Для полегшення світчінгу, robota.ua запускає новий проєкт: ми інтерв’юємо досвідчених спеціалістів різних професій, щоб читачам було легше зрозуміти – підходить їм ця професія чи ні.

Сьогодні — про професію відеомонтажера. Що потрібно для старту професії? Яке обладнання? Ким були перші клієнти? Чи можна на цьому заробити в Україні, без іноземних клієнтів та знання англійської?

Про деталі професії розповість Богдан Шматенко — він змонтував понад 500 відео впродовж 10 місяців, його ролики збирають мільйони переглядів у соцмережах. Сам пройшов через світчинг: змінив діджеїнг на SMM, а потім — на відеомонтаж.

Крок перший: як насправді виглядає монтаж?

В кіно монтажер дуже романтизується: монтує рекламні ролики за 30 секунд чи кінотрейлери за космічні гроші. Власне… так воно може бути, але до цього треба дійти.

«Робота відеоредактора — доволі монотонна. Доводиться постійно сидіти біля ПК. Але це не просто натискання кнопочок у відеоредакторі. Це композиційне мислення, надивленість, відчуття трендів, естетичний смак. Якщо не цікавить монтаж, а цікавлять лише гроші, то ці вміння не розвинути».

Монтаж відео — про терпіння та зосередженість на проєкті. Якщо йти в професію без цікавості чи з голим бажання отримати гроші — вигорання і втрата інтересу наступлять дуже швидко. Богдан радить вже на старті працювати за гроші, хоч і за невеликий чек.

«Обов’язково беріть оплату за роботу, хоч символічну. Без цього ви швидкого вигорите і розчаруєтеся в професії. Це і без того доволі рутинна робота, а темп роботи новачка — ще нижчий, адже досвіду ще немає. Якщо ця робота не принесе винагороду після здачі проєкту — вигорання буде питанням часу.

Навіть якщо ти змонтував відео і за гонорар можеш купити тільки каву — вже краще, ніж нічого. Адже важливо відчувати, що робота приносить не тільки моральне задоволення, а й матеріальне».

Коли хочеться перевірити, ваше це чи ні — монтаж відео дуже зручна професія, адже можна почати працювати на будь-якому обладнанні та монтувати ролики для соцмереж, використовуючи тільки мобільні девайси.

Коли всі гуглять «Який ноутбук купити для монтажу?», часто забувають про власне здоров’я.

«Перше — я раджу купити окуляри для комп’ютера. Адже монтажер постійно сидить за екраном і синдрому «сухого ока» не уникнути. Очі червоніють, сльозяться, працювати стає складно.

Окрім походів до офтальмолога, додаються ще зниження мотивації, вигорання і як наслідок — відсутність комфорту в роботі. Окуляри для комп’ютера важливіші ніж залізо (ПК чи телефон, де монтується відео — прим. редактора). Адже закривати монтажні задачі можна на будь-якому пристрої, а от очі — купити важче».

Друге — до пункту «про здоров’я»: придбайте одразу комп’ютерне крісло, у довгостроковій перспективі ваша спина буде вдячна вам за турботу.

Крок другий: обладнання (достатньо смартфону для старту)

«Раніше використовувати смартфони для монтажу було смішно. Але зараз замовники просять змонтувати ролик, наприклад, у VN або CapCut — це мобільний софт для монтажу від компанії, що володіє TikTok. Тим більше, що наразі є і десктопна версія цих програм» (використовується на комп’ютері — прим. редактора).

Встановіть CapCut і спробуйте обробити відео: вивчіть інтерфейс, ефекти тощо, подивіться кілька відеоінструкцій на YouTube. Так відчуєте процес роботи. Хоч програма в Україні офіційно недоступна, можна знайти в інтернеті apk-файл для встановлення на Android чи завантажити версію для Windows з офіційного сайту.

Телефона вдосталь для перших замовлень — це невеликі ролики в TikTok чи іншій соцмережі, які монтуються саме на телефоні. Якщо є iPhone 11 і вище — супер.

«Наприклад, в TikTok чи в Instagram потрібно викладати 3-4 ролики на тиждень, а комусь — взагалі кожен день. І все це хтось має робити».

Але монтувати лише на телефоні не вдасться. Смартфон — зручне, але не дуже потужне обладнання. Замовлення, що монтуються на телефоні — обмежені за об’ємами та виплатами.

Для виходу на дійсно грошову роботу потрібна серйозніша техніка: наприклад, Богдан монтує на MacBook, через високу якість екрана, коректне відображення кольорів та продуктивність. Але встановив додаткову операційну систему Windows, щоб мати більше технічних можливостей.

