Про Budni
Наші продукти
Зустрічі з працівниками щодо звільнення ніколи не бувають легкими. Але дотримання ключових рекомендацій фахівців допоможе зробити їх менш напруженими для всіх учасників.
Звернулися до експертів за рекомендаціями, які допоможуть зробити так, щоб зустріч з працівником щодо звільнення пройшла успішно (наскільки це можливо) та з дотриманням усіх законодавчих норм.
Рекомендації HR-фахівця
Олексій Велитченко, HRBP в robota.ua
Зустріч щодо звільнення – це складний і стресовий процес як для працівника, так і для HR-а. Тому важливо провести її професійно, етично та коректно, щоб мінімізувати негативні наслідки та зберегти репутацію компанії. Пропоную дотримуватися наступних рекомендацій:
Обирайте правильний момент і місце
Підготуйтесь заздалегідь
Не затягуйте зустріч
Будьте професійними, але людяними
Заздалегідь підготуйте інформацію про звільнення
Не залишайте працівника без підтримки
Завершуйте розмову коректно
Карина Сагайдак, юристка EVERLEGAL
Звільнення працівника – це непростий і відповідальний процес, який потребує не лише дотримання трудового законодавства, а й коректного підходу до комунікації. Роботодавцям важливо враховувати правові аспекти та етичні норми, щоб уникнути можливих юридичних ризиків при реалізації цієї процедури.
Як повідомити працівнику про звільнення?
Українське законодавство не зобов’язує роботодавця попереджати працівника про його звільнення. Винятком є лише впровадження на підприємстві процедури скорочення чисельності або штату працівників, де роботодавець зобов’язаний письмово про це повідомити за 2 місяці.
З етичної точки зору, роботодавці мають враховувати, що завчасне попередження співробітника про намір звільнити його дає такому працівнику можливість підготуватися до цього складного життєвого етапу. Однак при цьому варто розуміти, що деякі недобросовісні працівники можуть зловживати такою інформацією, намагаючись відтягнути момент звільнення або навіть перешкоджати його реалізації. Наприклад, працівник може піти на лікарняний, що ускладнить виконання процедури звільнення.
Тому, хоча етичні аспекти вимагають завчасного попередження працівника, роботодавцям слід зважати на можливі ризики, що виникають при роботі з певними категоріями працівників.
Що робити роботодавцю, якщо виникла ситуація, за якої працівника потрібно звільнити «день у день»?
За наявності згоди між працівником і роботодавцем трудовий договір може бути припинений у визначений сторонами строк і навіть «день у день». Це стосується і звільнення на підставі п. 1 ст. 36 (за угодою сторін), так і на підставі ст. 38, 39 (за ініціативою роботодавця) КЗпП України.
Водночас звільнити працівника за ініціативою роботодавця «день у день» не завжди є можливим. Більшість підстав для такого звільнення, передбачених у ст. 40, 41 КЗпП України, вимагають від роботодавця певних процедур і додаткового часу для їх належного оформлення.
Основні поради, які допоможуть без законодавчих проблем звільнити працівника
Роботодавцям потрібно пам’ятати, що звільнення – це складний, але необхідний процес. Якщо провести його грамотно, з повагою та розумінням, слідуючи букві закону, це допоможе зберегти лояльність працівників та репутацію компанії.
Читайте ще: Матеріальна допомога працівникам: хто може отримати, в якому розмірі та з яких причин?