У сучасному світі, коли темп життя стрімко наближається до максимуму, важливо не загубити себе серед щоденних турбот і обов’язків. 

Поспілкувались з дипломованою психологинею та психотерапевткою — Мирославою Третяк — для того, щоб зрозуміти, як турбуватися про себе та зберегти внутрішню гармонію. У статті — 10 порад, які допоможуть вам це зробити.

Дбайте про фізичне здоровʼя

«Наше тіло — це великий подарунок, і те, як ми до нього ставимось, показує, чи ми турбуємось про себе, чи ні»— говорить Мирослава. 

Щоб тіло було здоровим, варто періодично виконувати фізичні вправи, дбати про гігієну, доглядати за собою. Якщо це робимо — ми турбуємось про себе.

Відпочивайте

Для цього відведіть у графіку конкретний час для відпочинку, враховуючи фізичні, емоційні та інтелектуальні аспекти. Відводьте час для дозвілля, навіть якщо здається, що ви завжди в русі. Регулярний відпочинок — запорука нашої ефективності та здоров’я. 

«Такий відпочинок важливо проводити наодинці із собою», — наголошує психологиня.

Працюйте з чинниками, які утворюють стрес, або ж уникайте його

Будьте уважні до ситуацій, в яких ви відчуваєте напруження, вчіться ефективно реагувати на них. Якщо не вдається — дозвольте собі їх прожити. Але обовʼязково відновлюйтесь після стресових подій: відпочивайте більше ніж зазвичай, не перезавантажуйтесь роботою та не робіть те, чого не можете. Такі дії можуть більше нашкодити. 

«Памʼятайте, що ефективне управління стресом допомагає зберегти психічне здоровʼя та покращити якість вашого життя».

Знайдіть те, що приноситиме задоволення

Присвятіть час тому, що вас цікавить, і що приносить радість. Це допоможе зняти стрес і зміцнить внутрішні ресурси. «Це може бути щось релаксуюче, наприклад, живопис або музика. Головне — щоб цією справою ви займалися регулярно», ділиться думками психологиня.

Говоріть про свої відчуття

Турбота про себе включає навички рефлексії та навички висловлювання своїх почуттів. Не тримайте все у собі, говоріть про свої емоції, але тільки з людьми, яким довіряєте. 

Якщо ви відчуваєте, що цього недостатньо, — обовʼязково зверніться до психолога.

Пізнавайте себе та світ навколо

Пізнання себе та довкілля є важливою складовою особистого розвитку та самотурботи. Цей процес не лише допомагає зберегти емоційне здоров’я, але й розширює нашу свідомість і дає можливість краще розуміти свої потреби та бажання. 

До такого пізнання можна віднести:

  • Читання книг.
  • Подорожі.
  • Зосередження на моменті.
  • Взаємодія з людьми тощо.

«Це все допомагає потурбуватися про себе. Можна навести порівняння — якщо ми любимо людину і хочемо про неї потурбуватися, то ми також хочемо розповісти їй про щось цікаве та розкрити цей світ по-новому».

Відстоюйте власні кордони

Навчіться говорити «ні» та встановлюйте межі у відносинах із людьми. Також визначте свої пріоритети та не соромтеся висловлювати свої потреби. Це сприятиме підтримці психічного здоров’я та допоможе уникнути зайвого стресу.

«Якщо близькій людині хтось робить боляче/неприємно, ми станемо на захист і не дозволимо кривдити її (фізично чи психологічно). Ми захистимо й скажемо «ні» тому, хто переходить кордон. Так само захищати ми повинні самі себе», — зазначає Мирослава Третяк.

Дбайте про якісний сон

Виділяйте достатньо часу для сну. Відновлення енергії вночі допоможе вам бути більш витривалими й емоційно стійкими. 

Щоб покращити сон варто:

  • Створити тиху атмосферу.
  • Відмовитись від ґаджетів увечері.
  • Уникати важкої їжі та напоїв перед сном.
  • Медитувати.

Позитивно мисліть

Позитивне мислення варто розвивати цілеспрямовано, адже воно не є характерним для нашого мозку. Для цього визначайте та оцінюйте свої успіхи, уникайте негативних думок і фокусуйтеся на можливостях для розвитку та вдячності.

«Такий підхід відображає ставлення людини до себе, а отже – і до навколишнього світу через призму позитиву, добра, любові. Саме так нам варто сприймати себе, і те, що нас оточує», – ділиться психологиня.

Вживайте якісну та здорову їжу, носіть гарний одяг

Одяг і харчування впливають на наше самопочуття. Коли ми одягаємо речі, які нам подобаються і в яких відчуваємо себе комфортно, ми відчуваємо себе впевненіше. Також звертайте увагу на якість їжі, споживайте здорові продукти. Це сприятиме покращенню фізичного здоров’я та позитивно впливатиме на емоційний стан. 

«Догляд за власним тілом і виглядом — важливий аспект самопідтримки, який допомагає відчувати себе краще всередині та ззовні».

Памʼятайте, що турбота про себе — не егоїзм, а необхідна навичка для підтримки вашого фізичного та психічного добробуту. Сподіваємось, вищезгадані поради стануть вашим провідником на шляху до глибшого розуміння себе та власного щастя.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

Читайте ще: Як побороти лінь і змусити себе працювати? 11 корисних порад