Про Budni
Наші продукти
Ментальне здоровʼя українців, які залишилися в Україні, та й тих, хто через війну виїхав за кордон, дуже крихке. Подейкують, що це ще «квіточки»: основні загострення та проблеми ми відчуємо після нашої перемоги. Без фахівців, звісно, обійтися буде важко. Заглядаючи наперед та відчуваючи актуальність цієї проблеми тут і зараз, вирішили звернутися до експертки та дізнатися основні відмінності між психологами, психіатрами, психотерапевтами та психоаналітиками. Адже часто функціонал таких фахівців плутають та помилково звертаються не до тих, хто може їм допомогти, витрачаючи свій час.
Також стаття буде корисною тим, хто цікавиться карʼєрою у сфері психічного здоровʼя. Розуміння відмінностей між цими професіями може допомогти визначити, яка з них відповідає вашим інтересам та досвіду. Так, ви зможете обрати кар’єрний шлях, який підходить саме вам.
Ольга Карпенко, медична психологиня, спеціалістка з когнітивно-поведінкової терапії
Хто такий психолог?
Психолог спеціалізується на вивченні поведінки та психічних процесів. Сюди входять емоційні та когнітивні процеси, те, як люди взаємодіють з навколишнім середовищем та іншими людьми.
Психолог займається консультуванням, психодіагностикою та психокорекцією. За допомогою активного слухання, спеціальних питань допомагає впоратися з сильними емоціями та розібратися в конкретній життєвій ситуації. Психолог надає підтримку у безпечному середовищі, в якому клієнт може виговоритися та отримати певні рекомендації. Психолог не займається лікуванням психічних розладів та глибинних емоційних проблем.
До психолога варто звернутися, якщо у вас виникли певні труднощі на роботі, у стосунках, ви не знаєте, ким піти працювати або хвилюєтеся перед важливим виступом тощо.
Однією з найбільш помітних відмінностей між психологом і психіатром є те, що психологи не є лікарями. Вони не мають медичної освіти і не навчаються загальної медицини або призначенню ліків.
Психологи проводять діагностику людей, використовуючи різні методики та тести.
Хто такий психіатр?
Це лікар. Як і психологи, психіатри спеціалізуються на вивченні, діагностиці, профілактиці та лікуванні емоційних, психічних, поведінкових проблем та проблем розвитку. Психіатри діагностують психічні розлади та зосереджуються на хімічному дисбалансі в мозку. Вони можуть оцінити як психічні, так і фізичні наслідки розладу.
До психіатра можете звернутися, якщо відчуваєте, що «більше не можете», симптоми занадто сильні та потрібно якнайшвидше почати лікування.
Однак, на відміну від психологів, психіатри є лікарями та мають медичну освіту. Як лікарі, психіатри можуть виписувати ліки та надавати певні консультації, а також направити пацієнта до психолога або терапевта для додаткового консультування або терапії.
Хто такий психотерапевт?
Психотерапевти – це вузькоспеціалізовані фахівці з психічного здоровʼя, які мають спеціалізовану підготовку в галузі розмовної терапії.
Такі кваліфіковані фахівці допомагають пацієнтам з різноманітними емоційними проблемами або розладами. Люди з освітою в галузі психології, психіатрії, соціальної роботи або поведінкової терапії можуть продовжувати карʼєру психотерапевта. Ці фахівці використовують психологічні методи, щоб допомогти людям подолати особисті проблеми, покращити якість життя та змінити власну поведінку.
Це може включати надання підтримки під час стресових періодів у житті пацієнта або допомогу парам і сімʼям у подоланні проблем у стосунках. Психотерапевти можуть використовувати різноманітні методи, щоб допомоги своїм пацієнтам, зокрема:
Психотерапевт – це спеціаліст у конкретному методі, який на додачу до всього перерахованого вище, лікує за допомогою певних психотерапевтичних інструментів та технік психічні розлади та психологічні травми.
До психотерапевта можете звернутися, якщо підозрюєте у себе депресію, підвищену тривожність, панічні атаки, безсоння тощо.
До речі, часто спеціальність психолога та психотерапевта чудово поєднується в одній людині.
Це психотерапевт, що пройшов навчання, має сертифікат та працює в конкретному методі (психоаналіз). Психоаналітики використовують дуже специфічний метод лікування і терапії.
Вони зосереджуються на полегшенні симптомів, але також заглиблюються в першопричини психологічних проблем.
Саме ці фахівці найчастіше асоціюються зі стереотипним сценарієм «лікування на дивані», а також з фрейдистською моделлю, яка передбачає вивільнення емоцій та вільні асоціації. Психоаналітики не можуть проводити психологічне тестування, не можуть призначати ліки і, як правило, найкраще підходять для лікування таких станів, як дитяча травма.
Психологи, психіатри, психотерапевти, психоаналітики – це не одне й те саме, але вони часто тісно співпрацюють, допомагаючи діагностувати та лікувати психічні розлади. Разом ці фахівці в галузі психічного здоровʼя можуть забезпечити контроль за психічним здоровʼям або поведінковими проблемами.
Психіатричне обстеження допомагає визначити, який фахівець у галузі психічного здоровʼя найкраще відповідає конкретним потребам людини. Іноді найкращим лікуванням є медикаментозне, а іноді найкращим варіантом будуть терапевтичні послуги або консультування.
Читайте ще: Що таке синдром вивченої безпорадності та як його подолати?