Про Budni
Наші продукти
Кожен з нас хоче досягти успіху та розвиватися. Але часто ми навіть не помічаємо, що заважаємо собі самі. Це відбувається через шкідливі звички, які здаються нам абсолютно нормальними. Вони не виглядають небезпечними, не привертають уваги, не викликають тривоги. Та саме вони непомітно підривають нашу впевненість, відтягують можливості та стримують особисте та професійне зростання. Нижче зібрали найпоширеніші з них і розглянули способи, які допоможуть їх позбутися.
Постійно відкладаєте справи
Іноді, коли потрібно виконати важливе завдання, ви в останню мить знаходите привід відкласти його. Серед найпопулярніших відмовок: погане самопочуття чи настрій та відсутність часу. Спочатку це виглядає як турбота про себе, але згодом такі відкладання справ перетворюються на звичку, яка дуже шкодить продуктивності та викликає тривожність.
Щоб це змінити, почніть з найпростішого – щодня ставте собі одну посильну задачу та одразу переходьте до її виконання. Це поверне вам відчуття контролю і допоможе зрушити з місця.
Знецінюєте власні досягнення
Коли ви досягаєте певних успіхів, то часто не помічаєте їх або вважаєте випадковими. Замість того, щоб порадіти, кажете: «Це дрібниця», «Мені просто пощастило» або «Інші зробили б краще». Така звичка поступово знижує самооцінку та позбавляє мотивації рухатися далі, бо внутрішньо ви ніби не вірите, що заслуговуєте на визнання. Щоб виправити це, почніть щодня помічати та фіксувати навіть найменші перемоги – наприклад, «Я вчасно відповів на лист», «Не відклав важливу справу», «Відстояв свою думку» тощо. Такі прості дії з часом допоможуть вам помічати досягнення та пишатися собою.
Порівнюєте себе з іншими
Часто, дивлячись на життя інших, ви відчуваєте розчарування у власному. Здається, що всі довкола успішніші, впевненіші, талановитіші – і тільки у вас щось іде не так. Однак ви бачите лише результат, а не шлях, який ці люди подолали: безсонні ночі, сумніви, невдачі, зусилля, які залишаються «за кадром». Саме тому таке порівняння не лише несправедливе, а й виснажливе, адже знецінює ваш темп і досвід. Щоб позбутися цієї звички, почніть концентруватися тільки на своєму розвитку. Порівнюйте себе не з іншими, а з тим, якими були вчора, тиждень чи рік тому.
Оточуєте себе токсичними людьми
Іноді здається, що люди поруч просто прямолінійні. Однак з часом їхня постійна критика, знецінення, недовіра або сарказм поступово позбавляють вас енергії та віри у власні сили. Через це з’являються сумніви, а будь-який крок вперед здається ризикованим. Щоб змінити ситуацію, подивіться уважніше на своє коло спілкування: хто справді вас чує, а хто лише тягне вниз. Намагайтеся проводити більше часу з людьми, які надихають, підтримують і бачать у вас потенціал, а від токсичних поступово дистанціюйтесь, щоб зберегти свою енергію та впевненість.
Намагаєтесь робити все ідеально
Ви помилково можете вважати, що якщо все робитимете ідеально, справлятимете враження старанного та відповідального працівника. Дуже часто замість того, щоб діяти, ви зупиняєтеся ще на старті, адже боїтеся недосконалого результату. Або починаєте справу, але кидаєте її, коли щось іде не за планом. Це виснажує і створює відчуття, що ви стоїте на місці, хоча насправді вже багато зробили.
Щоб звільнитися від цієї звички, дозволяйте собі помилятися і не все встигати. Пам’ятайте, що навіть недосконалий початок кращий за бездіяльність.
Ігноруєте власне здоров’я
Коли у пріоритеті робота, цілі та досягнення, здоровʼя нерідко залишається на останньому місці. Ви звикаєте ігнорувати втому, переносити відпустку, пропускати обіди тощо. Спочатку це здається неважливим, але з часом тіло починає нагадувати про себе – з’являються проблеми зі здоров’ям, виснаження, дратівливість та апатія. Щоб це виправити, почніть із простого: пийте більше води, гуляйте на свіжому повітрі, харчуйтеся правильно тощо. Крім того, не ігноруйте регулярні медичні огляди. Лише так ви зможете зберегти енергію та сили.
Боїтесь просити про допомогу
Часто ви намагаєтеся впоратися з усіма проблемами самостійно, адже вважаєте, що прохання про допомогу – ознака слабкості чи некомпетентності. Через це ви витрачаєте багато часу та сил, щоб знайти відповіді на питання, яке інша людина могла б легко вам пояснити чи допомогти вирішити. Та насправді прохання про підтримку не зменшує вашу компетентність. Навпаки – це свідчення зрілості, відкритості та довіри до інших. Тому не бійтеся просити про допомогу, адже іноді саме вона відкриває шлях до простих рішень і нових можливостей.
Описані звички не виникають раптово – вони формуються роками. І змінювати їх потрібно також поступово. Лише так ви зможете рухатися вперед, досягати нових вершин і розкривати свій справжній потенціал.
Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni
Читайте ще: Латеральне мислення: що це за навичка та як її вдосконалити?