Про Budni
Наші продукти
Що робити роботодавцеві, якщо виникає підозра, що працівник зловживає лікарняними? Як діяти в межах закону, зберігаючи баланс між правами працівника та інтересами компанії? У матеріалі експертка коментує правові механізми, можливі дії роботодавця та ключові ризики, які слід врахувати, щоб не порушити трудове законодавство.
Нагадуємо, якщо у вас є запитання до юристів, які потребують роз’яснень, – надішліть нам його на пошту budni.info@robota.ua і ми спробуємо вам допомогти разом з фахівцями з трудового права.
Юлія Пікалова, адвокатка юридичної компанії Bargen
Як часто працівник може брати лікарняний? Чи є обмеження?
На сьогодні законодавством України не встановлено жодних обмежень щодо кількості випадків, коли працівник має право піти на лікарняний. Відповідно, працівник може брати стільки разів листок непрацездатності та бути на лікарняному, скільки йому потрібно. Проте, якщо працівник знаходиться на лікарняному понад 4 місяці підряд, роботодавець може його звільнити за власною ініціативою. Таке право для роботодавця передбачено п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.
Плануючи звільнення працівника за цим пунктом, роботодавець має врахувати важливі нюанси:
Закон чітко не визначає ознак зловживання лікарняними – кожен випадок індивідуальний. Але роботодавець може звернути увагу на типові підозрілі ситуації, що повторюються:
Ці ознаки не є вичерпними й завжди потребують індивідуальної оцінки.
Ні, однієї підозри недостатньо для відмови в оплаті лікарняного. Проте, роботодавець має беззаперечне право на перевірку обґрунтованості виданого листка непрацездатності.
Оплата лікарняного не передбачена у низці випадків, визначених законом. Зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, якщо:
Ці винятки визначає ч. 1 ст. 16 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Роботодавець має право ініціювати перевірку обґрунтованості лікарняного працівника, але самостійно її проводити не може. Це роблять уповноважені представники Пенсійного фонду України (ПФУ) відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Постанови КМУ № 185 від 03.03.2023.
Щоб ініціювати перевірку, роботодавець повинен:
Якщо допомога вже була виплачена, а лікарняний визнано необґрунтованим, компенсацію здійснює медзаклад або лікар-ФОП, який його видав. З відповідною вимогою звертається територіальний орган ПФУ (відповідно до ст. 28 Закону).
Ні, безпосередньо роботодавець не може напряму звертатись до органів охорони здоров’я чи лікарів для перевірки обґрунтованості лікарняного, оскільки, як детальніше було описано вище, таким правом (згідно з законодавством) наділені саме органи ПФУ або уповноважені ними лікарі.
Якщо листок непрацездатності буде визнано необґрунтованим і буде встановлено, що працівник свідомо сприяв цьому (надав неправдиві дані, домовився з лікарем тощо), його можуть притягнути до:
У всіх випадках необхідно мати достатні докази вини працівника.
Закон не передбачає окремої підстави для звільнення за зловживання лікарняними. Але якщо лист непрацездатності (або кілька) буде визнано необґрунтованим, можливі такі варіанти звільнення:
Для звільнення на цих підставах потрібні докази, що саме працівник винен у необґрунтованому лікарняному, а не лікар. Також роботодавець має дотриматись процедури притягнення до дисциплінарної відповідальності згідно зі ст. 149 КЗпП.
Якщо працівника безпідставно звинуватили у зловживанні лікарняними, він може подати скаргу до Держпраці та ініціювати перевірку.
Якщо буде встановлено порушення трудових прав (наприклад, незаконне стягнення, мобінг, невиплата або затримка виплати лікарняних, позбавлення премій), на роботодавця можуть накласти штраф від 1 до 3 мінімальних зарплат (ст. 265 КЗпП).
Крім того, посадовим особам роботодавця загрожує адмінштраф — від 510 до 1700 грн (ст. 41, 173-5 КУпАП).
Також працівник може звернутися до суду, а роботодавцю доведеться відшкодувати судові витрати, моральну шкоду або інші виплати, якщо суд стане на бік працівника.
Щоб запобігти зловживанням лікарняними, роботодавцю варто:
Ці заходи допоможуть зменшити ризики і стимулювати працівників дотримуватись правил.
Читайте ще: Невидимі години роботи: розбираємось, що означає термін «ненормований робочий день»