Робочий процес Богдана: в кафе, без складного обладнання та студії

Мінімум для розуміння, яка техніка потрібна:

  • Монітор або екран ноутбука. Якість екрана, правильна передача кольорів (Богдан працює з MacBook саме через передачу кольорів). Почати можна і з зображення в Full HD. І вже згодом придбати монітор з 4K-8K. Чим більше скупчення пікселів, тим краще. Поки лідер на ринку — Retina від Apple.
  • Відеопам’ять та процесор. Швидкість рендеру. Мінімальні характеристики для комфортної роботи на ПК: i7, відеокарта від 2Гб та ОЗУ від 8 ГБ.
  • SSD-накопичувач. Богдан також радить придбати зовнішній SSD для зручності. Інколи доводиться опрацьовувати десятки годин контенту, який треба десь зберігати. Богдан використовує зовнішній SanDisk Extreme SSD — його швидкість дозволяє монтувати на ньому, не переносячи файли на ноутбук.

Краща техніка дає змогу швидше працювати над більшими проєктами. Наприклад, монтувати годинні ролики в 4К якості на смартфоні не вийде. На початку кар’єри Богдан рендерив одне відео цілу ніч на своєму старенькому ноутбуці.

«Коли невелике відео рендериться всю ніч — це дуже довго. Ти стаєш обмеженим в замовленнях. А на початку кар’єри часто можуть бути виправлення від замовника: і це новий рендер всього проєкту.

Але це не означає, що без дорогої техніки йти в монтаж зась. На початку кар’єри у Богдана телефон був потужнішим за ноутбук. Смартфону достатньо для першої роботи та збору портфоліо.

«Ця ніша зараз вільна. Через років 2-3 інтернет заповнять курси з відеомонтажу, як зараз з арбітражу трафіка чи крипти».

Крок третій: робочі задачі

Спочатку задачі доволі прості та однотипні. Наприклад, з готових роликів нарізати відео для тревел-блогу під красиву музику. Інколи замовлення описують текстом, і монтажер на відеостоках шукає матеріали, збирає композицію, музику тощо і працює.

«Це доволі затребувана професія. Наприклад, працюючи SMMником, я шукав на один проєкт монтажера для певних задач, але не знайшов. Добрих спеціалістів не вистачає на ринку. Тому якщо з’являється новачок, який прагне вчитися та горить монтажем — робота в нього буде 100%».

Зазвичай, виробництвом власного контенту відеомонтажер не займається: не треба начитувати тексти, додатково знімати відео тощо. Замовники скидають вихідні файли (відео, звуки, логотипи тощо). Наприклад, салон краси наймає відеомонтажера для створення роликів для сторіс. Вони самі знімають роботу з клієнтами та відгуки — з чого відеомонтажер збиратиме сторіс.

Богдан монтує 4К відео на MacBook, але з операційною системою Windows (для зручності)

Зазвичай, новачок працює з 3-ма типами задач:

  • Відзнято небагато матеріалу, з якого треба «зліпити» відео. Замовник описує, яке хоче відео — монтажер монтує за складеним технічним завданням.
  • Відзнято десятки гігабайтів відео, з яких треба самостійно знайти гарні кадри, змонтувати та створити готовий ролик.
  • Є концепція і немає відео. Треба шукати на стоках матеріали, музику в бібліотеках треків без авторських прав тощо.

Найтиповіша задача для новачка — нарізка під музику, мінімальна кольорова корекція, обробка шкіри чи освітлення. Відрізняються лише референси (матеріали, що надає замовник для монтажу проєкту — прим. редактора).

З часом в задачах з’явиться більше креативності: робота зі звуком, спецефекти, кольорокорекція, саунд-дизайн тощо.

Є бібліотеки музики, на яку не розповсюджуються права. Наприклад, сервіс Epidemic Sound — бібліотека музики з платною підпискою, яку може оплачувати клієнт чи компанія. Або ж скористатися бібліотекою музики в YouTube або Pixabay.

Використовуйте лише музику без голосу (мінус). Голос спікера і співака на одних частотах ускладнює зведення звукових доріжок.

Окрім роботи, новачок постійно навчається. Богдан радить відноситися до цього, як до роботи. Є купа програм, лайфхаків, як краще та швидше щось зробити, але мова не лише про вивчення інструментарію.

Наприклад, замовник просить «Змонтувати щось красиве та подивитися, що буде». Досвідчений монтажер одразу запропонує так не робити, а узгодити концепцію та референси. Новачок — візьметься за роботу, але не влучить в бачення клієнта і доведеться перемонтовувати.

Інша ситуація — оцінка роботи та встановлення графіка. Наприклад, проаналізувати 6 годин відзнятого контенту потребує інших вмінь, ніж змонтувати нарізку з 20-хвилинного ролика. Хоча задачі виглядають дуже схожими, треба досвід, щоб відрегулювати графік роботи, спланувати задачі тощо.

«Мені надсилають гарно відзняті кадри в 4К, де треба скорегувати кольори, освітлення, попрацювати зі звуком. Це вже інші програми, обладнання та робота. Доводиться чистити цей звук та вирізати по частотах. Часто клієнти записують відео з поганим мікрофоном або навіть зовсім без нього, і гратися зі звуком доводиться довго. Я не здам проєкт, поки це не доведу його до ідеалу».

