Про Budni
Наші продукти
З початку дії воєнного стану в Україні законодавство про мобілізацію та військовий облік постійно оновлюється. Команда юридичної фірми Asters підготувала огляд, в якому надала та проаналізувала нещодавні зміни.
Юна Потьомкіна, партнерка Asters
Антон Сінцов, радник Asters
Огляд законодавства про мобілізацію та військовий облік: нещодавні зміни
Продовження дії воєнного стану та строку загальної мобілізації
Закон України «Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”» від 15.01.2025 № 4220-IX та Закон України «Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації”» від 15.01.2025 № 4221-IX продовжують воєнний стан та загальну мобілізацію на 90 діб – з 08.02.2025 року до 09.05.2025 року.
Зміни до Постанови № 76. Бронювання через портал «Дія»
1 грудня набрала чинності постанова Кабміну від 22.11.2024 року №1332, якою:
– він перебуває на військовому обліку;
– працює (офіційно працевлаштований) у критично важливому підприємстві;
– уточнив свої персональні дані (безвідносно до дати уточнення);
– не перебуває у розшуку;
Зміни до Постанови № 76. Робочі зміни
Постанова Кабміну від 28.02.2025 № 233 вносить низку змін:
Продовження терміну перебронювання до 31 березня
Кабмін Постановою від 25.02.2025 р. № 208 продовжив термін для перебронювання працівників до 31 березня.
До цієї дати також будуть чинними бронювання працівників підприємств, які ще не встигли підтвердити критичність та перебронювати працівників.
Бронювання працівників зв’язку
04.03.2025 р. Кабмін змінив порядок бронювання військовозобов’язаних працівників мобільних операторів і провайдерів інтернету. Нововведення спрямовані на підтримку стабільної роботи мобільного зв’язку та інтернету, особливо під час перебоїв з електропостачанням.
Спрощений порядок бронювання для операторів газорозподільних систем
Кабмін Постановою від 10.01.2025 р. № 11 спростив процедуру бронювання та надання статусу критично важливого підприємства для операторів газорозподільних систем. Зміни стосуються підприємств, які забезпечують стабільне функціонування систем газопостачання в умовах особливого періоду.
Зміни до порядку розгляду заяв про відстрочку від мобілізації, строків дії відстрочки та переліку необхідних документів
Кабмін оприлюднив Постанову № 1558 від 31.12.2024 р., якою вносить зміни до порядку розгляду заяв про відстрочку, її строків, підтверджувальних документів та повноважень ТЦК та СП, зокрема:
Оновлення військово-облікового документа (далі – ВОД):
Перевірка та скасування відстрочки від призову
У разі продовження мобілізації вона поновлюється автоматично. Відмова у відстрочці може бути оскаржена в суді.
Відстрочка від призову:
Оновлення переліку документів для підтвердження права на відстрочку:
Заброньовані особи
Для військовозобов’язаних, які заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами або організаціями, необхідно подати: список військовозобов’язаних, запропонованих до бронювання, у формі електронного документа через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Це передбачено Порядком бронювання, затвердженим постановою Кабміну від 27.01. 2023 р. №76.
Особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до служби
Військовозобов’язані, які є особами з інвалідністю або мають тимчасову непридатність до військової служби за висновком ВЛК (терміном на 6-12 місяців), повинні надати один із таких документів:
Наукові, науково-педагогічні та педагогічні працівники
Для працівників закладів освіти чи науки, які мають відповідні посади і працюють за основним місцем роботи (не менше ніж на 0,75 ставки), потрібно подати:
Зміни у проходженні ВЛК
Кабмін постановою № 91 від 28.01.2025 р. змінив порядок призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабміну №560 від 16.05.2024 року. Відтепер, щоб пройти огляд для визначення придатності до військової служби, не обов’язково йти до ТЦК та СП за паперовим направленням. Військовозобов’язаний може подати запит на електронне направлення через сервіс «Резерв+» та отримати повідомлення у своєму смартфоні, це дозволить безпосередньо прийти у медичний заклад, не відвідуючи ТЦК та СП.
Спочатку електронне направлення зможуть генерувати військовозобов’язані, які самі бажають пройти огляд для визначення придатності (добровольці), згодом функція буде доступна і для людей, які отримали повістку на проходження ВЛК.
Зміни спрямовані на спрощення та прискорення процесу направлення на ВЛК, зменшення бюрократичних процедур і підвищення прозорості.
Також, Постанова №91 зазначає, що:
Продовження терміну проходження ВЛК для обмежено придатних
Змінами від 12.02.2025 р. до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.
Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК та СП (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України – до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на ВЛК для проходження медичного огляду.
Читайте ще: Як повідомити працівнику про звільнення? Рекомендації юристки та HR-фахівця