІІ групи.
Так керівників компаній та підприємців мотивують працевлаштовувати людей з інвалідністю та забезпечувати їм комфортні умови роботи.
Подати заявку про відшкодування витрат, наприклад, за придбані спеціальні меблі, обладнання, інші допоміжні засоби можна впродовж 90 днів з моменту працевлаштування людини з інвалідністю.
Є й інші компенсаційні програми для роботодавців. Докладніше дізнатися про них можна в будь-якому центрі зайнятості або через «гарячу лінію» за телефоном 0 800 600 288.
Війна спричинила брак кваліфікованих кадрів на ринку праці. Саме тому створюються програми, які дають можливість започаткувати або розширити власний бізнес, безоплатно змінити фах або підвищити свою кваліфікацію, а також знайти роботу чи закрити потребу в працівниках.
Читайте ще: Додаткова інформація: що написати про себе в резюме?