Практика: перші клієнти  де їх брати? Нюанси найму та фрилансу

Коли в ІТ без англійської мови доволі складно, то у монтажі можна працювати з українськими клієнтами, яких достатньо.

«У цій сфері, як і в будь-якій іншій роботи багато, а якісних спеціалістів не вистачає. Я працював і в SMM, і в діджеїнгу — там та ж сама історія. Тому в монтаж, якщо цікаво, можна йти».

Багато російського контенту відвалилося. Тому на ринок виходять українські блогери, великі бізнеси проводять ребрендинг і серед всього цього для початківців-відеомонтажерів є багато роботи. Та треба, щоб вас помітили, навіть коли у вас небагато досвіду.

Портфоліо та підготовка

Богдан виокремлює 3 шляхи формування портфоліо, які сподобаються замовникам:

  • Завантажити відео та звуки зі стоків та монтувати (шоуріл) на свій розсуд. Наприклад, компанія монтує рекламні ролики в TikTok, то ж вигадані ролики потрібні в такому ж стилі. Якщо монтують кліпи для студій — тоді кліповий монтаж та ефекти.
  • Домовлятись із замовниками працювати без портфоліо, а за референсами від нього. Так замовник закриє частину задачі, а новачок — реальний проєкт від реального замовника.
  • Пройти курс з відеомонтажу, зазвичай після цих курсів ви виходите з декількома готовими роботами для портфоліо.

Робота відеомонтажера в більшості випадків творча, попри рутину, описану на початку. Тому окрім технічної частини, потрібно напрацьовувати надивленість та естетичні смаки. Дивитися фільми і відмічати режисерські прийоми: наприклад, як Девід Фінчер працює з постановкою кадру, а Крістофер Нолан — зі звуком.

Окрім естетики та композиції, важливо бути в тренді: розумітись на мемах, актуальних повістках, трендових ефектах тощо. Для цього корисно ходити на масові заходи, спілкуватися з людьми, відвідувати театри та концерти. Корисно постійно переглядати відео різного формату, щоб бути в тренді та покращувати надивленість.

Знаходьте однодумців та об’єднуйтесь (Instagram, нетворкінг, Telegram-канали). Все це допоможе сформувати ваше бачення відео, створювати ролики, які зацікавлять компанії, навіть якщо у вас немає профільного досвіду. Наприклад, Богдан ділиться власними відео та концептуальними рішеннями на своєму каналі. Так новачки в монтажі отримують цікаві замовлення та кращу роботу.

Робота в наймі

Потрібні люди, які будуть регулярно закривати задачі. Більшість бізнесів мають власні соцмережі, тому їм потрібен монтажер для регулярної роботи. Наприклад, нарізати відео, корегувати звук, займатися склейкою, монтувати ефекти тощо.

З часом задачі розширятимуться: якщо раніше займалися склейкою, то з часом працюватимете і з ефектами тощо.

Коли компанія наймає людей в офіс, то дає власне обладнання для роботи. Тому вкладатися у власну техніку часто не потрібно. Це доволі зручно для новачка: адже робота в колективі навчає опанувати інструменти та техніку. І коли прийде час придбати свою — монтажер вже знатиме, що йому потрібно для роботи та як працювати з обладнанням.

Зараз клієнти, яким потрібен монтажер, шукають не «багаторукого багатонога», а профільного монтажера відео. Наприклад, лише для склейки відео.

Фриланс

Краще шукати першого клієнта не з бізнесів, а серед людей. 

«Згадую своє перше замовлення: звернулась людина, яка багато подорожує, і попросила зробити класну нарізку під музику. Зараз звертаються люди зі сфери будівництва. Наприклад, звичайний виконроб просить монтувати відео для Instagram чи TikTok».

Боятися виходити на ринок, коли ти новачок, не треба. Є багато замовників-новачків, в яких ще не сформувався стиль, подача, бачення відео. І монтажер може запропонувати власні ідеї, які сподобаються. Таким чином ви прокачуватимете власний стиль, бачення, композицію, монтуватиме так, як самому цікаво і видаватиме класний проєкт.

«Часто бачу, як блогери чи автори каналів на YouTube/Instagram кажуть, що шукають монтажера. Можна сміливо писати і пропонувати співпрацю».

Актуальні вакансії

Старт починається не з обладнання чи скілів в композиції, а з бажання. Не бійтесь пробувати себе на різних вакансіях і слів типу «режисер». До вашої уваги — добірка вакансій:

Ось тут — посилання на пошук з ключовим запитом «монтаж відео», щоб обрати вакансію на власний смак. Також можете спробувати: «контент-мейкер», «монтаж відео», «відео для соцмереж».

Якщо вам цікаво, щоб ми висвітлювали інші професії, — пишіть нам на пошту budni.info@robota.ua. Також поділіться, яка професія вас цікавить: ми запросимо експерта, який поділиться нюансами роботи, яких не знайдете в Google.

   Сергій Мачуський, автор медіаплатформи budni

Читайте ще: Які професії сьогодні актуальні у сфері ІТ?