Про Budni
Наші продукти
Багато жителів України в пошуках кращого життя виїжджають на заробітки до інших країн. Тож ми поцікавились у міжнародного експерта ринку праці Давида Сейферта, чим приваблюють українців зарубіжні роботодавці, які умови праці чекають на наших співвітчизників у Польші та Німеччині, і як зміниться законодавство для заробітчан у 2020 році.
– Пане Давиде – ви міжнародний експерт ринку праці. Чи працівники з України, які працюють у Польщі, виїдуть до Німеччини?
– Частково так, але не варто цього боятися, міграція – це нормальне явище у всьому світі. Все більше людей обирають економічну міграцію. Дослідження, проведені Загальнопольським Конвентом Агенцій Праці*(OKAP) показують, що основною причиною, чому громадяни України хочуть виїхати з Польщі до Німеччини, є вища заробітна плата (90,7%) та вищий рівень життя (54,4%). Краща соціальна допомога стала аргументом для кожного шостого працівника з України, а безкоштовні курси мови – для кожного сьомого. Причиною міграції є просто кращий рівень життя.
– Як ви розумієте «кращий рівень життя»?
– Я чув, що в Україні кажуть: «якщо ти будеш талановитим у Польщі, ти досягнеш успіху». На жаль, щоб досягти успіху в Україні, потрібно мати контакти. Тож йдеться не тільки про можливість заробітку, але також про справедливий розвиток, кращі перспективи і стабільність. Про щось, що не залежить від походження і зв’язків, а від власної праці та власних знань. Я думаю, що люди втомилися від корупції, відсутня також віра в те, що це зміниться. Це одна з причин, чому вони хочуть виїхати з України в інші країни.
– Що ви думаєте про умови, які Польща пропонує для емігрантів?
– Я думаю, що умови хороші. Іноземці мають доступ до всіх можливих допомог і не відчувають обмежень. Вони отримують фінансові пільги на дітей, такі як програма 500+ та повернення податків, а також інші соціальні пільги, саме так як і польські громадяни.
Що важливо, в культурному плані Польща дуже близька до України через нашу спільну історію. Мови надзвичайно схожі, завдяки чому не треба навчатися в мовних школах, не потрібні додаткові фінансові витрати та не вимагається приділяти багато часу навчанню. Звичайно, шкода, що у Польщі немає спеціальної загальної стратегії інтеграції з іммігрантами, але після того, як сотні людей приїхали жити до нас, можна побачити, що органи місцевого самоврядування намагаються сприяти старту в новій країні. У нас, в Польщі, немає соціальної напруженості в цьому відношенні, і ми хотіли б, щоб мігрантів було більше. Після того, що відбувається в яслах, дитсадках та школах, видно, що все більше сімей хочуть оселятися тут на постійне проживання.
Це нас дуже радує, тому що нам потрібні працівники з України, але ми також знаємо, що ми повинні створити їм кращі умови для роботи і життя. Завдяки нашій галузі, тимчасовій роботі та аутсорсингу, а також нашій наполегливій роботі, в області прискорення отримання дозволу на роботу та проживання, я сподіваюся, що це буде відбуватися.
– Все звучить дуже гарно, але здається, що Німеччина пропонує кращі умови, правда?
– Так, це правда. Німеччина має продуману міграційну політику, що спостерігається після введення візових норм у 2017 році та запровадження безвізового режиму. Німеччині потрібні працівники, оскільки їхнє суспільство старіє, а кожного року 500 тисяч людей виходить на пенсію.
За даними deutschalnd.de, у Німеччині існує потреба у кваліфікованих працівниках, таких як програмісти, інженери, медсестри чи лікарі, а також опікуни у догляді за людьми похилого віку. Є тисячі пропозицій, але ви повинні пам’ятати, що потрібне знання німецької мови, а кваліфікації часто набагато вищі, ніж у людей, які прибувають, наприклад, з України.
У 2018 році до Німеччини прибуло 1,4 мільйона мігрантів, з яких 400 тисяч – з-за меж Європейського Союзу. Через рік, однак, виявилося, що половина з них повернулася до своїх рідних країн або поїхала далі. Заробіток більший, але Німеччина ставить планку високо.
– Але деяким вдається отримати роботу мрії. Як ви це бачите в майбутньому?
– Згідно з німецькою статистикою, наприкінці 2019 року в Німеччині легально проживало близько 150 тисяч людей з України, 25 тисяч з Грузії та 17 тисяч з Молдови. Період перебування довгий, а дані свідчать, що це особи з високою кваліфікацією. Через те, що Німеччина має продуману систему міграції та уточнені норми, і проводить ці процеси вже понад 30 років, я не сподіваюся, що міграція до Німеччини буде нагадувати міграцію поляків до Великобританії, куди за один рік виїхало декілька сотень тисяч людей. Німеччина дозволяє приїхати, ознайомитись з умовами, представити свої вміння, а потім повільно здійснює процеси набору, вибираючи тих людей, які їй найбільш потрібні.
– Отож, як виглядатиме німецький ринок праці у 2020 році?
– Перш за все, Німеччина вирішила, що не буде проводити досліджень ринку праці на центральному рівні. Про кількість дозволів на роботу, які видаватимуться, будуть приймати рішення роботодавці та профспілки.
Це дуже добре рішення, адже буде враховуватися професійна відповідність людини до місця, де вона буде працювати. З іншого боку, це чіткий сигнал, що процеси не будуть відбуватися автоматично і масово, а будуть спрямовані до обраної групи людей. Це необхідне рішення, щоб оцінити та порівняти кваліфікації кандидатів, які претендують на роботу, наприклад, медсестер. Хто краще перевірить вміння і знання в цій професії, ніж представник медичної галузі?
Складність полягає в тому, що Німеччина розділена на федеральні землі і вони перебувають у процесі встановлення власних законів ще до відкриття ринку праці, тому правила між цими регіонами можуть відрізнятися.
– Які зарплати в Польщі порівняно з зарплатами у Німеччині?
– Цікаво те, що у багатьох місцях Польщі виробничі працівники отримують чистий дохід у розмірі близько 800 євро, мінімальний розмір заробітної плати був піднятий нашим урядом на 15%, а молоді люди до 26 років взагалі не платять податків. Однак у Німеччині таких фінансових полегшень немає, а вартість життя, включаючи проживання, дуже висока. Тож потрібно ретельно порівнювати пропозиції, враховуючи ставку нетто, але також враховуючи вартість життя. У цьому аспекті порівняння Польщі з Німеччиною значно покращилося. Зростання заробітної плати в Польщі, яке було оголошене, призведе до того, що наш ринок праці буде більш привабливим.
– Яке значення матиме Польща у цій зміні?
– Я вважаю, що ми не є транзитною країною на шляху до Німеччини. Ми – міст, який з’єднує Україну з Німеччиною. Завдяки нашим, польським компаніям можливість знайти легальну роботу з іншого боку Одера може бути набагато простішою завдяки нашим економічним контактам та багаторічній співпраці на ринку праці.
*Дані на основі опитувань, проведених Загальнопольським Конвентом Агенцій Праці.
Читайте більше за тегами: