Про Budni
Наші продукти
Страх перед невдачею здатен паралізувати нас на шляху до змін. Через нього ви можете відмовитися від нової роботи, не ризикнути попросити підвищення чи не переїхати в інше місто. Але неможливо уявити успіх без невдач, адже кожен шлях побудований на помилках, здолавши які, ви отримаєте уроки та дійдете до своєї цілі.
Зібрали поради, які допоможуть вам прийняти свої невдачі, правильно їх прожити та повірити в те, що в майбутньому у вас все вийде.
Чому виникає страх невдач?
Дуже часто страх перед невдачею зароджується ще в дитинстві, коли наші помилки викликали агресивну реакцію в батьків, вчителів чи інших навколишніх. Дитина не розуміє, що таке помилка, але бачить реакцію авторитетних дорослих і на її основі формує реакцію на схожі події в майбутньому.
Але окрім такої напрацьованої моделі поведінки є ще кілька причин дуже болісного реагування на невдачі:
Високі вимоги до себе
Ці установки також родом з дитинства – нам часто ставили в приклад надвисокі стандарти й вимагали відповідати ним. Наприклад, потрібно бути і відмінником, і спортсменом, і виконувати хатню роботу, до того ж все це має бути зроблено ідеально. В результаті людина, подорослішавши, думає, що її будуть любити та поважати тільки в тому разі, якщо вона все робитиме ідеально.
Коли у людей з надвисокими вимогами трапляється невдача, то вони вважають її катастрофою, адже бояться не виправдати очікування навколишніх.
«Що подумають інші?»
Ця установка багатьом не дає прожити те життя, яке вони хочуть насправді. І страх невдач також може йти від неї. Адже, коли ви боїтеся реакції суспільства на вашу помилку, це може зупинити вас перейти до дій.
Як навчитися проживати невдачі?
Будь-який досвід, зокрема і негативний, дуже цінний. Адже у ході життєвих подій ми робимо висновки, вчимось розуміти себе краще і робимо маленькі перемоги. Але все це неможливо без невдач, здолавши які, ми й отримуємо найцінніший досвід. Тому важливо їх переживати правильно, не опускати руки, а робити висновки і йти далі.
Будьте собі другом
Немає більшого критика для себе, ніж ви самі, якщо маєте страх невдач. Спробуйте побути для себе другом. Якщо ви не знаєте, як пробачити собі помилку, дозволити бути неідеальними та прийняти себе з усіма мінусами, уявіть як би ви на це відреагували, якби зі схожими проблемами до вас прийшов найкращий друг. Які слова підтримки ви б сказали другу, що помилився? Скажіть їх і собі, проявіть до себе турботу.
Беріть відповідальність за власні невдачі
Навчіться брати на себе відповідальність за власні невдачі та промахи. Інколи страшно зробити помилку, адже наслідки можуть бути непередбачувані, але ви маєте зрозуміти, що ви самі будете їх вирішувати. Також потрібно чітко розуміти, як ви це будете робити.
Не діліть життя на «чорне» та «біле»
Життя дуже рідко ділиться тільки на добре та погане, чорне і біле, у ньому є напівтони. Тому установки на кшталт «Все пропало», «Я — нездара», «У мене більше ніколи нічого не вийде» ніяк не допоможе вам розвʼязати проблеми, що виникли. Краще сказати собі: «Так, помилка сталася, але я знаю як все владнати».
Памʼятайте головне правило — не помиляється лише той, хто нічого не робить. Якщо на вашому шляху виникають невдачі — це означає лише те, що ви не сидите на місці, а кожна така невдача робить вас витривалішими та допомагає уникати помилок у майбутньому.
Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni
Читайте ще: Прокрастинація. Як боротися з відкладанням на потім?